Лидл България в партньорство с Асоциация "Родители" и със съдействието на Министерство на образованието и науката стартират инициатива за здравословно и балансирано хранене на децата от 1-ви до 4-ти клас. Свежото ѝ наименование е "Умници гладници" има за цел по забавен и интересен начин да представи темата за балансираното хранене в училище. Инициативата ще обхване над 100 училища в областите София, Пловдив и Варна.

Първата част на инициативата ще протече под формата на конкурс, в който учителите заедно с децата да създадат забавен и полезен урок за здравословно и балансирано хранене. В него могат да участват всички училища от начален образователен етап в трите области. За да реализират този урок, педагозите разполагат и със специален материал с насоки по темата. Негов автор е проф. Людмила Иванова - преподавател по хранене и диететика в Медицински факултет на СУ "Св. Климент Охридски. Допълнително Асоциация "Родители" ще проведе серия от информационни срещи, за да запознае учителите с формата на конкурса

"Вярваме, че за изграждането на култура на здравословно хранене при децата основна роля имат семейството и училището. Затова решихме да разработим инициатива за най-малките в училище, като ангажираме в този процес и учителите, осъзнавайки тяхната важна роля за формиране на отношение и навици към темата", сподели Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на Лидл България.

"Избрахме този иновативен подход, за да подкрепим учителите и да им дадем основа за създаване на стойностни уроци, които да обогатят образователния процес и да повдигнат темата за балансираното хранене, като част от здравословния начин на живот. За нашата организация ключова роля в живота на детето имат както семейството му, така и учителите. Ние вярваме, че всеки родител е най-добрият за детето си и има нужда от информация и пространство за изграждане на силни и здрави връзки с него, каза Яна Алексиева, изпълнителен директор на Асоциация "Родители".

 

Кулминацията на инициативата е издаването на сборник, съдържащ най-добрите 15 методически разработки, които да бъдат в помощ на учители и родители. Повече информация за инициативата може да бъде намерена на: https://bit.ly/2NCHvS8.