Макар и самото название "фотьойл" все още да напомня знаковия имидж от недалечното минало, като неизменно допълнение към фикуса в хола, днес обликът му далеч не се припокрива с установения стереотип. На първо място отмина времето на конфигурацията тройка-диван, два фотьойла с две табуретки или така наречената "холна гарнитура". Формата му също се различава осезаемо от така отпечаталия се в съзнанието ни типичен тромав силует.

Какво още се промени в традиционната мека мебел за дневната?

Единичното удобно сядане винаги е било предпочитано място в редица домове, тъй като предлага комфорт за много различни дейности - почивка, четене на книга, гледане на телевизия или плетене на шал, например. Как се трансформира фотьойлът, за да прескочи успешно летвата на новото хилядолетие?

В опитите си да разчупят вече вкорененият му имидж дизайнерите предложиха нови форми, чрез уширяване или удължаване на седалката му.

Така в нови времена се появи и модерната алтернатива - "лежанката". Като част от дивана или самостоятелно стояща тя е на път да отстрани трайно фотьойла в познатият му вид и със сигурност успява да заличи почти изцяло модата на "ъгловия диван". Изключително пластичен и благодатен елемент за проява на креативни идеи. Като един своеобразен наследник на фотьойла и тя поставя обитателите в конкуренция, кой пръв да се настани удобно на нея. Перфектно уплътнява нишата, оформила се между сядане и полягане върху дивана.

Уширените модели фотьойли приблизително с 1,5 дължина на единично сядане, също успяха да се наложат доста бързо поради нетипичната форма и още по-удобното сядане. Вместо да се търси комплект мека мебел, много по-атрактивно се оказа да се съчетават различни мебели, понякога дори в една серия, отделните елементи се разработват с нарочни разлики като форма или цвят.

Много от дизайнерите залагат именно на този контраст при създаването на композицията в дневната. И ето как на сцената се възкачва фотьойлът като "piece of art". Голяма част от собствениците са готови да платят сума, колкото за два дивана, но да получат именно такова кресло - шедьовър у дома си. В тези случай се отделя достатъчно пространство за разполагането му, така че да бъде видим от възможно повече гледни точки. Не случайно най-голямото майсторство на дизайнерите проличава именно от създадените от тях столове и кресла, някои от които остават ненадминати примери в историята на дизайна.

Не винаги обаче присъствието на такъв акцент е задължително да се свързва с голямо харчене. Дизайнерите и производителите на мебели предлагат огромен набор от модели фотьойли със забележителни качества и примамлива визия, които чудесно да се справят с възложената им водеща роля.

Сред многообразието от производни се нарежда и добре познатото канапе, със силно изразена декоративна стойност за интериора. Понякога именно в него се крие "гвоздеят" на цялата интериорна постановка и точно заради това дизайнерите му отделят специално внимание. В този елемент може да се заложи на луксозна дамаска и арт визия, които да повишат стойността на цялата концепция, превръщайки го в нейното бижу. Дори и в стилово отношение канапето е един от най-благодатните елементи за постигане на еклектично звучене.

Необятните възможности при създаването на текстили и дамаски със своеобразни принтове и десени, отвори истински портал за въображението по пътя към постигането на индивидуална изява. Паралелно с това се възроди и друго течение за даряването на нов живот на старите мебели.

В това отношение, не без помощта на новите технологии, забравените на тавана кресла отново застанаха "под светлините на прожектора", именно, за да подчертаят добиващата популярност приемственост и зачитане на отминалите времена. Но нещата не спират дотук. Появиха се и ултра-тенденции, които стремглаво завладяха модния фронт и станаха фаворит най-вече за младото поколение, като символ на отрицанието и търсене на нови модели за преклонение - създаване на една пост-ера интериори тип "пачуърк" с всевъзможни реставрирани мебели и ценности, но с удивителен нов прочит.

Тенденции при фотьойли, кресла и канапета за 2022 г.

 

Фокусът е върху плавни и извити линии, заоблени форми и детайли със стилен завършек. Т.нар. обтекаеми форми смекчават строгият минималистичен стил като насочват вниманието към мебелите.

На ТОП позиция излизат носталгичните ретро извивки от 70 - те, при креслата напомнят една сърцата епоха, в която мечтите и свободата за изява са издигнати в култ и не случайно точно сега обръщаме поглед именно към тези времена.

Друг знаков период също става препратка със своите типични черти в мебелировката за 2022 г. - ърбън стрийт вълната от 90 - те в осъвременен вид и обновени финиши.

Умните мебели неусетно се превръщат в неотменна част от ежедневието ни, мебел с придадена стойност и скрити мулти функции, жакове и аутлети за различни устройства, системи за подгряване и масаж, бевъридж удобства и т.н.

Отявлен принт десен, с романтична ретро насоченост, точки и райета

Естествени материи и такива с органичен произход- текстили и корпусни части

Приглушени нюанси, оттенъци на зелено сиво и бежово-землисто.

Ювелирни открити части по специален детайл силно изявена идентичност на свободностоящите мебели с голямо внимание към завършващите детайли

Кадифе с перлен ефект при канапета, фотьойли и кресла като за внасяне на блясък и елемент на лукс

Изборът на удобна мебел за дневна не е лесен! За повече вдъхновения можете да разгледате на videnov.bg