Защо децата не споделят за онлайн живота си?
По време на юношеството те започват да излизат от сянката на родителския авторитет и да се борят за лично пространство
Едно от най-големите ни изпитания като родители е да предразположим децата да споделят с нас преживяванията си, особено когато те не са положителни. След една възраст подрастващите имат свой собствен филтър "какво да кажем на мама и тате". В контекста на света в интернет е от особено значение да бъдем възприемани от децата си и като съветници по дигиталните въпроси — както по отношение на технологични новости, така и при изграждането на ефективна комуникация за тяхното онлайн поведение и взаимодействия. Разговорите ни трябва да са резултатни и подкрепящи, а не изнервящи и затруднени.
В партньорство с Yettel и Центъра за безопасен интернет и кампанията на телекома "Дигитално родителство" представяме полезно съдържание за родителите относно защитата на подрастващите в интернет. Инициативата има за цел да подпомогне възрастните с проверени ресурси и информация, за да улесни общуването им с децата за предизвикателствата на виртуалния свят и да ги подкрепи в ролята им на ментори за изграждане на здравословни дигитални навици.
Досега няма поколение ученици в България, което да е било, или поне да е имало възможност да бъде, толкова контролирано, колкото е сегашното. Днес родителите могат да налагат контрол над редица дейности - времето на телефона, използвани приложения, ограничаване на съдържанието онлайн, наясно са с оценките, похвалите, забележките и отсъствията на децата си от дигиталната платформа "Школо", както и от директните контакти между учители и родители по телефона и чат приложенията. Няма никакъв шанс за скрито-покрито или извинение "бях си забравил бележника". Дигиталната ера извади всичко на показ.
На този фон не е учудващо, че децата се стремят да запазят онлайн света за себе си, посочват от Националния център за безопасен интернет. Доказват го данните от наскоро проведеното националното представително изследване "Българското училище - погледът на родителите", реализирано от Асоциация Родители. Според него едва 8% от родителите казват, че децата им споделят за живота си онлайн, а 13% - че споделят с кого говорят онлайн. Други 16% пък посочват, че им разказват за онлайн игри или какво правят в социалните мрежи.
Да, колкото повече порастват децата, толкова повече спират да споделят с нас за нещата, които правят не само в реалния живот, но и онлайн. И причината за това е съвсем естествена - по време на юношеството те започват да излизат от сянката на родителския авторитет, да се борят за самостоятелност и за лично пространство. От една страна, не искат да огорчат или наранят родителите си, защото ги обичат и защото продължават да са важни фигури в живота им. От друга страна обаче, желанието да се докажат като големи и самостоятелни кара тийнейджърите да не споделят с родителите всичко, случващо се в живота им.
В същото време те имат нужда от родителската защита - това им дава сигурност, че не са сами и изоставени в големия объркан свят. Темата е много важна в контекста на това, че огромната част от живота на младото поколение преминава онлайн, а рисковете, които технологичната ера носи за тях, никак не са за пренебрегване.
Как да намерим решение на проблема - да ги подкрепим в придобиването на самостоятелност и увереност в собствените им възможности, като в същото време ги мотивираме да споделят какво се случва в живота им онлайн? Експертите от Националния център за безопасен интернет дават полезни съвети и информация.
Какви са причините децата да не споделят?
Макар да желаем най-доброто за децата си и да се опитваме да правим всичко по силите си, за да ги подкрепим, често допускаме някои грешки, които нарушават комуникацията и доверието помежду ни. Ето някои от причините децата да не споделят за случващото се в онлайн пространството и какво можем да направим като родители.
- Недостатъчно разбиране и подкрепа от страна на родителите
Децата ни мислят, че не знаем достатъчно за възможностите, които предлага дигиталният свят. Те се чувстват неразбрани и им липсва подкрепа.
Какво да правим: Задължително е да се положат усилия и самите родители да бъдат дигитално грамотни, да познават плюсовете и минусите на различните социални мрежи, да се информират за актуалните в момента видеоигри. Необходимо е също да разграничават фалшивата информация, да знаят какъв софтуер за родителски контрол да използват, за да ограничат достъпа на детето до определени уебсайтове, приложения и съдържание. Освен това поддържането на редовен диалог с децата относно технологиите, интернет, какво правят онлайн, какви са техните интереси и притеснения, ще изгради връзка и доверие.
