С наближаването на декември празничният дух се настанява в домовете. Преди да посрещнем Коледа, идва моментът да се подготвим за един друг специален празник. На 6 декември отдаваме почит към Свети Николай Чудотворец - покровител на рибари, моряци и банкери.

И както на Бъдни вечер приготвяме нечетен брой постни ястия, така на трапезата за Никулден е прието да сервираме рибни гозби. Най-популярен е шаранът, пълнен с орехи и стафиди - или пък приготвен по вкуса на цялото семейство.

И макар всеки да влага щипка от себе си в ястията, знаем, че приготвянето на шаран крие някои рискове - от самото почистване на рибата до пълното ѝ сготвяне. Хвърчат люспи в кухнята, чудим се как да хванем шарана, за да не се изплъзва от ръцете ни, както и откъде да започнем, така че да го изчистим от всички ненужни костици.

Е, ние ще ви разкрием някои тайни, с които готвенето на шаран да се превърне в детска игра, а гостите и семейството ви да си оближат пръстите и да питат за блестящата ви рецепта.

Снимка: iStock by Getty Images

Трикове преди готвенето

Много хора предпочитат да отстранят цялата кожа и да нарежат шарана на филета, така че да не им се налага да се борят с люспите. На Никулден обаче е прието той да се готви цял, защото най-вкусните и традиционни рецепти включват пълненето му с ядки, билки и подправки.

Започваме от най-важния съвет - рибата трябва да е прясна, защото тогава е и най-вкусна. За ваше удобство, в седмичната брошура на BILLA България, която обхваща периода 1-7 декември, можете да откриете пресен български шаран с люспи - специалното предложение на веригата за Никулден.

След като добре измиете шарана, идва най-трудното предизвикателство - почистването. Разбира се, тук също има трик за по-лесното премахване на люспите. Намажете рибата с оцет. Оставете я за няколко минути - люспите омекват и отстраняването им става бързо и с много по-малко усилия. За да не се изплъзва шаранът от ръцете ви, най-опитните моряци съветват да го хванете с памучна ръкавица. Използвайте остър нож и движете острието по посока, обратна на люспите. Като внимавате да не нараните кожата на рибата, изрежете и перките. Можете да използвате и съвременните ръчни кухненски уреди, които събират люспите в специално контейнерче, така че да улесните и чистенето на мивката си след това. Когато приключите, измийте шарана отново.

Снимка: iStock by Getty Images

Следващият трик е в премахването на вътрешностите на шарана. От горната и долната част на рибата има две остри костици, които наподобяват трион. Трябва да ги отстраните внимателно, заедно с всички вени и други вътрешности. Следва отново да измиете рибата добре. Ако смятате да я изпържите, се препоръчва да я поставите върху кухненска хартия за няколко минути, за да може тя да попие излишната вода, останала върху рибата.

А как ние ви предлагаме да я сготвите?

Имаме две чудесни предложения за вкусен шаран - едно традиционно и друго - с малко по-модерен прочит. Със сигурност и за двете рецепти ще ви трябват сочни лимони, правилните подправки, ядки и разнообразие от свежи зеленчуци, които ще откриете в магазините на BILLA. Програмата на веригата "BILLA Градини" предлага широк асортимент от свежи продукти, с контрол върху пестицидите, доставени от родни производители.

Пълнен шаран на фурна с ориз, моркови, орехи, стафиди и лук

За да го приготвите, освен изброените дотук продукти, част от наименованието на ястието, ще са ви необходими още два лимона, магданоз, черен пипер, сол. След като сте почистили и измили рибата, изцедете сока на единия от лимоните, полейте шарана и го оставете за няколко минути.

Снимка: iStock by Getty Images

Следващата стъпка е приготвянето на плънката. Започнете със запържването на 2 глави лук, нарязан на ситно, в дълбок съд, на дъното на който сте поставили мазнина. Когато лукът достигне до златист цвят, добавете два нарязани на кубчета моркова. След като и те се запържат, добавете 200-250 грама ориз. Овкусете с черен пипер и сол на вкус. След това налейте чаша с вода и оставете да къкри на котлона в продължение на около 5 минути или докато оризът поеме водата.

