В кампанията, под егидата на УАГБ "Майчин дом", която се провежда за трета поредна година, се включват водещи гинекологични клиники в цялата страна, а целта на специалистите е да се повиши информираността по темата и да се помогне на жените, засегнати от този проблем, като се осигурят безплатни прегледи и експертни консултации. Основният акцент тази година е върху раждалите жени, тъй като именно те са сред най-засегнатите от стрес инконтиненцията. Чрез повишаване на информираността и осигуряване на достъп до специализирани грижи, тяхното качество на живот може да се подобри значително.

Кампанията продължава до 22 май. 

Д-р Венелин Иванов завършва Медицински университет София. Придобива специалност АГ като част от екипа на УМБАЛ Софиямед. Член е на Европейската Асоциация по гинекологична ендоскопия - ESGE, Академията по минимално инвазивна хирургия MIS Academy. Отличен в кампанията "Лекарите, на които вярваме". Специализирал е "Естетична Гинекология и вагинални лазерни процедури"  в Болоня, Италия, сертифициран като First Assistant за роботизирана хирургия с Da Vinci Xi в Берн, Швейцария, има диплома от MIS Academy(Дубай) за мастър в лапароскопска гинекологична хирургия.

 - Как се дефинира стрес инконтиненцията и по какво се различава от други видове инконтиненция?

Стрес инконтиненцията е състояние на неволно изпускане на урина при повишаване на вътрекоремното налягане, което може да бъде предизвикано от кашлица, кихане, смях, физическо натоварване или други дейности. За разлика от императивната инконтиненция, която се характеризира с внезапно, неудържимо желание за уриниране, стрес инконтиненцията не е свързана с усещане за позив за уриниране. Съществуват и смесени форми на инконтиненция, при които се наблюдават симптоми и на двата типа.

- Кои са основните причини и рискови фактори при дамите? Каква е ролята на хормоналните промени (например при менопауза) в развитието на стрес инконтиненция?

Основните причини за стрес инконтиненция при жените включват отслабване на тазовите мускули и съединителната тъкан, което може да бъде резултат най-вече от нормално раждане, напреднала възраст, наднормено тегло, хронична кашлица или физическо натоварване. Хормоналните промени, свързани с менопаузата, играят ключова роля, тъй като намаляването на нивата на естроген води до загуба на еластичност и изтъняване на тъканите на влагалището и уретрата, което неминуемо влошава симптомите.

Снимка: iStock by Getty Images

- Какво бихте посъветвали пациенти, които се притесняват да потърсят помощ и отлагат заради срам?

Бих ги посъветвал да преодолеят срама, да не се примиряват, считайки състоянието за нещо нормално. Стрес инконтиненцията може да бъде ефективно лекувана, особено когато е диагностицирана навреме. Консултацията със специалист е първата стъпка към подобряване на качеството на живот.

- Има ли табу или стигма около темата в обществото?

Да, за съжаление, стрес инконтиненцията често е обект на табу или стигма, особено сред по-младите жени, които смятат, че това е "срамно" или "свързано само със старостта". Това може да доведе до забавяне на търсенето на помощ и влошаване на състоянието. Разговорът за инконтиненцията трябва да бъде отворен и подкрепящ, както за пациентите, така и за техните близки.

- Какви са емоционалните и социалните последици от това състояние?

Чувство на срам, ниско самочувствие и тревожност са само малка част от емоционалните последици, които нанася стрес инконтиненцията. Стига се до социална изолация, отказ от физическа активност и избягване на интимни отношения. Последици, които неминуемо влошават качеството на живот.

- Какво място заемат упражненията за тазово дъно и физиотерапията в лечението?

Упражненията за тазово дъно (т.нар. упражнения на Кегел) са неефективен метод за лечение на стрес инконтиненция. Те могат да бъдат допълващ, подпомагащ метод за укрепване на мускулите на тазовото дъно, които поддържат пикочния мехур, но не и единствен. Физиотерапията също има своето място като допълващ метод. Това са т.нар магнитни столове, които чрез електростимулация също подпомагат укрепването на тазовата мускулатура.

- Среща ли се стрес инконтиненция при мъже и ако да - какви са причините при тях?

Стрес инконтиненцията е по-рядка при мъжете, но може да се наблюдава след операции на простатата, като простатектомия или след травми в областта на таза. Причината е най-често увреждане на мускулите или нервите, които контролират пикочния мехур и уретрата.

- Какви са най-новите терапии или технологии в лечението?

Най-новите терапии включват минимално инвазивни лазерни процедури, които стимулират колагеновия синтез и подобряват тонуса на вагиналните тъкани. Още от 2010г. лазерната терапия с Fotona StarFormer се утвърди като безопасна алтернатива на оперативните методи. Тя е бърз, нехормонален, нехирургичен и високоефективен лечебен метод. Основното предимство на лазерите е, че процедурата се извършва в кабинет, т.е., напълно амбулаторно. Тя е безболезнена, без аблация, без рязане, кървене или конци. Възстановяването е изключително бързо, без да има необходимост от използване на аналгетици и антибиотици. Това превръща лазерните процедури в основен съвременен метод за лечение на лека и умерена степен на стрес инконтиненция по света.

Д-р Венелин Иванов съветва дамите да не се срамуват, а да потърсят помощта на специалист

Снимка: личен архив

- В кои случаи препоръчвате хирургична намеса - и какви са най-често използваните методи? Как оценявате ефективността на лазерни или нови нехирургични технологии?

Хирургичната намеса се препоръчва при пациенти с тежка инконтиненция или когато консервативните методи не дават резултат. Най-често използваните методи са т.нар. слингови операции, които предоставят механична подкрепа на уретрата. При тях дългосрочният резултат не е задоволителен и е свързан със сериозни странични ефекти. Лазерните терапии с Fotona са ефективни при леки до умерени случаи, като предимството им е минималната инвазивност и краткият период на възстановяване.

- Какво може да се промени в здравната система по отношение на лечението на това състояние?

Необходима е по-добра информираност, както сред обществото въобще, така и сред общопрактикуващите лекари за разпознаване на симптомите и насочване към специалист. Осигуряването на реимбурсиране от НЗОК или от допълнителните здравни фондове, със сигурност би увеличило достъпа до съвременните лазерни процедури, с което ще се подобри качеството на лечението.