Малко са майките, които се осмеляват да признаят публично, че не са изпитвали перманентен възторг, когато са взели бебето за първи път в ръцете си. Но някои известни жени избраха да не мълчат и споделиха своите не най-весели спомени за най-щастливия си миг в живота. От модния сайт ViewSofia разказаха техните истории:

Гуинет Полтроу

„След раждането на Моузес през 2006 година очаквах да изпитам еуфория и блаженство, както се случи след появата на по-голямата Епъл. Но вместо това се сблъсках с най-мрачния и изтощителен период в живота си. Чувствах се буквално като зомби. Не разбирах какво се случва, не можех да стигна до сърцето си, да изпитам емоции, да съм едно с него. Това беше непоносимо – пълна противоположност на периода на възпитание на Епъл. Мислех си, че съм станала ужасен човек и непоносима майка“

Тогавашният й партньор Крис Мартин поддържа любимата си, съгласява се да гледа децата и да поеме грижите по дома, докато Полтроу прекарва часове в кабинета на най-добрия психотерапевт в Лос Анджелис. Лечението е успешно.

Хейдън Панетиър


"Все още се опитвам да проумея какво е направила бременността с тялото ми и как го е променила. Кое от нещата ще е временно и кое ще е за постоянно"

Хайдън не успява сама да се справи със следродилната депресия и търси помощта на специалист. Сега вече се чувства добре.

„Казват, че е възможно да възникнат мисли да се отървеш от детето или да му навредиш. Много се страхувах от това. Аз никога не съм изпитвала подобно чувство, но разбирам жените, които са го преживели.“

Бритни Спиърс

Оказва се, че Бритни се е сблъскала със следродилна депресия, която е довела до раздялата със съпруга й Кевин Федерлайн. Това е и причината, според запознати със случая от 2007-а година, Бритни да си обръсне главата, след което и да влезе в рехабилитационна клиника.

Майката на Бритни – Лин Спиърс, потвърди догадките на феновете в своите мемоари: „Раждането на дете не е лесно изпитание за нито една майка. След като Джейдън се появи на бял свят, дъщеря ми изпадна в депресия, а съпругът й Кевин не можа да се примири с този недъг.“

Дрю Баримор

„Когато родих първото си дете, се чувствах отлично и дори не можех да си представя какво е следродилна депресия. Но след раждането на втората ми дъщеря всичко се промени и аз се сблъсках с всички ужаси на това състояние. Беше ми много тежко, през цялото време бях в лошо настроение.“

Кортни Кокс

„Страдах от безсъние, сърцето ми постоянно биеше учестено, не можех да спра да плача. За черешка на тортата постоянно ме преследваха мисли за самоубийство. В края на краищата отидох на лекар и се разбра, че имам проблем с хормоните. Предписа ми лекарства и нещата се оправиха бързо“

Брук Шийлдс

Бях готова да дундуркам всяко друго дете, но не и моето. Не исках да живее с мен и Крис. Но не исках да се случи нещо лошо на Роан. Често си мислех колко лесно е да избягам надалеч или просто да се нагълтам с хапчета.“

Селин Дион

„В един момент аз бях невероятно щастлива, но в следващия усетих умора и желание да плача. Все едно гледах на себе си с чужди очи. Съветът ми към близките на родилките е да не прекъсват емоционалната връзка, тя просто им е необходима.“

Аланис Морисет

„Беше невероятно тежко. Съветвам всички майки да не се страхуват и да се обърнат към специалист. Ако можех да върна времето назад, бих го направила много по-рано.“

Аманда Пийт

„Постоянно плачех, не исках да прегръщам малката, отказвах да я кърмя.“

Кендра Уилкинсън

„В течение на няколко седмици след появата на малкия Ханк аз нито веднъж не се приближих към огледалото, не се сресах, не си измих зъбите. Срам ме беше да се гледам. Мислех си, че целият ми прекрасен живот е отишъл по дяволите. Сега разбирам, че съм била егоистка.“

Симптоми на следродилната депресия:

- загуба на радост и усещане, че всичко е лошо;
- повишена раздразнителност, желание за плач;
- детето предизвиква чувства на раздразнение, особено когато плаче;
- чувство, че близките не те разбират и следят всяка твоя крачка;
- безпомощност, безсилие, желание да се скриеш, да избягаш някъде;
- повишена тревога за малкото, но в същото време – отсъствие на радост при общуването с него;
- напрежение, трудно сдържане на негативните емоции;
- снижаване или отсъствие на сексуално желание;
- неприемане на собственото тяло;
- нарушен сън и апетит.

Хубаво е да се обърнете към специалист, който правилно да квалифицира състоянието.

Любопитното е, че лекарите до този момент не са съвсем наясно защо точно започва следродилната депресия. С еднаква вероятност тя може да се появи при майка, която е желала своето дете, и при тази, която не е планирала бременността си. Тежестта на раждането, наличие или отсъствие на други деца – също не играят роля.

Факторите, които лекарите отчитат, като влияещи на следродилната депресия, са: проблем с щитовидната жлеза, токсоплазмоза, недостиг на желязо и приемане на някои лекарства за сърце.

Кой е в рисковата група


Това са младите майки, тези със слаб тип нервна система, чувствителните натури, такива, преживели депресия преди раждането. Например Хайдън Панетиер е имала тежко детство заради баща си алкохолик, който често пребивал майката пред очите й. Жените, които имат конфликт с майка си, също са подложени на риск, както и тези, които са изпитвали липса на любов в детството. Майките, които не са в добри отношения с мъжете си, както и перфекционистките, които имат прекалено високи изисквания към себе си.

Удар по психиката нанася и несъответствието на реалността и очакванията. Защото раждането може да протече не по учебник, както и планираната бременност. А бебето може да се окаже не както ги показват по рекламите.

Ако депресията се игнорира, това може да навреди не само на майката и на бебето, но и на цялото семейство, да се задълбочи.

Как се чувства детето

Детето е изключително чувствително към състоянието на майката, тъй като между тях съществува силна емоционална връзка. Депресията на майката може да се отрази не само на самочувствието на детето, но и на формирането на отношението му към света на несъзнателно ниво. Базови ценности като близост, доверие към света и т.н. се формират в първата година след раждането и затова е изключително важно в този период майката да е спокойна и щастлива.