Еко идеи от кухнята на бъдещето
Как от всеки продукт можем да създадем деликатес или дори изкуство?
Творчески ентусиазъм, стил, практичност и множество креативни решения... Къде мислите, че тези понятия могат да намерят общ език? В кухнята, разбира се.
Дълго време тя бе подценявана от българските домакинства. Важно е да погледнем с други очи на приготвянето на храната и едва тогава ще осъзнаем, че освен мобилност и бързина, в кухненското пространство можем да изпитаме и удовлетворение от това, което правим.
За да зарадваме своите близки и да им поднесем наистина невероятно вкусно приготвена храна е важна не само нагласата, която имаме, но и как се отнасяме към всеки продукт. От значение е да следим качеството, но и да съхраняваме и използваме разумно продуктите, без да ги хабим и изхвърляме.
Всяка година стотици тонове годна за консумация храна се изхвърля от хорека сектора, хранително-вкусовата промишленост, но и домакинствата. В Европейския съюз най-голям процент - около 54% от годната за консумация храна се разхищава именно от домакинствата, следвани от преработвателите, услугите с храни и търговския сектор.
Данните показват, че въпреки всички мерки за борба с разхищението, от 2012 година насам хранителните отпадъци се увеличават с 4.4 на сто, а повечето институции отдавна са се отказали от опитите си да променят обществените нагласи относно разхищението на храна.
Има начини да намалим тази тенденция като бъдем разумни и практични в кухнята. Така не само ще облекчим семейния бюджет, но и ще предадем опита си на всички онези, които все още намират кухнята за непозната територия
Неотдавна ви разказахме за инициативата на ИКЕА България, която популяризира екосъобразния начин на живот, който е достъпен за всеки. Призивът се оказа вдъхновяващ и поучителен още в първата си фаза, която бе посветена на темата "Градина".
В кампанията под надслов "ЕКО СЪВЕТ за по-добър живот" ИКЕА търси еко съветници и цели да събере на едно място идеи, които са лесни и достъпни в забързаното всекидневие, но в същото време допринасят за по-добър живот. Всеки има възможност да се включи и да се превърне в посланик на мисията, която ще се разгръща и в следващия месец. Всеки етап е посветен на тема, за която потребителите споделят своите еко идеи чрез снимков или видео пост с хаштаг #икеаекосъвет в Инстаграм и Фейсбук.
И във втората фаза петима финалисти показаха колко малко е необходимо, за да бъдем ефективни и еко ангажирани.
Те не само печелят специален подарък от компанията на устойчива тематика, но и заслужена популярност в специална страница на сайта на ИКЕА, която събира все повече и все по-оригинални еко решения - https://www.ikea.bg/sustainable-life/eco-ambassadors. Идеите на тези петима финалисти си струва да бъдат последвани - освен полезни, те са и много вкусни, а някои от тях и прелестно красиви.
Щипка вдъхновение за еко неустоим вкус
Как може отглеждането на бебе и сърфирането в кухнята да се превърнат в забавно, но и практично занимание? Мисията е възможна, а тайната е разкрита от първия победител - една сърцата майка, която знае как да реши всеки проблем, дори и този с отказът на бебето да пие вода. Тя е открила перфектна стратегия като използва плодовете, които са ѝ останали и скоро ще се развалят. Ето и нейният съвет: "Първо избирате такива плодове с дефекти или с лек процес на загниване, измивате и почиствате. След това нарязвате на едро и наливате 1/2 литър или повече вода. Добавяте плодовете и оставяте водата да заври. Необходимо е да варите съвсем малко, само докато плодовете пуснат соковете и аромата си, и водата се подслади. След охлаждане имате пресен, натурално сладък компот, който ще помогне на малките деца пият с удоволствие".
Вторият вдъхновител в инициативата на ИКЕА е разработил цяла концепция, за да съхрани продуктите за по-дълго време.
Отвореното доматено пюре или някакъв вид паста (от чушки например или песто), което е останало след готвене, може да бъде съхранявано в хладилник като на повърхността му се постави тънък слой мазнина. Тя не пропуска въздух и няма да се развие мухъл. Може да използвате зехтин или олио. "Този метод използвам и при консервиране на пресни домати с аспирин. Пълни се в бутилки и за да не мухлясат, се налива около 3-4 см олио. Съхраняват се на студено, и издържат до пролетта, а ако останат, може и година след като са направени", добавя още финалистът и разкрива още начини за съхранение на продукти.