Снимка: iStock by Getty Images

Добавете стафидите и предварително нарязаните на ситно орехи, поръсете с нарязания магданоз и разбъркайте добре. Плънката е вече готова и можете да пристъпите към пълненето на шарана. За затварянето на рибата използвайте конец и игла, с които да я зашиете, или шишове/клечки за зъби, с които ще забързате процеса. Когато поставите шарана в тавата за печене, го покрийте с тънки шайби лимон. Добавете достатъчно количество вода, за да покрие рибата до средата.

Печете на 180-200 градуса в предварително загрята фурна. След около час ще имате пред себе си кулинарен шедьовър, който можете да поднесете със свежи салати и зеленчуци за гарнитура - отново, от "BILLA Градини".

Снимка: iStock by Getty Images

Можете да пресъздадете рецептата и по свой собствен прочит - например, с плънка от кисело зеле вместо ориз или пък с доматен сос, в който да изпечете рибата.

Печен шаран с медена коричка

За по-големите ентусиасти и новатори в кухнята предлагаме още една рецепта, вдъхновена от традицията за сервиране на рибно блюдо на Никулден. Отново на фокус тук е пълненият шаран, но този път - с медена коричка. За целта ще са ви необходими моркови, орехи, мед, масло, мащерка, сол и черен пипер в допълнение към рибата.

Настържете двата моркова, след което към тях прибавете смлените орехи, мащерката и 3-4 супени лъжици разтопено масло, придружени от сол и черен пипер на вкус.

Зашийте/затворете шарана спрямо предпочитания от вас метод, след което го намажете с мед и поръсете с парченца неразтопено масло. Върху рибата можете да наредите кръгчета лук и лимон.

Снимка: iStock by Getty Images

Печете я заедно с нарязани на шайби картофи, овкусени със зехтин, сол, червен и черен пипер на 180-200 °C за час и в предварително загрята фурна. Към картофите можете да добавите нарязан магданоз и спанак за цвят и текстура на ястието.

Сервиране на ястието

Когато рибата е готова, не забравяйте да подредите трапезата красиво, независимо дали в дома ви празнува именик, или просто отбелязвате деня като един от ключовите празници в календара. Създайте празнична атмосфера и се насладете на вкусната рецепта, приготвена с любов.

Традицията повелява на масата задължително да присъства и хляб. Тук отново можете да развихрите въображението си - да приготвите у дома или пък да закупите обичан от близките ви хора тип. Ако пазарувате в BILLA или пък търсите разнообразие от пресни печива, в Пекарната на веригата със сигурност ще го откриете и ще изберете най-подходящия за домашната трапеза.

Снимка: iStock by Getty Images

На кого да честитим?

На 6 декември Българската Православна църква почита Свети Николай Мирликийски Чудотворец, за когото се смята, че избавял моряци и рибари от страшната сила на морските вълни. Традицията на този ден да се яде шаран идва от легендата, че точно с тази риба светията запушил дупка в корпуса на кораб и избавил моряците от сигурна смърт.

На този ден празнуват още пътешественици, банкери, търговци. Имен ден честват хората с имена: Николай, Никола, Николина, Николета, Никол, Кольо, Нина, Нино, Ненка и техните производни.

BILLA България се включва в подготовката на своите клиенти за празника с традиционни за Никулден предложения в седмичната си брошура, валидна в периода 1-7 декември. Тя включва както шаран с люспи с отлично качество и вкус, подходящ за класическите рецепти, които ще откриете в готварските книги, така и изчистен - за по-забързаните кулинари, които все пак държат на българския произход на рибата. На страниците на брошурата и щандовете в магазина ще откриете още много продукти, с които да развихрите въображението си и да зарадвате любимите си хора.

 

*Материалът съдържа продуктово позициониране на BILLA