Да възпитаваме любов
"Мисля, че никога няма да напиша поема, по-красива от едно дръвче посадено."
Джойс Килмър
Едно единствено посадено дърво, заедно с детето ни, е равно на 1000 думи, с които бихме опитали да го възпитаме. Според психолозите дръвчетата се един от най-добрите естествени учители, които, без назидание, учат нас и децата ни много неща. От това да ценим уникалната красота на всяко създание, да разбираме, че промяната е неизменна част от живота, че силата е в това да бъдем гъвкави, че всички сме сами на този свят, но сме свързани и заедно сме по-силни.
Дръвчета се садят два пъти годишно - през пролетта и през есента. Точно месец ноември е идеалното време да посветите един ден от уикенда на това да посадите заедно с децата си дръвче. Освен, че ще си имате семейно дърво, ще имате и повече сянка през лятото, красив пейзаж, по-качествен, чист и влажен въздух, птички и катерички дори.
Но да посадиш дори едно единствено дърво, не е лесна работа - изисква предварителна подготовка на почвата, знания и желание да се грижите за фиданката и след това. Ето защо ви предлагаме, ако живеете близо до София, да се включите в инициативата #ЗалесявамеАктивно2022 на Нестле в партньорство със Столична община, където на 12 ноември 2022 г. заедно да засадим 3000 дъбови фиданки от вид "цер" в "Новата гора на София 2"-с.Негован, проект на Столична община. На място Столична община са осигурили фиданките, подготвена почва, инструменти, а Нестле България са се погрижили на да има аниматори и забавления за възрастни и деца със специалния гост талисманът Арми, който се включва заедно с младежите от ЦСКА 1948, музика, игри, награди, "колелото на късмета" с Pulse Fitness&Spa, освежаващи напитки и закуски. Ето някои полезни факти, които да научите преди това.
Защо да посадим точно дъб от вида "цер"?
Този вид е подходящ за нашите географски ширини, защото широколистното дърво е сравнително непретенциозно за отглеждане, расте при всякаква почва и най-важното - сухоустойчиво е. Височината му достига до 30-35 метра, а сянката му дава идеални условия за почивка и работи за предотвратяване на климатичните промени. Дъбовете цер са чудесен дом за катерички, които много обичат техните жълъди. Пределната възраст на едно дърво е 600 - 700 години, така че много поколения след нас, ще се радват на всяко посадено дърво.
Как се отглежда разсад от жълъд?
- Харесвате си дъб цер и събирате една-две шепи избрани кафяви жълъди със зеленикав оттенък като подходящи са тези екземпляри, които лесно се отделят от капачката.
- Избраните жълъди се изсипват във вода. Тези, които останат на повърхността и не потънат, могат да бъдат изхвърлени, защото сърцевината им е увредена.
- Събраните на дъното жълъди се оставят да изсъхнат и след това се поставят в найлонов плик, заедно с дървени стърготини и мъх, на хладно място за 90 дни.
- През това време е необходимо да се отваря редовно торбичката, за да влиза кислород като се следи да не е прекалено влажна. След 3 месеца жълъдите ще покълнат.
- За засаждане на покълналите жълъди са необходими съдове с около 5 см диаметър и с дупки на дъното. Напълват се с пръст, събирана близо до "родителския" дъб, в нея се засажда покълналия разсад и се полива обилно.
- Когато разсадът се превърне във фиданка и достигне до 12-15 см, а корените изглеждат силни и здрави, тогава може да започне процеса на засаждане. Най-често това се прави през есента.
Как да засадим фиданка?
Избира се хубаво, светло и слънчево място, подготвя се почвата като се прекопава и наторява предварително. След като почвата е подготвена, започва самото засаждане - изкопава се дупка с дълбочина около 30-40 см. На дъното й се слагат камъчета, поставя се фиданката с допълнителна пръчка, която да я укрепи, внимателно се връща изкопаната и обогатена пръст и се полива обилно. Сега вашето дръвче започва да расте.
Как да се грижим за младата фиданка?
През първите 3 години разсадът се вкоренява и има нужда от грижи и внимание. Една седмица след засаждането се полива обилно и се следи да не падне укрепващата пръчка.
В началото на зимата, за да се предпази от студа и атаките на гризачи, се насипват сухи листа и слама в основата на фиданката. След това клончетата на дървото се прибират към ствола и се покриват с предпазен материал - чувал, брезент или друго, който се маха в началото на пролетта.
През пролетта се коси, плеви, прекопава се и се наторява почвата. И така постепенно вашето дърво ще се превърне в голямо и мощно растение, което вие със семейството си ще сте посадили и отгледали.
Ако този текст ви е бил интересен и полезен, имате малко свободно време в съботния ден на 12-ти ноември и желание да прекарате един приятен и едновременно с това полезен ден с цялото семейство, Нестле България ви очаква да #ЗалесявамеАктивно заедно.
За повече информация за събитието следете във Фейсбук.
Материалът е предоставен от Nestle.
НАЙ
94-годишният Клинт Истууд отново е обвързан
Къщата на Big Brother приюти бисексуална, бг версия на Ким Кардашиян и VIP Ивонне от Монако
Кание Уест и съпругата му Бианка Ченсори са разделени, той е готов за развод
Почина барабанистът на АХАТ Юрий Коцев
Памела Андерсън разкри, че е била години наред в депресия
Къщата на Big Brother приюти бисексуална, бг версия на Ким Кардашиян и VIP Ивонне от Монако
Почина барабанистът на АХАТ Юрий Коцев
Кание Уест и съпругата му Бианка Ченсори са разделени, той е готов за развод
Светлана и Християн Гущерови разкриват истината за семейството си
94-годишният Клинт Истууд отново е обвързан