Защо думата "връзка" се превръща в табу?
Проучване установи, че младите хора днес са по-склонни да бъдат необвързани
От сключване на брак с роднина или с някого, когото църквата определи, до "слайпване" на десетки лица на екрана на телефона - намирането на любовта се променя бързо с вековете и напредването на технологиите.
В днешно време, когато социалните мрежи предоставят безброй възможности за запознанства и избор на партньор, изглежда, че никога не е било по-лесно да намериш някого, с когото да споделяш времето и емоциите си. Въпреки това, парадоксално, изборът на "читав" човек - такъв, който наистина отговаря на нашите ценности, нужди и очаквания - става все по-сложен. Колкото повече възможности има за запознанства, толкова по-голямо става и объркването при избора на правилния партньор. В свят, в който всеки е достъпен с един клик, критериите за истинска съвместимост и искрени взаимоотношения започват да изглеждат все по-неясни, а дълбоките и стойностни връзки стават рядкост. Намирането на човек, с когото да създадеш не просто романтична, а и трайна и стабилна връзка, изисква все повече време, усилия и внимание.
В този ред на мисли проучване, публикувано в сайта "Пърсъналити енд Сошъл Псайхолъджи Бюлетин" установи, че младите хора днес не само са по-склонни да бъдат необвързани в сравнение с предишните поколения, но и изглеждат напълно доволни от статута си на свободни хора. Според доклада момичетата и момчетата на възраст между 14 и 20 години към днешна дата са по-доволни от факта, че нямат човек до себе си, отколкото техните връстници преди 10 години.
"Изглежда, че днешните тийнейджъри са по-малко склонни да търсят романтична връзка. Това може да е причината за повишената удовлетвореност от самотата", казва Тита Гонсалес Авилес, автор и психолог в Института по психология към Университета "Йоханес Гутенберг" в Майнц, Германия. "Забележително е, че особено в западните страни самотата вече не е нетрадиционна и сега се смята за по-приемлива в социален план, отколкото в миналото", допълва.
Най-много желаещи да останат необвързани, са младежите в Канада. Според учените тази тенденция се изразява в нарастващия брой на хората, които живеят сами. Данните на канадската статистическа служба показват, че към днешна дата 4,4 милиона души са необвързани в сравнение с 1981 г.
Но проучването не спира дотук. Оказва се, че и все повече хора избират да не сключват брак.
Сюзън Венцел, терапевт по въпросите на секса и взаимоотношенията, базирана в Уинипег, казва, че наблюдава засилване на тази тенденция и сред по-възрастните си клиенти. "Независимо дали сте на 15, 20 или 30 години, все повече хора избират да бъдат свободни", казва тя пред Global News. "Те искат да се съсредоточат върху кариерата си, да изграждат приятелства и дори да пътуват". Тя смята, че за юношите моногамията може да не е толкова привлекателна. По-скоро предпочитат прекарването на време с приятели пред традиционните запознанства.
@aimun.like.praying Go find your next nest friend!
original sound - Aimun.like.praying
Проучването установява също, че младежите, родени между 2001 и 2003 г., са по-често сами, но и по-удовлетворени от този факт, отколкото възрастовата група, родена десет години по-рано. Изследователите предполагат, че това може да се дължи на факта, че самотата се нормализира, особено сред по-младите поколения.
Но какво се крие зад тази промяна?
Учените предполагат, че промяната в обществените ценности, насочени към индивидуализъм, лична автономия и приемане на различни връзки, включително и на продължително самотно съществуване, може да обясни по-високата удовлетвореност на самотните днес. Тази променяща се обстановка намира отражение на сцената за запознанства на младите, която се трансформира.
Според немалко хора на младото поколение вече му е писнало и е малко скептично настроено към приложенията за запознанства и третирането като стока. Като един от основните "виновници" за тази тенденция може да се счита и пандемията, която ни връхлетя през 2019 г. Проучването показва, че тя е оказала значително влияние върху младото поколение.
@mommeefranz After fantasizing freediving videos since the pandemic I have finally done ittttttt! Not to mention the inspiration by this awra queen @genevalace #freediving #onebreathatatime original sound - mommeefranz
Годините на затваряне, пропуснатите музикални фестивали и ограниченото социално общуване може да оставят много хора нетърпеливи да изпитат живота извън домовете си. Търсенето на партньор или спестяването за нещо важно може засега да останат на заден план, тъй като юношите дават приоритет на социалните връзки и на това да се наслаждават на младостта си.
Някои са на мнение, че платформата TikTok и социалните медии може да изплашат хората, да ги накарат да не искат да имат връзка. Хиляди инфлуенсъри, например, се оплакват публично от обвързаностите си или пък разказват скандални истории с хора, с които са били на среща...
@user53628292774 #relatable #fyp there was this one guy - sarah
В този ред на мисли, да си необвързан се превърна от тенденция - в празник. Т.нар. Singles' Day, както е известен по света, се отбелязва на 11 ноември и привлича все повече внимание и интерес. Това е огромен културен и социален феномен, символ на самостоятелността, на свободата от конвенционалните стереотипи за романтичните връзки и дори на огромни търговски обрати. Празникът се е превърнал в нещо повече от събитие за необвързаните - той е ден за празнуване на индивидуалността и личния избор. Ражда се в Китай през 90-те години на миналия век, като инициативата е на група студенти от Нанкинския университет. Те търсят ден, в който да се отпразнува самостоятелността, както и идеята, че да си необвързан не е недостатък или липса, а обратното - време за личностно израстване, за избори и за себеизразяване. Датата 11.11. е избрана поради символиката си - четири единици, които представляват необвързаност и индивидуалност. Всяка "1" символизира един човек, който е сам, без партньор, но и сам по себе си завършен.
Числото, особено когато е повтаряно четири пъти, символизира не само единичността, но и сила и стабилност. Идеята е, че дори и сам, човек може да бъде стабилен и щастлив. В Китай културата на необвързаността и самостоятелността по това време започва да добива популярност, особено сред младите хора, които не изпитват натиск да създават семейства веднага, а се фокусират върху себе си, образованието си и кариерното си развитие.
С течение на времето Денят на необвързаните започва да набира популярност и извън университетите. Днес той се отбелязва не само в Китай, но и в Япония, Южна Корея и дори в Западния свят. Въпреки че в различните култури има разлики, самата идея за лична независимост и самостоятелност, която този ден носи, лесно намира отзвук сред различни общества. За мнозина, особено за по-младите поколения, празникът е свързан с лично утвърждаване и осъзнаване на собствените нужди и цели.
И в Италия също го отбелязват. Италианците имат обаче своя поговорка: "По-добре сам, отколкото зле придружен".
На Апенините, според официалната статистика за изминалата година, хората, решили да бъдат необвързани или са вдовици и вдовци, са над 8 милиона и половина. Статистиката сочи също, че тези, които празнуват 11.11. имат повече разходи на месец, отколкото двучленно или тричленно семейство.
И в крайна сметка, невинаги обвързаните хора са щастливи, нито необвързаните са нещастни. Щастието не зависи от това дали имаш партньор или не, а от вътрешното удовлетворение и личния мир, който можеш да постигнеш сам. Обвързаността не гарантира пълнота или емоционално благополучие, също както самотата не означава изолация от радости и преживявания. Истинската стойност на живота и взаимоотношенията се крие в качеството на връзките - били те с друг човек или със себе си.
Защото щастието идва, когато си в мир със себе си и със своите избори, без значение дали си в отношения или търсиш своя път.