Ако можеха да говорят...
Домашните любимци биха казали на стопаните си пушачи, че мечтаят за дом без дим
Според последни европейски данни от юли 2024 г., 25% от домакинствата стопанисват поне една котка, а 24% - куче, без да се отчита броят на тези, които имат и двата вида любимци или други животни, като птички, зайчета, рибки, костенурка, хамстер или т.н. По неофициални данни 7 от 10 души у нас са отглеждали в своя дом домашни любимци.
Повечето пушачи са добре запознати с опасностите от тютюнопушенето и рискове за здравето им. Вероятно те осъзнават всеки път, когато запалят цигара, че пасивният дим причинява вреди и на хората наблизо. Но знаят ли, че пасивното пушене може да повлияе по подобен негативен начин на котките и кучетата в техния дом? Разбират ли пушачите, че домашните любимци ще понесат отрицателни последици?
Пасивно пушене е вдишването на циркулиращия дим от два източника: димът, издишван от пушача, след като е вдишал от горящата цигара, пура или лула, и димът от горящия им край, наречен още вторичен дим. Както първичният, така и вторичният тютюнев дим съдържат повече от 7000 химикала, като около 100 от тях са токсични или причиняват рак. Разбирането, че вторичният дим е рисков за човешкото здраве, е важно, поради което много пушачи вече са избрали бездимни продукти с нагряване. Тези, които продължават да пушат обаче, а те са над 35% у нас, като добросъвестни собственици на домашни любимци, трябва да знаят, че вторичният дим засяга техните животни.
Ефектите от пасивното пушене при хората и при домашните любимци
При хората пасивното пушене се свързва с респираторни проблеми и може да доведе до повишен риск от рак на белите дробове, инсулт и сърдечни заболявания. Животът на домашните любимци в дом с дим излага кучетата, котките и особено птиците на риск от много проблеми, вариращи от кашлица и кихане, до респираторни инфекции и рак на белия дроб. Кучетата, изложени на вторичен цигарен дим, имат повече очни инфекции и алергии, а това е така, защото рецепторите им за обоняние са значително по-развити от тези на хората. Проучване в Щатския университет в Колорадо показа, че кучетата, живеещи в среда с пушачи, имат повишена честота на рак на носа.
Интересното е, че дължината на носа на кучето е свързана с вида на болестта. Кучетата с по-дълъг нос са по-предразположени към рак на носа, докато тези с по-къс - към рак на белите дробове. Кучетата от породите коли, лабрадори, добермани и др. имат увеличена повърхност в носните си канали, която улавя вдишаните частици на дима. Токсините и канцерогените в тютюневия дим се натрупват в назалната слуз, излагайки кучетата с дълги носове на по-голям риск от тумори в дългите им муцуни. Всъщност честотата на назалните тумори е с 250% по-висока при кучета с дълги носове, живеещи в среда с цигарен дим. Късите носове не са ефективни "капани" и позволяват на повече вдишани канцерогенни химикали да достигнат до белите дробове. Ето защо кучетата с къси носове (мопс, ши-тцу, пекинез и др.) развиват по-често рак на белите дробове, отколкото техните дългоноси събратя.
А котките?
Котките, които живеят в дом с цигарен дим, са изложени на по-голям риск от развитие на астма и рак на белия дроб, което е логично, тъй като те имат къс нос. Проучванията показват също, че котките, които вдишват вторичен дим, имат по-висока честота на лимфом или други заболявания на лимфните възли.
Котките страдат повече от кучетета в среда с пушачи заради третичния дим. Третичен дим се наричат остатъците, които се задържат и отлагат по мебелите, килимите, пердетата и козината на домашни любимци дори и дълго след като домът е проветрен и въздухът в стаята е изчистен от тежката миризма на цигари.
Колкото по-грижовна е котката за своята козина, редовно ближейки милиметър по милиметър, толкова е по-изложена на риск от поемане на остатъците от токсични частици и катрани от дима, натрупвани върху цялата им мека повърхност. Те могат да развият тумори в устата си от облизване на канцерогенни частици, които се натрупват върху козината им. Прословутата добра хигиена на котката се оказва нездравословна в този случай.
И още...
Птичките са други домашни любимци, които са засегнати от пасивното пушене. Те имат нежна дихателна система, която е изключително чувствителна към всякакви замърсители във въздуха. При пернатите домашни любимци също са отчетени и проблеми със сърцето и очите, когато живеят в задимена среда.
Мотивация за дом без дим
Ако знанието за вредите от тютюневия дим върху човешкото здраве продължава да не мотивира достатъчно силно пушачите да се откажат от цигарите, то могат ли нашите домашни любимци да ни мотивират? Те често ни карат да правим много неща за тях - понякога оставяме вилицата си и спираме да вечеряме, за да напълним купичките им с храна, когато са гладни, прекъсваме любимото си телевизионно предаване, за да ги изведем на разходка, те ни мотивират да спортуваме повече! Колко мотивиращо е тяхното здраве, за да превърнем нашия, но и техен дом в място без дим?
НАЙ
Рапърът Пи Диди бе осъден да плати 100 млн. долара на изнасилен от него затворник
Тейлър Суифт спря да мълчи за президентския вот в САЩ и обяви кого ще избере
Джо Джонас официално е разведен
Пет ключови момента за здравето на ученика, които родителите не трябва да пренебрегват
Невена Цонева: Понякога вербалното насилие е по-силно от шамар
Тейлър Суифт спря да мълчи за президентския вот в САЩ и обяви кого ще избере
Невена Цонева: Понякога вербалното насилие е по-силно от шамар
Рапърът Пи Диди бе осъден да плати 100 млн. долара на изнасилен от него затворник
Меган Маркъл и Опра Уинфри обединиха усилия за съвместен бизнес
Джейми Фокс е готов да разкаже подробности за мистериозното си здравословно състояние