От българския клон на международната организация за защита на животните "Четири лапи" отбелязват, че животните страдат от същите здравословни проблеми като хората и дават съвети за предотвратяване на инциденти в резултат на високите температури.

Най-важно е в горещ летен ден домашният любимец да не бъде държан на слънце дълго време и да има постоянен достъп до вода за пиене, обяснява д-р Марина Иванова от "Четири лапи".

Жеги още 10 дни, оранжев код за 21 области на 29 юли

Трябва да се избягва кучето или котката да бъдат оставяни сами в колата при температура над 37 градуса, тъй като в затворен автомобил тя достига 60 градуса само за около 15 минути.

Кучетата не бива да се разхождат в най-горещите часове на деня. Продължителни разходки с голямо физическо натоварване също могат да бъдат опасни, предупреждават специалистите.

За домашния любимец, който е на плаж със стопаните си, трябва да се осигурят прясна питейна вода и сянка.

При проява на признаци за прегряване - учестено дишане, зачервяване на езика и венците, повишена телесна температура, нестабилна походка или повръщане, животните трябва да бъдат преместени в охладено помещение и да бъдат намокрени с хладка вода.

Ако животното е изпаднало в безсъзнание, трябва да бъде отведено в най-близкия ветеринарен кабинет за противошокова терапия.

Предразположени към прегряване са кутрета до 6-месечна възраст, възрастни кучета (за едри породи - над 7 г., за по-дребни - над 14 г.), кучета с дебела козина или наднормено тегло, от северни породи или с къси муцуни, посочват ветеринарите.

Следете прогнозата за август тук