Във времето на несигурност в резултат на глобалната пандемия от коронавируса някои хора вероятно се изкушават да посегнат към питие за утеха.

Британски специалисти, цитирани от в. "Дейли експрес", обаче предупреждават, че алкохолът може да отслаби имунната система, което ни излага на повишен опасност, пише БТА.

Какво всъщност се случва с тялото, когато пием, и на какъв риск ни излага тази практика? Отговор на тези въпроси дава д-р Арагоне Джузепе.

Алкохолът въздейства негативно върху тялото по различни начини и ни излага на повишена опасност от сериозни заболявания.

"Прекомерната консумация на алкохол може да навреди на имунните клетки в белия дроб и горната част на дихателната система. Това на свой ред повишава риска от развитието на болести като туберкулоза, пневмония и респираторен дистрес синдром, да не говорим, че ставаме по-уязвими за вируси. Алкохолът вреди и на чревната бариера, позволявайки повече бактерии да проникват в кръвта. В резултат могат да намалеят трите основни типа клетки в имунната ни система - макрофагите, Т-клетките и С-клетките", обяснява д-р Джузепе.

От Британското имунологично дружество напомнят, че макрофагите са първата защитна линия на тялото срещу болестите. Те унищожават чуждите нашественици и сигнализират при евентуалното наличие на патогени.

"Когато тези клетки са потиснати, имунната система е по-слабо ефективна в идентифицирането и унищожаването на патогените", пояснява д-р Арагоне Джузепе. "Алкохолната зависимост и редовната употреба на алкохол влияят пагубно върху тялото по редица начини, но дори пийването по повод може временно да извади от строя имунната ни система", добавя специалистът.