Четири бенгалски тигърчета, сред които бебе с рядък бял цвят, се родиха в зоопарк в Хавана
От зоопарка от 20 години правят опити за развъждането на застрашените животни
Служителите на кубинския Национален зоопарк в Хавана празнуват появата на бял свят на четири бенгалски тигърчета, сред които бебе с редкия бял цвят, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Тигърчетата са се родили в средата на март, след като от зоопарка от 20 години правят опити за развъждането на застрашените животни. Техни родители са тигрицата Фиона и партньорът ѝ Гарфийлд.
"Раждането протече нормално. Всичко мина добре. Фиона вече започна да изпълнява ролята си на майка и се справя отлично", казва Анхел Кордеро, специалист по тигрите в зоопарка.
Тигърчетата все още нямат имена и полът им не се съобщава.
Изключително редките бели тигри дължат появата си на естествена генетична мутация на бенгалския тигър.
Хиляди животни от този подвид някога са бродили из горите на Бангладеш, Индия и Непал. Днес броят им е намалял драстично до около 2500 екземпляра. Основна заплаха за оцеляването им са бракониерството, обезлесяването и прекомерният лов.
"Всички раждания в зоологическата градина са важни, но все пак отдаваме по-голямо значение на появата на животни от застрашени видове, защото знаем, че помагаме те да не изчезнат от света", споделя Кордеро, и допълва: "Куба е малка страна с ограничени ресурси, така че сме щастливи да участваме във всичко, което е добро за планетата".
Тигрите като цяло представляват вид, класифициран като "застрашен" от Световния съюз за опазване на природата. Според организацията броят им в наши дни е около 3 800 в сравнение със 100 000 преди век. Белите тигри в света са около 300. Редките животни обитават зоологически градини, основно в САЩ, Германия, Франция и Мексико.
Три от деветте подвида тигри в света са изчезнали миналия век. Много учени смятат, че четвърти подвид - южнокитайският тигър, вече е "функционално изчезнал".