Пред ТВ7 той заяви, че дори и да има такава възможност, абсолютно е забранено да използването на ракети над населените места, над обекти като АЕЦ „Козлодуй“, над военни летища.

По думите му това не съществува никъде по света.

Димитров каза, че ако има вече образуван град, какъвто бе случаят на 8 юли, не може се да направи нищо – трябва да се изчака да се извали.
Един цикъл на градообразуване продължава около 10-15 минути, след това има изваляване, но следва нов при силните области, т.е. започва предотвратяване на по-нататъшното разпространение на градовия процес.

"За да се образува градово зърно, трябва да има леден кристал, около който да стане замръзването. В естествени условия те са много малко. Образуват се ледени кристали и благодарение на влагата започват да нарастват, докато ги държи възходящият поток, и след това започват да падат. Нашият принцип е да вкараме огромен брой ледени кристали, около които да кристализира влагата в облака, да се образуват много на брой, но малки ледени кристали, да не могат да нараснат и да паднат като ситна градушка или дъжд“, обясни Димитров.

Специалистът допълни, че обхватът на противоградните ракети е средно 7 км, като той зависи от ъгъла, на който се изстрелва ракетата.
Колкото по-близо е облакът до ракетната площадка, толкова повече се съкращава радиуса на обхвата на ракетата.

Димитров обясни, че информацията от контролните центрове на Агенцията за борба с градушките се излъчва към „Гражданска защита“, към Ръководство „Въздушно движение“, към Института по хидрология и метеорология към БАН, достъпна е и на сайта на агенцията.

Според него предупреждението на населението при опасност от градушки е отговорност преди всичко на „Гражданска защита“, но трябва да се подхожда много внимателно с подобен тип информация.