Уолт Уитман - мъжките уроци от XIX век
Добра физика, сексуално въздържание и сурово месо
Добрата физика, правилното хранене и силната дисциплина, са част от изискванията, които един здравословен инфлуенсър промотира в социалната мрежа. Съвети, препоръки, примерни тренировки и най-различни хакове за по-добро здраве, могат да бъдат открити навсякъде в интернет.
Много от същите препоръки могат да се смятат за съмнителни и противоречиви, но добрата новина е, че мъжката аудитория винаги има свободата да избира. Британското издание Guardian връща историята назад, за да открие първият инфлуенсър, който някога е обърнал внимание на правилния начин на живот. Десетилетия преди социалните мрежи и интернет, Уолт Уитман започва да говори за каляването на волята, дисциплинирането на разума и тайните зад изковаването на истинския мъж.
Уитман се определя като бард на демокрацията, влиятелно перо в литературата и един от най-важните хора в Америка.
През 20-те и 30-те си години, бъдещият творец работи като редактор на свободна практика, композитор и журналист. Сред стотиците материали, написани за най-различни вестници, Уитман има цяла серия от есета със заглавие "Мъжко здраве и тренировки". Уитман пише с името Моуз Велсор и едва през 2016 г. става ясно, че е автор на посочените есета, превръщайки се в първия експерт по мъжко здраве в САЩ.
Уитман се обръща към своите читатели, говорейки изцяло от опита си. Освен малко по-силна проза и някои абсурдни теми, включително ползите на картофа, Уолт пише пътеводител към мъжкото здраве. Сред множеството препоръки и полезни практики, авторът говори за ползите от пътуването. Движението е ключово, особено след като мъжете през XIX век са били немощни, склонни към депресия и вайкане, породено от суровия живот в Северна Америка.
Есетата на Уитман затвърждават твърдението, че всичко ново е добре забравено старо. Няма фитнес гуру, който да не препоръчва гимнастика и ледени бани. Болшинството предписва изстудяването на тялото като нещо ново и доказано от науката, но Уитман е открил положителните страни още в средата на XIX век. Древните римляни са описвали тази процедура в своите градски бани, като постепенно са повишавали температурата на водата, преминавайки от басейн със студена вода до басейн с гореща вода.
Уитман е противник на идеята, че един мъж трябва да работи на закрито, откъсвайки се от природата. Фигурата на древния човек и неговият по-прост начин на живот се смятат за най-добрия източник на здраве. Днешните експертни съвети на Уитман, могат да бъдат открити в библиите на инфлуенсърите, предлагащи тайните за дълголетие и здраве.
Ледените бани са най-важна препоръка на Вим Хоф - човек с 20 световни рекорда и майстор на различни дихателни техники. Хоф смята, че натовареното ежедневие, влиянието на мобилните телефони и постоянното седене, нанасят жесток удар върху човешкото тяло и само ледената вода може да възстанови балансът. Методът на Вим Хоф е предпочитан от холивудски звезди като Том Круз и Крис Хемсуърт. Бихте нарекли това случайност, но нека открием още прилики при хранителните режими.
Уитман споделя на своите читатели, че хранителните навици са в основата на доброто здраве и добрата физика. Ястията с говеждо месо са препоръчителни и доказани още от времето на древния човек. Исторически погледнато, праисторическите хора са били първо месоядни, преди да открият зеленчуците, но тяхното дълголетие не се коментира.
Диетата бързо се прекръства на "Диета за месоядни", която забранява въглехидратите, разрешава консумацията на месо и се обогатява от плодове и зеленчуци. Съвременните диетолози може и никога да не са срещали есетата на Уитман, но приликите са твърде очевидни.
Джордан Питърсън се опита да продаде точно такава диета на Илон Мъск. Питърсън определи диетата с говеждо месо като най-добрата в днешно време, но точно като Уитман, посочва, че месото не трябва да преминава сериозна термична обработка. Андрю Тейт прави същата препоръка, когато не залива интернет с финансови съвети и абсурдни идеи. Тейт определя мъжа като хищник, който има нужда от месо, за да се радва на физическо здраве.
