Опасността се нарича "трансмазнини". През последните години мазнините са основните заподозрени и сочени като виновници за затлъстяването, което се шири в застрашителни размери, пише в. Десант. Това, разбира се, не е цялата истина. Някои видове мазнини са важна част от хранителния ни режим. Мазнините, или липидите, помагат на тялото да изгради нервната тъкан (например мозъка) и хормоните. Те предоставят „горивото“ на тялото ни. Освен това мазнините подпомагат разграждането на мастно разтворимите витамини А, D, E, K, които без тях няма как да се усвоят от организма.

Съществуват три основни типа мазнини:

 
Ненаситени. В естествения си течен вид те понижават лошия и повишават добрия холестерол. Съдържат се предимно в растителните храни и рибата. Делят се на мононенаситени (има ги в авокадото и студено пресования зехтин), полиненаситени (повечето растителни мазнини) и Омега-3 мастни киселини (на които са богати по-мазните видове риба, лененото масло и др.).

Наситени. Те повишават едновременно и добрия, и лошия холестерол, но ако човек е по-активен физически, това състояние е временно и нивата им се нормализират. Такъв тип мазнини най-често се срещат в храните с животински произход и млечните продукти. Обикновено на стайна температура са в твърдо състояние.

Трансмазнини.
При тяхната употреба лошият холестерол се повишава, а добрият намалява и това състояние се запазва за дълго време. Наричани още хидрогенирани мазнини, те причиняват запушвания на кръвоносните съдове, могат да провокират развитието на диабет от тип 2, трайно увеличават кръвното налягане, спомагат за възникването на Алцхаймер, нарушават функцията на черния дроб и са фактор за възникване на редица сърдечно-съдови заболявания. Тези изтъкнати врагове на нашето здраве се получават при нагряване до висока температура на течни растителни масла чрез използването на различни метали. Този процес се нарича хидрогениране. При него се образуват множество различни химически съединения и в крайния продукт остават токсичните метали - алуминий и никел, които започват да се трупат в клетките, след като попаднат в организма ни, и започват да потискат различни ензимни системи и клетъчни функции. Учени от Харвард твърдят, че замяната на трансмазнини с течни растителни такива би предотвратила само в Съединените щати поне 30 000 смъртни случая от сърдечно-съдови заболявания годишно.

Най-видният представител на хидрогенираните храни е любимият на повечето домакинства маргарин. Хидрогенирани мазнини, или наричани още втвърдени растителни масла, се съдържат в хамбургерите и пържените картофки, готовите баници и закуски, бутер тестото, солетите, чипса, царевичните пръчици, сухите супи, шоколадът с растителни мазнини, така наречената растителна сметана, пуканките за микровълнова печка, торти, кексове, всички кроасани, повечето зърнени храни, тип „корнфлейкс“, във всички видове бисквити и вафли, с изключение на тези, на чийто етикет изрично пише, че са правени с масло.