Над 60 участника от сцената – танцьори от ансамбъла, музиканти от Оркестъра за народна музика на БНР, група Етнотикс, трио Булгарина и квартет Светоглас, искрено докоснаха сърцата на публиката.

Вижте снимки >>

В над два часа на неповторими ритми, музика, песни и танци, артистите успяха да накарат всеки в залата се почувства горд, че е българин. Ролята на тъпана, беше главна в “Ние българите” и определяше както ритъма на спектакъла, така и емоциите в залата.

Невъзможно е да останеш равнодушен под мощните удари на 16 тъпана и развяващо се знаме от сцената, а когато към това се прибавят и невероятните български фолклорни мелодии, песни, танци, гласове – картината става пълна и те кара да настръхнеш”, сподели на излизане човек от публиката.

Специален жест направиха от ансамбъл Чинари към хората от различни непрофесионални школи по танци от цяла България, давайки възможността на пет различни двойки (предварително избрани в кампанията), да премерят сили в надиграване. Техници, икономисти, банкери и др. танцуваха в ритъма на ръченица и копаница.

В този емоционален момент, съвсем естествено дойде и предложението на Асен Павлов – хореограф и режисьор на спектакъла, към Министерствата на културата и образованието в учебната програма на учениците да бъдат въведени и часове по българска традиция, култура и бит. Предложението бе прието от публика с бурни аплодисменти.

Втората част на спектакъла продължи още по-динамично и цветно, а за финал от сцената се изля едно “Лудо хоро”, последвано от бис.

Сред публиката преобладаваха предимо млади хора, а имаше и много малки децата, които танцуваха през цялото време.