Нова магистърска програма на департамент "Археология" към Нов български университет, насочена към студентите с интерес в музейната и експозиционна работа, ще стартира през есента на новата академична година 2024/2025.

"Съвременни музейни експозиции в исторически и археологически музеи" е изготвена в контекста на променящите се обществени очаквания към музейните институции и експозиции, които надскачат тяхната основна функция, свързана със съхраняването, опазването и изучаването на културно-историческото наследство.

Обучението е насочено към студенти с бакалавърска степен, работещи музейни специалисти, уредници и куратори. Лекциите в програмата ще бъдат провеждани от преподаватели от департамент "Археология", "История", "Дизайн" и "История на изкуството", както и музейни дизайнери и куратори от САЩ, с богат опит в разработването на музейни експозиции. Практическият фокус и приложимите знания са приоритет на обучението, което ще стартира в рамките на новата академична година.

"Съвременни музейни експозиции в исторически и археологически музеи" осигурява пълни и частични стипендии. Това е първата магистърска програма, в която студентите могат да бъдат подкрепени от началото на своето обучение.

Снимка: ПР

Едногодишната магистърска програма предоставя съвременно, практически приложимо образование, което подготвя специалисти и студенти за изграждане на атрактивни музейни експозиции в исторически и археологически музеи. Основни знания и умения, които програмата изгражда са насочени към: достоверен и публично атрактивен разказ, необходим за всяка съвременна музейна експозиция, изграждане на концепция за посетителско преживяване, набиране на средства за нови музейни експозиции, създаване на устойчиви партньорства и др.

Националното сдружение на общините в Република България активно подкрепя осъществяването на проекта за въвеждане на съвременно специализирано обучение в българските висши училища.

Защо хората посещават музеи? Важно ли е да знаем? Каква е връзката между мотивацията за посещение, музейното преживяване и резултатите от посещението? Отговори на тези въпроси ще предложат Джон Фолк - американският учен с докторска степен по образователна психология и екология и д-р Лин Диъркинг - изследовател в областта на STEM, които ще се срещнат с музейни специалисти и уредници на 9 юни в Национален Политехническия Музей, София. Лекцията ще бъде последвана от дискусия, която да потърси нов подход и приложими модели в дейността на музейте. На 10 юни в Нов български университет експертите ще представят конкретни примери за създаването и поддържането на връзка с аудиторията. В центъра на този разговор ще бъде поставен посетителят като ключов елемент от живота на едно пространство. В продължение на десетилетия Джон Фолк и Лин Диъркинг изследват стойността на музеите и как те подобряват благосъстоянието на хората, като създават нови стратегиите за подобряване на посетителското преживяване.