Насекомите намаляват по цял свят, като 40 процента от видовете са застрашени от изтребване до няколко десетилетия, съобщи Би Би Си.

Пестицидите, замърсяването и промените в климата са основните причина цели видове насекоми да изчезват "стряскащо" бързо, показа научно изследване.

Пеперудите са сред най-застрашените. Пчелите, мравките и бръмбарите изчезват осем пъти по-бързо от бозайниците, птиците и влечугите.

Някои видове обаче, като мухите и хлебарките, стават по-многобройни, пишат от БТА. Намаляването на насекомите ще има "катастрофално" въздействие върху екосистемите.

Насекомите са много полезни за много други видове, включително и хората. Те са храна за птици, прилепи и малки бозайници. Опрашват около 75 процента от селскостопанските насаждения, обогатяват почвата, контролират вредителите.

Много предишни изследвания показаха, че отделни видове, например пчелите, намаляват стряскащо, особено в развитите икономики. Новият анализ обаче е по-всеобхватен. Учените от университетите на Сидни и Куинсланд са прегледали 73 съществуващи труда от цял свят, публикувани от 13 години.

Основните причини за драстичното намаляване и изчезването на насекомите са загубата на хабитат заради земеделие, урбанизация и обезлесяване; замърсяването; биологически фактори като инвазивни видове и болести; промените в климата.