Бактерии в червата могат да въздействат върху психичното равновесие, по-специално върху вероятността човек да изпадне в депресия.

Белгийски учени анализираха проби от изпражненията на 1000 доброволци и установиха, че две семейства бактерии са по-малобройни при хората, склонни към депресия, включително и тези, които пият антидепресанти, съобщи АФП, цитирана от БТА.

Изследването на 1000 холандци потвърди тези изводи със статистическа връзка между броя на определени бактерии и нивото на задоволство от живота и психичното здраве.

Двете семейства бактерии са Копрококи и Диалистер. Те са известни с противовъзпалителните си свойства.

"Известно е, че възпалението на нервните тъкани има важна роля за депресията. Затова нашата хипотеза е, че двете неща са свързани по един или друг начин" - каза професорът по микробиология Йерон Рейс от католическия университет в Льовен, който е един от авторите на изследването.

Изследването не показва причинно следствена връзка, подчерта той. "Идеята обаче, че продукти от метаболизма на микробите могат да взаимодействат с мозъка - а оттам и с поведението и чувствата ни, е интригуваща", добави Рейс.

В света 300 милиона души страдат от депресия, а антидепресантите са сред най-предписваните лекарства в много държави.