AI за деца – какво могат да правят малките с помощта на изкуствения интелект, освен за задават въпроси на ChatGPT
Чатботовете и виртуалните асистенти стимулират естественото любопитство на децата и могат да развиват критичното им мислене
Целият свят говори за изкуствeния интелект (AI), а използването му се очаква да се превърне в незаобиколим фактор. Тези, които не могат да си служат с новите технологии, по-трудно ще реализират способностите си. Със сигурност за поколението, което се ражда със смартфон или таблет в ръка и непрекъсната интернет връзка, да си служи добре с изкуствения интелект е умение, което не може да бъде пренебрегнато.
Как обаче родителите да предадат важните уроци за децата, относно технология, която е нова и за самите тях? Заедно със специалистите от Центъра за безопасен интернет събрахме практични съвети за възрастни, част от кампанията на телекома "Дигитално родителство". Целта на инициативата е да улесни общуването им с децата за предизвикателствата на виртуалния свят и да ги подкрепи в ролята им на ментори за изграждане на здравословни дигитални навици.
С правилния подход можем да превърнем изкуствения интелект в съюзник в обучението на децата - чрез развиване на креативността, изграждане на базисни познания в принципите на решаването на проблеми, преодоляване на езиковите бариери и дори подобряване на комуникационите умения.
Персонализирайте обучението
Вече има голямо разнообразие от образователни приложения и онлайн курсове, които използват AI, за да приспособят обучението към индивидуалните нужди, способностите, интересите и силните и слабите страни на децата. Хубавото при тях е, че се адаптират към темпото на потребителя, предоставят обратна връзка за пропуските и предлагат решения как да се наваксат. Примери за такива приложения са Duolingo (за изучаване на езици), Khan Academy (за математика и точни науки), BrainPOP (за различни предмети) и др. Създателите на популярни игри обмислят включването на изкуствен интелект в засичането на хакери и ботове в игрите, а разработчиците на играта Counter Strike вече тестват приложението му с тази цел.
Развийте критичното мислене с технологията
Внедреният за масова употреба преди над две години инструмент ChatGPT, който отговаря на дълги и сложни въпроси под формата на разговор, представлява необятен източник на информация. Чатботовете и виртуалните асистенти не само стимулират естественото любопитство на децата и ги насърчават да задават въпроси, но и ги образоват по различни теми и развиват критичното им мислене. Хубаво е като родители да подпомогнем този процес, като научим децата да проверяват предоставената от AI информация от няколко различни източника, както и да я преработват през собствените си знания и опит. Приложения с AI могат да предоставят тематични новини или факти, които децата да анализират и обсъждат. Това ще ги научи на ключово умение за съвремието ни - да разпознават фалшива информация и да оценяват надежността на източниците. AI може да адаптира въпроси и предизвикателствата спрямо нивото на детето, насърчавайки го да мисли по-задълбочено и да разглежда различни перспективи. Може да създава също реалистични симулации, в които децата трябва да взимат решения и да предвиждат последствията от действията си, развивайки умения за критично мислене.
Някои AI базирани платформи предлагат интерактивни задачи и пъзели, изискващи решаване на проблеми и логическо мислене. Приложения за обучение по математика или за програмиране развиват аналитични умения
Креативността процъфтява чрез интерактивни приложения и игри
AI безспорно стимулира въображението на децата и подпомага развитието на креативността. Те могат да създават свои собствени виртуални светове, да развиват артистичните си заложби (Duolingo за изучаване на музика и Sketchpad за дигитално рисуване), да обогатяват знанията си за страни и културни обекти, които не са посещавали в реалния живот (Google Arts & Culture за виртуални обиколки на музеи, Google Expeditions за виртуални пътувания). Извън АI - ако искате детето едновременно да опознае и българските забележителности от 100-те национални туристически обекта на България, можете да използвате и дигитализираните паспорти и печати в приложението на Yettel. Там детето може дори да гледа и слуша историята на мястото, което иска да посети, и допълнително да му се създаде интерес.
Също така различните AI приложения генерират съдържание по дадени инструкции и описание - изображения, музика, текст или видеоклипове. Децата могат да използват тези генеративни модели като творчески инструменти, за да експериментират с различни стилове, техники и идеи, както и за да създадат свои собствени такива.
"Alexa, напомни ми да напиша домашното си в 18:00 часа"
Средата за изследване и експериментиране с нови технологии и концепции е едно от предимствата, които АI осигурява на учениците. Например, платформи като Scratch, MakeCode и LEGO Mindstorms позволяват на децата да програмират, като създават свои собствени програми и роботи и да ги тестват. Множество онлайн курсове и уроци използват изкуствен интелект, за да помогнат на децата да научат нови технологии. Tinkercad, Blender и Maya пък предоставят инструменти за създаване и експериментиране с 3D дизайна. Гласовите асистенти като Alexa, Google Assistant и Siri могат да напътстват стъпка по стъпка при изпълнението на задачи, като реализирането на рецепти за готвене или да си създават напомняне и график за домашни, проекти или извънкласни дейности. С помощта на асистентите децата могат да намират информация и да учат чрез разговор. Асистентите четат на глас книги или истории, като по този начин подпомагат слушането с разбиране. Гласовите асистенти са подкрепа и в намирането на подходящо съдържание за децата - образователни видеа, подкасти или статии, свързани с техните интереси.
Макар и изкуствен, интелектът работи за социалната адаптация и комуникация
Чрез виртуалните асистенти и чатботове AI може да подобри и проблемна тема за част от децата - социалните им умения и адаптация. Системи като Siri, Alexa и Google Assistant симулират човешки разговор, което е полезно за развитието на умения за вербална комуникация и обогатява речниковия им запас. Освен това много видеоигри и виртуални светове използват AI, за да създадат завладяващи социални изживявания. Тези платформи позволяват на децата да взаимодействат с герои с изкуствен интелект, да участват в групови дейности и да развиват своите умения за решаване на проблеми, работа в екип и сътрудничество. Подходящи примери за това са Minecraft, Eurotruck Simulator, Pilot Training Flight simulator и Animal Crossing: New Horizons. Също така AI задвижваните софтуери за превод като Google Translate, DeepL и Microsoft Translator служат за преодоляване на езиковите бариери и по-ефективно общуване с хора от различни култури и с различен произход. Тези инструменти могат да превеждат текст, реч и дори изображения в реално време, създавайки усещането за глобална свързаност. Приложения като Facebook Messenger, WhatsApp и Discord също дават възможност на децата да общуват с връстници от цял свят.
И все пак - офлайн преживяванията са много важни
Подкрепата на децата по отношение на социалната им адаптация и уменията им за комуникация от страна на новите технологии не отменя пълноценния им живот извън виртуалното пространство. От съществено значение е като родители да ги насърчаваме да практикуват тези умения и офлайн с приятелите, семейството и съучениците си, както и да ги научим да използват отговорно и балансирано изкуствения интелект. Не бива да забравяме, че технологиите трябва да са инструмент за подкрепа, а не заместител на родителското взаимодействие, игрите на открито и другите традиционни методи за обучение и развитие.
Не трябва да забравяме също, че изкуственият интелект предлага както възможности, така и рискове за развитието на децата. Oт една страна, може да персонализира обучението им, да подобри уменията и да осигурява достъп до информация, но също така може да застраши поверителността, да спомогне злоупотребата с новите технологии и да разпространява фалшива информация и дезинформация.
Затова е важно родителите да следят какви приложения и платформи използват децата им, да ги учат на критично мислене и да поддържат баланс между времето, прекарано с технологии и личните взаимодействия, напомнят отново експертите от Центъра за безопасен интернет.
*Материалът е част от дългогодишната програма на Yettel "Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения", с която телекомът подкрепя повишаването на дигиталната грамотност на хора от различни възрасти и помага на родителите да предпазват децата си от онлайн заплахите.
НАЙ
Godsmack към 13 000 души в София: Вие сте най-яката публика в Европа!
От жертва на тормоз до новото златно момиче на Холивуд. Разцветът на звездата от “Белият лотос” Ейми Лу Ууд
Балове 2025: Прическите, които ще властват тази година
Формулата на Hermes да остане на гребена на вълната
Зад кулисите на Холивуд: Съперничества, скандали и битка за влияние
Godsmack към 13 000 души в София: Вие сте най-яката публика в Европа!
Балове 2025: Прическите, които ще властват тази година
От жертва на тормоз до новото златно момиче на Холивуд. Разцветът на звездата от “Белият лотос” Ейми Лу Ууд
Формулата на Hermes да остане на гребена на вълната