Фестивалът стартира с премиерата на "Съдилището" на Стефан Командарев и на песента към него "Сняг над Сахара" в изпълнение на "Обичайните заподозрени" - автора Стефан Вълдобрев и компания.

Между филмите, които ще имат световна премиера на фестивала, са документалният "И България е една голяма грешка" на Стоян Радев и Георги Лозанов, израелският филм "Капанът "Червената шапчица" на Арнон Задок, който ще бъде представен от сценариста Б. Й. Еран, "Имунитет" на американския режисьор Реймънд Стиърс, заснет изцяло в България и основно с български актьори, между които Георги Златарев и Васил Михайлов.

Очакват се много гости във връзка с премиерите - световни и за България, включително за панорамите от най-нови руски и британски филми, по седем заглавия от двете кинематографии.

Руската сценаристка Светлана Кармалита е поканена да представи лебедовата песен на легендарния Алексей Герман - старши "Трудно е да бъдеш Бог" по романа на Аркадий и Борис Стругацки.

Специалната програма "Чехословашката нова вълна. 1969. Забранените филми" стартира с "322" и включва още 7 заглавия, създадени през 1969 г., сред които емблематичният "Чучулиги на конец" на Иржи Менцел.

Новите си филми ще покажат двама бивши председатели на международното жури на СФФ. Янош Сас (Унгария) идва със стигналия до късата листа за "Оскар" "Голямата тетрадка", спечелил "Кристален глобус" в Карлови Вари, а Дейвид Макензи (Великобритания) - с "Към звездите".

Сирийският режисьор Фажр Якуб, завършил НАТФИЗ и сега емигрант в Ливан, ще представи филма си "Пътят Бейрут - Молхоланд 150 хиляди километра", посветен на темата за бежанците.

Сред гостите са и режисьорите Флорис Рамекерс (Великобритания) със "Sleeping Dogs", продуциран от българката Яна Георгиева, Силви Мишел (Германия-Франция) с "Нашите малки различия" с участието на Силвия Петкова, Уберто Пазолини (Великобритания) с "Натюрморт", Мира Форнай (Словакия) с "Кучето ми Килър", Амиел Къртин-Уилсън (Австралия) с "Руини", Олена Ершова (Украйна) с "Параджанов".

Извънредно събитие ще бъде българската премиера - веднага след световната премиера в Берлин - на 3D проекта на Вим Вендерс, Робърт Редфорд, Михаел Главогер, Михаел Мадсен, Карим Айнуз и Маргарет Олин "Катедрали на културата" - 3D поглед към шест сгради от различни точки на земята, който кара архитектурата да проговори. Филмът ще бъде представен от продуцента Ервин Шмид, познат и от "Пина" на Вендерс.

Благодарение на традиционното сътрудничество между Британския съвет, СФФ и Дома на киното българската публика ще присъства на ексклузивни прожекции на три шекспирови пиеси, поставени на сцената на световноизвестния "Глоуб тиътър" - "Ромео и Жулиета", "Както ви харесва" и "Хенри Пети".

В партньорство с Италианския културен институт Домът на киното ще покаже ретроспектива на италианския неореализъм, която ще започне в края на СФФ с "Рим открит град" на Роберто Роселини. Прожекциите ще са безплатни, веднъж седмично, в периода април - юни.

Във фестивалния афиш са и българските игрални филми, завършени след март 2013 г. Сред заглавията, освен конкурсния "Отрова за мишки" на Константин Буров и "Съдилището" на Стефан Командарев, са "Вила Роза" на Мартин Макариев, "Живи легенди" на Николай Илиев, "Корпус за бързо реагиране 2: Ядрена заплаха" на Станислав Дончев, "Слънчево" на Илия Костов и премиерата на киноверсията на "България, тази вечна ерес" на Вал Тодоров.