Специалисти от Института за медицински изследвания "Гарван" в Сидни разкриват как популация от "лоши" антитела в имунната система, които обикновено трябва да "мълчат", защото са склонни да вредят на тялото, могат да осигурят защита срещу "коварни нашественици" като вируса ХИВ например.

"Лошата" си репутация въпросните антитела дължат на факта, че реагират срещу собствените тъкани на тялото и предизвикват автоимунни болести. Поради тази причина преди се е смятало, че те са "захвърлени" от имунната система или са станали неактивни в дългосрочен план.

В изследване с мишки австралийските учени обаче са демонстрирали за първи път, че "лошите" антитела преминават през бърз процес на "изкупление" и се активират, когато тялото трябва да се бори със заплаха, с която другите антитела в имунната система не могат да се справят.

В резултат на това "изкупилите греховете си" антитела вече не застрашават тялото, а се превръщат в мощни оръжия срещу болести и в частност срещу такива, които се изплъзват от имунната система, "дегизирайки" се като нормални тъкани.