- Липса на позитивно отношение у родителите
Често родителите, съвсем разбираемо, се опитваме да изтъкнем пред децата си само вредите от ползването на интернет - че прекаляват с времето пред екраните, че ще си развалят зрението и съня, че не общуват с приятели в реалния живот, губят си времето вместо да учат и т.н. Да, тези рискове определено съществуват, но няма как да отречем, че дигиталните устройства могат и да потопят децата в света на знанието, да играят ключова роля в социалния им живот и им позволяват да общуват, независимо в коя точка на света се намират. Те изграждат общности по интереси, помагат за разгръщане на творческия потенциал и други полезни за тях дейности.
Какво да правим: Трябва да насърчаваме здравословното и смислено използване на интернет и електронните устройства, като създаваме баланс между онлайн и офлайн дейностите, физическата активност и почивката.
- Страх от наказания и ограничения
Понякога в безсилието си да намалим времето, което децата ни прекарват пред компютъра, прибягваме до наказания или ограничения, за да решим проблема. Това обаче е временна мярка, която не води до нищо добро и в крайна сметка разрушава връзката родител-дете. Вместо да ограничи времето, прекарано онлайн, това намалява смислената комуникация помежду ни.
Какво да правим: Правилното решение в тази ситуация е разговор, разговор и пак разговор. Разкажете на детето за възможните рискове и вреди, свързани с използването на дигитални устройства, но не забравяйте да обърнете внимание и на ползите от употребата им. Ако за по-малките деца е желателно да има ограничения в екранното време, за децата след 13-годишна възраст важно е не колко време прекарват в интернет, а какво точно правят през това време. Отнемането и забраната на дигиталните устройства не само подсилва желанието на децата да ги използват, но и подава един опасен сигнал - че трябва да се крият от вас.
И още нещо важно - ако решите да използвате софтуер за родителски контрол, който ви позволява да следите и ограничавате достъпа на детето до определени уебсайтове, приложения и съдържание, направете го заедно с детето. Нека това се случи с неговото знание и с вашите обяснения защо го правите.
- Неизяснени или липсващи правила за безопасно онлайн поведение
Как да очакваме детето да спазва определени правила за онлайн поведение, ако ние, родителите не сме дефинирали важните неща по тази тема? Или не сме определили и поставили граници за екранното време и правилата за използване на устройствата?
Какво да правим: Най-лесният начин да имаме балансирана употреба на дигитални устройства е заедно с детето да създадем ясни и кратки правила, които да важат за цялото семейство. Формулирайте правилата по позитивен начин, без забрани. Например вместо "Не използваме интернет и устройства в спалните" запишете "Използваме интернет и устройства само в общите помещения и хола". Всяко семейство е уникално и различно, затова направете вашите правилата полезни и удобни за вашето. Сложете ги на видимо място, за да няма извинения, че някой не ги е видял и не ги знае. Не си и помисляйте да ги нарушавате, дори скришом.
*Материалът е част от дългогодишната програма на Yettel "Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения", с която телекомът подкрепя повишаването на дигиталната грамотност на хора от различни възрасти и помага на родителите да предпазват децата си от онлайн заплахите.
НАЙ
Кристен Стюарт се ожени за приятелката си
Ребел Уилсън разкри защо след като свали над 30 кг. с Оземпик, отново трупа килограми
Абсолютен прецедент в историята на "Ергенът“ у нас
Джордж Клуни опроверга слуховете, че с половинката му Амал са пред развод
Кейт Мидълтън не иска трите й деца да имат същата съдба като Хари
Кристен Стюарт се ожени за приятелката си
Кейт Мидълтън не иска трите й деца да имат същата съдба като Хари
Абсолютен прецедент в историята на "Ергенът“ у нас
Лорън Санчес и Джеф Безос продължават с подготовката за сватбата
Джордж Клуни опроверга слуховете, че с половинката му Амал са пред развод