Учени от Тексаския университет в Далас установили, че участниците в изследването им, които най-малко три пъти дневно пушели марихуана, са с по-малък орбитофронтален кортекс - мозъчна зона, известна като център на възнаграждението. Тя е от съществено значение за когнитивни процеси, свързани с вземане на решение.

"Става въпрос за част от мозъка, която човек в никакъв случай не би искал да бъде засегната", заяви експертът по психиатрия Ханс Брайтър от Северозападния университет в Чикаго.

"Свидетели сме на увеличаване на употребата на канабис от 2007 г.",
припомни д-р Франческа Филби от Тексаския университет.

До тези заключения на учените обаче се стига с известни уговорки. Макар да разкриват, че редовните пушачи на марихуана са с по-малък орбитофронтален кортекс, изследванията с ядреномагнитен резонанс показват също по-високо ниво на свързване между невроните в мозъците им. Това означава, че мозъкът е намерил своеобразен начин да компенсира по-малките размери на орбитофронталния кортекс.

"Тази уникална адаптация обяснява защо редовните пушачи на канабис изглеждат в добро здраве въпреки по-малките размери на орбитофронталния им кортекс", отбеляза д-р Филби.

Резултатите от изследването са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences.