Целият свят говори за изкуствeния интелект (AI), а използването му се очаква да се превърне в незаобиколим фактор. Тези, които не могат да си служат с новите технологии, по-трудно ще реализират способностите си. Със сигурност за поколението, което се ражда със смартфон или таблет в ръка и непрекъсната интернет връзка, да си служи добре с изкуствения интелект е умение, което не може да бъде пренебрегнато.

Как обаче родителите да предадат важните уроци за децата, относно технология, която е нова и за самите тях? Заедно със специалистите от Центъра за безопасен интернет събрахме практични съвети за възрастни, част от кампанията на телекома "Дигитално родителство". Целта на инициативата е да улесни общуването им с децата за предизвикателствата на виртуалния свят и да ги подкрепи в ролята им на ментори за изграждане на здравословни дигитални навици.

С правилния подход можем да превърнем изкуствения интелект в съюзник в обучението на децата - чрез развиване на креативността, изграждане на базисни познания в принципите на решаването на проблеми, преодоляване на езиковите бариери и дори подобряване на комуникационите умения.

Персонализирайте обучението

Вече има голямо разнообразие от образователни приложения и онлайн курсове, които използват AI, за да приспособят обучението към индивидуалните нужди, способностите, интересите и силните и слабите страни на децата. Хубавото при тях е, че се адаптират към темпото на потребителя, предоставят обратна връзка за пропуските и предлагат решения как да се наваксат. Примери за такива приложения са Duolingo (за изучаване на езици), Khan Academy (за математика и точни науки), BrainPOP (за различни предмети) и др. Създателите на популярни игри обмислят включването на изкуствен интелект в засичането на хакери и ботове в игрите, а разработчиците на играта Counter Strike вече тестват приложението му с тази цел.

Развийте критичното мислене с технологията

Внедреният за масова употреба преди над две години инструмент ChatGPT, който отговаря на дълги и сложни въпроси под формата на разговор, представлява необятен източник на информация. Чатботовете и виртуалните асистенти не само стимулират естественото любопитство на децата и ги насърчават да задават въпроси, но и ги образоват по различни теми и развиват критичното им мислене. Хубаво е като родители да подпомогнем този процес, като научим децата да проверяват предоставената от AI информация от няколко различни източника, както и да я преработват през собствените си знания и опит. Приложения с AI могат да предоставят тематични новини или факти, които децата да анализират и обсъждат. Това ще ги научи на ключово умение за съвремието ни - да разпознават фалшива информация и да оценяват надежността на източниците. AI може да адаптира въпроси и предизвикателствата спрямо нивото на детето, насърчавайки го да мисли по-задълбочено и да разглежда различни перспективи. Може да създава също реалистични симулации, в които децата трябва да взимат решения и да предвиждат последствията от действията си, развивайки умения за критично мислене.

Някои AI базирани платформи предлагат интерактивни задачи и пъзели, изискващи решаване на проблеми и логическо мислене. Приложения за обучение по математика или за програмиране развиват аналитични умения

Креативността процъфтява чрез интерактивни приложения и игри

AI безспорно стимулира въображението на децата и подпомага развитието на креативността. Те могат да създават свои собствени виртуални светове, да развиват артистичните си заложби (Duolingo за изучаване на музика и Sketchpad за дигитално рисуване), да обогатяват знанията си за страни и културни обекти, които не са посещавали в реалния живот (Google Arts & Culture за виртуални обиколки на музеи, Google Expeditions за виртуални пътувания). Извън АI - ако искате детето едновременно да опознае и българските забележителности от 100-те национални туристически обекта на България, можете да използвате и дигитализираните паспорти и печати в приложението на Yettel. Там детето може дори да гледа и слуша историята на мястото, което иска да посети, и допълнително да му се създаде интерес.

Също така различните AI приложения генерират съдържание по дадени инструкции и описание - изображения, музика, текст или видеоклипове. Децата могат да използват тези генеративни модели като творчески инструменти, за да експериментират с различни стилове, техники и идеи, както и за да създадат свои собствени такива.

"Alexa, напомни ми да напиша домашното си в 18:00 часа"

Средата за изследване и експериментиране с нови технологии и концепции е едно от предимствата, които АI осигурява на учениците. Например, платформи като Scratch, MakeCode и LEGO Mindstorms позволяват на децата да програмират, като създават свои собствени програми и роботи и да ги тестват. Множество онлайн курсове и уроци използват изкуствен интелект, за да помогнат на децата да научат нови технологии. Tinkercad, Blender и Maya пък предоставят инструменти за създаване и експериментиране с 3D дизайна. Гласовите асистенти като Alexa, Google Assistant и Siri могат да напътстват стъпка по стъпка при изпълнението на задачи, като реализирането на рецепти за готвене или да си създават напомняне и график за домашни, проекти или извънкласни дейности. С помощта на асистентите децата могат да намират информация и да учат чрез разговор. Асистентите четат на глас книги или истории, като по този начин подпомагат слушането с разбиране. Гласовите асистенти са подкрепа и в намирането на подходящо съдържание за децата - образователни видеа, подкасти или статии, свързани с техните интереси.

Макар и изкуствен, интелектът работи за социалната адаптация и комуникация

Чрез виртуалните асистенти и чатботове AI може да подобри и проблемна тема за част от децата - социалните им умения и адаптация. Системи като Siri, Alexa и Google Assistant симулират човешки разговор, което е полезно за развитието на умения за вербална комуникация и обогатява речниковия им запас. Освен това много видеоигри и виртуални светове използват AI, за да създадат завладяващи социални изживявания. Тези платформи позволяват на децата да взаимодействат с герои с изкуствен интелект, да участват в групови дейности и да развиват своите умения за решаване на проблеми, работа в екип и сътрудничество. Подходящи примери за това са Minecraft, Eurotruck Simulator, Pilot Training Flight simulator и Animal Crossing: New Horizons. Също така AI задвижваните софтуери за превод като Google Translate, DeepL и Microsoft Translator служат за преодоляване на езиковите бариери и по-ефективно общуване с хора от различни култури и с различен произход. Тези инструменти могат да превеждат текст, реч и дори изображения в реално време, създавайки усещането за глобална свързаност. Приложения като Facebook Messenger, WhatsApp и Discord също дават възможност на децата да общуват с връстници от цял свят.

И все пак - офлайн преживяванията са много важни

Подкрепата на децата по отношение на социалната им адаптация и уменията им за комуникация от страна на новите технологии не отменя пълноценния им живот извън виртуалното пространство. От съществено значение е като родители да ги насърчаваме да практикуват тези умения и офлайн с приятелите, семейството и съучениците си, както и да ги научим да използват отговорно и балансирано изкуствения интелект. Не бива да забравяме, че технологиите трябва да са инструмент за подкрепа, а не заместител на родителското взаимодействие, игрите на открито и другите традиционни методи за обучение и развитие.

Не трябва да забравяме също, че изкуственият интелект предлага както възможности, така и рискове за развитието на децата. Oт една страна, може да персонализира обучението им, да подобри уменията и да осигурява достъп до информация, но също така може да застраши поверителността, да спомогне злоупотребата с новите технологии и да разпространява фалшива информация и дезинформация.

Затова е важно родителите да следят какви приложения и платформи използват децата им, да ги учат на критично мислене и да поддържат баланс между времето, прекарано с технологии и личните взаимодействия, напомнят отново експертите от Центъра за безопасен интернет.

*Материалът е част от дългогодишната програма на Yettel "Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения", с която телекомът подкрепя повишаването на дигиталната грамотност на хора от различни възрасти и помага на родителите да предпазват децата си от онлайн заплахите.

Съдържание на: Yettel
ИЗБРАНО