Това не е единствената прилика между модерното общество и размислите на писател, поставил първия камък в изковаването на мъжката библия. Фокусът се мести от здравото тяло и дух и обръща внимание на сексуалното въздържание. В наши дни има редица движения, които проповядват въздържание от самозадоволяване, както и от краткотрайни сексуални контакти.
Предвид динамичното време, в което живеем, подобни съвети не са чак толкова лоши, докато не се намеси науката, а с нея не дойдат и фалшивите проповедници. Така нареченото "NoFap" движение е ориентирано към въздържание от мастурбация при мъжете, а причината се крие в желанието за повишаване на тестостерона. Научните изследвания посочват нещо малко по-различно и мнозина могат да се почувстват излъгани. Изследванията показват, че подобен феномен се наблюдава, но количеството тестостерон в тялото е толкова малко, че не би могло да даде отражение върху физиката на един човек.
Братята Тейт са истински почитатели на всякаква форма на въздържание, стига да е доходоносна.
Ефектът трае точно една седмица и следва понижаване. Как се е прокраднала тази идея? Като изключим църковните модели на подражание и училищата, остава Уитман и неговите есета. Писателят не е толкова добронамерен към женската аудитория и посочва, че дамите са "отвратителни малки същества за удовлетворение", от които мъжът трябва да бяга. Мъжът от средата на XIX век е заставен да приеме себеотрицанието.
Изследванията на Уитман продължават да се развиват и в следващото есе е предоставен и отговора на това мъчение. Според него, жените практикуват хипергамия и търсят мъжът, който има най-висок социален и сексуален капитал. Нежният пол трябва да укрепва йерархията на обществото, използвайки този метод. Позволявайки на силните мъже да създават поколение, жените отхвърлят слабите и определят хода на еволюцията.
Защо е необходимо това разделение? Тайната се крие в последните есета на поета. В навечерието на Гражданската война в Америка, авторът смята, че САЩ трябва да изгради нация от силни мъже-войни. Определението за мъж, поне в главата на този човек, е обвързано със силни, мощни и подчертани мускули. Всеки мъж е задължен да постигне точно такава фигура, а като допълнение, трябва да умее да вдига вежда.
Защо? Уитман не дава адекватен отговор, но според някои критици и изследователи, авторът е имал хомосексуални или бисексуални наклонности, макар и те никога да не са доказани. Във всички броеве се подчертава, че една силна нация трябва да има силни мъже, а те се изковават само по този начин. Какви грешки могат да се допуснат? Уитман не препоръчва посещението на лекари, метафизици и моралисти - те създават един особен философски кръг на "жалкото невежество".
И тук идва голямото противоречие, което мнозина пропускат. Авторът на есетата е Моуз Велсор - човек с финансови проблеми, търсещ бърз начин за припечелване. Есетата носят достатъчно средства, за да може Уитман да създаде своите "Стръкчета трева", където мъжът е интимен, внимателен, нежен и възпитан. Някои критици откриват връзката между двете творби и не отричат, че Уитман не се отказва от старите си практики и написаното в миналото. "Стръкчета трева" прави връзката между грубата и варварска сила, но добавя и останалите необходими качества, като се подчертава, че така една държава може да върви към нещо по-добро.
Разбира се, тук идва и големият проблем в модерния свят. Защо всеки гуру се опитва да отвлече първата част от творчеството на Уитман, без да използва и втората? Една от причините е, че ако един инфлуенсър, възпитател на физическо здраве и алфа мъжкар започне да говори за чувства и емоции, то най-вероятно ще е принуден да започне да работи като всички останали нормални хора.
Мъжеството не се определя с количеството мускули и сексуалната сила, доказателство са някогашните евнуси в Япония, които получават особено място в управлението на страната. Гладиаторите в Древен Рим са източникът на зрелища, докато далеч по-хилавите мъже в сената са отговорни за управлението на империята. Уитман разбира всичко това и поправя своята грешка, но избирателните възприятия на интернет и сляпото следване, водят до регресия, към която никой не трябва да се стреми.