"Трябва да изградим чувство на благодарност и да сме признателни за всичко, което се случва с нас, знаейки, че всяка стъпка напред е крачка към постигане на нещо по-голямо и по-добро от сегашното ни положение."

Думите са на канадско-американския мотивационен оратор Брайън Трейси. Американският му колега и писател Зиг Зиглар пък добавя: 

"Благодарността е най-здравословната от всички човешки емоции. Колкото повече се изразява благодарност за това, което притежаваш, толкова по-вероятно е в бъдеще да се увеличи това, за което да благодариш."

Идеята зад тези думи е свързана с това, че силата на благодарността е толкова голяма, че може да се окаже път към щастието.

Да изразиш благодарност (или да дариш благо) означава да изразиш признателност за направено или случващо се добро. Защо това е важно? 

Теорията за сигналите към Вселената

Снимка: iStock by Getty Images

Смята се, че Вселената реагира на излъчванията на човек - мисли, думи и действия и му връща онова, което той излъчва. Привържениците на тази теория вярват, че благодарността е мощен изходящ позитивен поток. 

Йозеф "Джо" Витале, американски лектор, маркетинг консултант и писател на бестселъри за самопомощ, описва случай на мъж с двустранно възпаление на белите дробове, за когото изглеждало, че вече няма спасение. 

В някакъв момент, по думите на Витале, мъжът получава озарение - написал на лист хартия едно единствено изречение и го накачил из цялата къща. С методичността на папагал той отново и отново повтарял това изречение, повтаряйки го много пъти, записал го на касета и след това постоянно си го превъртал. Той направил тази фраза част от съществуването си. В резултат Джонатан оздравял за 24 часа. Какво било това изречение?

"Благодаря ти, Господи, за всички блага, които имам и за всички блага, които ще получа".

Помогнало му е проявлението (излъчването) на благодарност, за която се смята, че е установяване на пряка връзка с висшите сили, независимо дали за такива се възприемат Бог, животът, вселената. Тоест мъжът от примера на Витале е дал благо, и е получил благо - изцеляване. 

За силата на думите, действията и мислите има и българска поговорка, а именно "Каквото повикало, такова се обадило". 

Може да опитате силата на благодарността и сами с една от по-лесните практики, подходяща за новаци в тези техники. Нужна ви е спокойна обстановка, да сте седнали или легнали и да спазвате общите препоръки. 

Започнете с това да помислите за хората, събитията, ситуациите, вещите и др., за които сте благодарни и се оставете да почувствате тази благодарност. Като начало може да казвате на глас само "благодаря". 

Снимка: iStock by Getty Images

Крайната цел е да превърнете дори неприятни събития в повод за благодарност. "Благодарен съм, че имах най-прекрасната майка, макар вече да я няма. Благодаря, че беше част от живота ми".

Може да кажете също "благодаря, че имах здравето и възможността да изкарам средствата, с които да си купя мечтания автомобил/дом и т.н." Благодарете и за очите си и за това, че ги имате и можете да се насладите на зимата, на птиците, на децата си. В общи линии благодарете за всичко. 

За колкото повече неща сте благодарни, толкова повече ще се променя и животът ви към добро. Разбира се, може да ползвате и чуждицата, аналог на благодаря - , но по-силна вибрация има българската. 

Отделно от това, може да опитате да казвате на конкретните хора за какво сте им благодарности - на шефа си за това, че е диалогичен, на децата си - за това, че ги има, на съпруга си за това, че е до вас и хиляди други примери. Това ще подейства добре и на тях, защото един комплимент на ден носи усмивка не само на получилия го, но и на даващия го. 

С подкрепата на: Merci