И ако този вдъхновител може да съхрани всеки продукт в кухнята, следващият победител пък успява да приготви храна от вече готова, но останала забравена в хладилника. "Привърженик съм на идеята, че храната може да се използва повторно, вместо да се изхвърля. Представям моите оризови кюфтета, приготвени от останал ориз със спанак, престоял 2 дена в хладилника. Просто оформих кюфтета, овалях в брашно, наредих ги в тавичка с хартия за печене, залях ги отгоре със струйка олио и изпекох до златисто. Ето и картофените кюфтета на майка ми - пак приготвени с останал печен ориз със зеленчуци и сварени, намачкани картофи. Със "стар" ориз също може да се приготви баница с точени кори, да се използва като гарнитура за къри или да му се добави сос. Има безброй варианти... Често използвам леко изсъхнали и в недобър външен вид зеленчуци, презрели банани и набръчкани ябълки. Всички те са годни за употреба, просто не са красиви и се водят второ качество.", добавя третият вдъхновител.
В същия дух и четвъртият финалист намира начин да се справи с онези зеленчуци, които често пренебрегваме заради нелицеприятния им вид, а те се оказват сред най-вкусните.
Не изхвърляйте презрелите домати, направете си домашен доматен сос от три съставки: домати, червен лук и чесън.
"Пасираме, слагаме на котлона, добавяме риган, сол и захар (аз ползвам кафява). Когато се сгъсти, е готов. А щом изстине, разпределяме в кутии и съхраняваме във фризера. Когато ни потрябва, го стопляме на котлона, добавяме зехтин и ползваме за паста, яхнии, супи", обяснява стратегията си дамата.
Петият вдъхновител се оказва творец в кухнята, убеден, че когато създаваш нещо с ръцете си, това придава не само уют на кухнята, но и зарежда заради вложената енергия. "Това е част от моята декорация, наредена по етажерки в любимо кътче от моята кухня. Два от бурканите ми са просто за декорация. Облепени са с част от красива дантела от стара риза и конопено въже. Реших да си запазя дантелата и да я използвам в даден момент за нещо. Прекалено лесно е да изхвърляме стари вещи, аз обичам да откривам начини да им "вдъхна" нов живот.", споделя в идеята си дамата.
Тези петима вдъхновители показват колко е лесно, удовлетворяващо, и творческо да съхраниш, използваш, но и да не преставаш да създаваш в кухнята. Тя е пространство не само за да заситим глада си, но и сетивата си. Когато знаем как ще намерим и мотива да продължим да създаваме, а не само да потребяваме.
Знаете, можете, създайте!
Заложете на въображение и практичност за новото предизвикателство на ИКЕА.
В следващия етап на кампанията "Дом" категорично ни трябва оригинално мислене и подход.
Домът е не просто нашата крепост, той е нашето вдъхновение. И ако там не открием начин да бъдем ефективни, няма да бъдем и в другите сфери от живота си.
Споделете своята еко идея, свързана с дома Ви, добавете хаштаг #икеаекосъвет и се включете в инициативата. Освен, че имате възможност да грабнете титлата "еко съветник", накрая всички победители от трите етапа на кампанията ще участват в надпреварата за голямата награда на ИКЕА на устойчива тематика.
Материалът е подготвен със съдействието на ИКЕА.
НАЙ
Николаос Цитиридис неочаквано смени попрището си
Майкъл Корс представи новата си колекция, вдъхновена от поп културата
Чистенето те подлудява? Вече може да му се насладиш или просто да го наблюдаваш отстрани
Джон Бон Джоуви спаси жена от самоубийство
Как да посилим имунитета на детето при връщане на училище
Николаос Цитиридис неочаквано смени попрището си
Джон Бон Джоуви спаси жена от самоубийство
Тейлър Суифт спечели награда за "Видео на годината"
Боряна Калейн ще разкаже за успехите, лишенията и човека до себе си в "Животът по действителен случай"
HBO започва да търси деца за роли в нова поредица за Хари Потър