Рафинираната бяла захар повишава рязко кръвната захар и при ежедневна употреба води до сериозни възпаления на тъкани и органи. Колкото повече захар влиза в тялото ни, толкова повече захар искаме да консумираме.

Тя ни завърта в омагьосан кръг от постоянно желание за сладки храни. Започнаха да се търсят алтернативи на захарта и така се създадоха първите изкуствени подсладители като аспартам, с нисък гликемичен индекс и не повишаващи захарта.

Но те са изцяло химичен продукт и последните 20 години изследванията за ефекта им върху здравето на хората сочат, че те нанасят повече вреда върху нас, отколкото положителен ефект.

Днес се питаме има ли решение за алтернатива на захарта, която да е здравословна?

Представяме ви кратък преглед на естествено извлечени захари, достъпни на пазара днес, които се възприемат като алтернатива и по-добър избор от бялата рафинирана захар.

Агаве
Плюсове: нисък гликемичен индекс, тялото абсорбира захарта от агавето по-бавно отколкото от рафинираната захар и няма високи пикове в стойностите.
Минуси: Прави се от същото растение, от което и текилата /мексиканска спиртна напитка, дестилирана от ферментирал сок от синьо агаве/. 90 % е фруктоза – от една страна е добре, защото се разгражда по-бързо от глюкозата в черния дроб и това е добре за кръвната захар, но от друга прекалено количество фруктоза може да доведе до по-високо производство на мазнини и лош холестерол. Като калории е малко повече от захарта.
Вкус и употреба: Поради течната си форма и бързото си разтваряне, агавето е много подходящо за употреба в студени напитки и течности, и няма силен послевкус като меда. Не е подходящ за печене, но е прекрасен за ползване при приготвяне на сурови десерти.

Захар от кокосов орех
Плюсове: Любима на нутриционистите, заради ниския гликемичен индекс. Прави се от нектара на цветовете на плодовете на кокосовата палма, не се обработва химически като останалите видове захар и е богата на витамин B8 и калий.
Минуси: Има висока цена 
Вкус и употреба: Вкусът й се доближава най-много до обикновената захар, с леко карамелен вкус. Много подходяща е за печене и сместване с обикновената захар в рецептите 1:1.

Мед
Плюсове: Пълен с витамини и минерали, включително B2, B6, желязо и манган. Има противовъзпалителни и антибактериални свойства, помага при настинки и се смята, че има пробиотичен ефект /като добрите бактерии в киселото мляко/. Суровият мед има високо ниво на антиоксиданти и колкото е по-тъмен цветът, толокова повече има от тях. 
Минуси: Внимавайте с кръвната захар. Гликемичният индекс на меда е по-висок от този на агавето, но по-нисък от този на рафинираната захар. Калориите са същите както на агавето - 60 калории на супена лъжица.
Вкус и употреба: Перфектен за подслаждане на чай. Подходящ е и за ползване при печива, но както и при агавето, трябва да се отстрани максимално влажността на сместа преди печене и да се добави сода за печене.

Кленов сироп
Плюсове: Извлечен директно от дървото, този подсладител е възможно най – естественият. Чистият кленов сироп е богат на антиоксиданти и цинк, който подпомага имунната система. Съдържа и магнезий, необходим за ензимните реакции на тялото. Медицинските проучвания сочат, че той подобрява здравето на мозъка.
Минуси: Трудно се съчетава с чай, кафе или други напитки. Съдържа 51 калории на супена лъжица.
Вкус и употреба: Много се използва за сиропи върху палачинки, кисело мляко, става за печене и има сходна реакция като меда при печивата.

Меласа
Плюсове: Има висока хранителна стойност, особено черната меласа /има 3 вида - светла, тъмна и черна меласа/. Има най-малко захари от трите вида меласа, 70 процента калий, повече от колкото в банана, и съдържа 20 % от необходимата дневна доза желязо за жените. Калцият в меласата е в пъти повече отколкото в млякото. Получава се от захарно цвекло или захарна тръстика, като остатъчен продукт.
Минуси: Не се причислява към здравословните храни, и не е подхояща за напитки и печене
Вкус и употреба: има леко опушен аромат и горчив вкус, съчетава с добре със смутита и йогурт, и люти храни. Същите калории има както бялата захар.

Стевия
Плюсове: Нула калории, нула гликемичен индекс и абсолютно природен продукт. Извлича се от растението - билка „стевия“. Произвежда под формата на прах, на листа, течност и таблетки. Стевията е подходяща за термична обработка, тъй като сладките гликозиди не се разпадат при налягане.
Минуси: Някои производители предпочитат да обработват по химичен път билкaта и да я смесват с други подсладители, което може да доведе до диария и лошо храносмилане, а и може да даде лош послевкус. Ако срещнете надпис „Truvia“, трябва да знаете, че това е комбинация между стевия и еритритол (вид подсладител).
Вкус и употреба: По-сладък вкус има от захарта и се слага в съотношение 1:8 - стевия : захар. Не е подходяща за печива, добра е за напитки и сурови десерти, и се препоръчва за диабетици.

Подсладители (Ксилитол, Еритритол, Малитол)
Плюсове: Захарите, завършващи на „ол“ се извличат от растения или се произвеждат от скорбяла или нишесте съдържащи продукти. Имат много малко калории в сравнение с рафинираната захар и влияят минимално върху кръвната захар.
Минуси: Може да причинят проблеми с гастроинтералния тракт и храносмилателни проблеми.
Вкус и употреба: Ще намерите тези подсладители в много пакетирани продукти, като води с плодови вкусове, дъвки, фитнес барчета (еритритола често се комбинира със стевията).

Необработвана сурова кафява захар
Плюсове: Същата е като бялата захар, но е по-малко рафинирана и съдържа в себе си малко меласа. Не се обработва със серен диоксид, както бялата.
Минуси: Не се препоръчва като здравословен продукт и има същото влияние върху здравето, както бялата рафинирана захар.
Вкус и употреба: Много подходяща за печива, кафе, чай. Сладка е колкото бялата захар.
Произвеждат се сиропи за подслаждане като оризов сироп, сироп от фурми, сироп от якон и др. За тях ще ви разкажем в друг материал.