При рекорден интерес започна хеви метъл пиршеството Midalidare Rock, което се провежда за пети път в Могилово. Амбицията и страстта на организаторите превърнаха неусетно малкото чирпанско селце в притегателна точка за фенове от цял свят. Сред гостите тази година има и такива, дошли от Япония и Китай.

В трите дни на фестивала публиката ще види 14 световни групи. Домакините по традиция са се погрижили удоволствието да бъде гарнирано и гарантирано с гроздовите еликсири на Midalidare Estate, много други кулинарни и питейни изкушения, както и забавления за малки и големи.

Ден 1: Black Wind, Fire and Steel

Tungsten

Снимка: © 2025 Midalidare Estate

Фестивалният маратон започна точно в 18:30 ч., с швейцарска точност, с шведската банда Tungsten, която зареди публиката с мощни рифове и модерно звучене, вдъхновени от скандинавската митология. Групата е създадена от легендарния барабанист Андерс Йохансон - познат от Yngwie Malmsteen, HammerFall и Manowar, но днес е водена от двамата му синове Ник и Карл.

Brainstorm

Снимка: © 2025 Midalidare Estate

В 19:45 ч. сцената превзеха германците Brainstorm, които връхлетяха фестивалната зона с тежък пауър метъл. С харизматичното си присъствие и класически хорови припеви те доказаха защо са сред любимците на европейската публика. Създадена през 1989 г., групата е известна със своята експлозивна енергия и албуми като "Liquid Monster" и "Soul Temptation", които се считат за класики в жанра.

Orden Ogan

Снимка: Боян Ботев/БТА

В 21:15 ч. дойде ред на германската банда Orden Ogan, която е смятана за един от най-ярките модерни представители на пауър метъла. Те впечатлиха с епични композиции и характерната си сценична визия, в която присъстваха мрачните фигури на гарвани - основна част от техния "уестърн-фентъзи" и запазена марка на групата. Създадени в края на 90-те години, Orden Ogan са известни със своята визия за "метъл от бъдещето" - тежки рифове, мащабни хорови припеви и кинематографични аранжименти, които напомнят саундтрак към фентъзи филм. Лидерът и фронтмен Себастиан "Зийб" Леверман поведе феновете през хитовете им като "Gunmen" и "To the End", превръщайки изпълнението им в енергична и въздействаща кулминация преди големите хедлайнъри.

Тя настъпи точно в 23:00 ч., когато на сцената се появиха Manowar в актуалния си състав: Джой ДиМайо (бас), Ерик Адамс, (вокали), Майкъл Анджело Батио (китара) и Дейв Чидирик (барабани).

Българските фенове са влюбени в тях, а самите Manowar - безрезервно влюбени в България. Това беше петият концерт на метъл кралете у нас и без съмнение може да се нарече най-добрият досега - с уникален, кристален и мощен звук, впечатляващи визуални ефекти и пиротехника, което със сигурност ще го впише като един от най-паметните концерти в историята на Midalidare Rock.

Групата свири безпощадно повече от два часа, а Ерик Адамс пя с изумителна лекота и контрол на гласа си за своите 73 години. Оперният размах на вокалната му техника прикова вниманието дори на най-безразличните елементи в многохилядната тълпа, а съвършените му high-pitched screams хвърлиха в екстаз най-заклетите фенове.

Снимка: Боян Ботев/БТА

Кралете традиционно изпълниха българския химн, което вече е тяхна запазена марка и символ на уважение към родната публика. Джой ДиМайо отново произнесе прочувствена реч на български, с която обясни безкрайната им любов към страната ни и несломимата връзка на Manowar с българските фенове.

Забраната за снимки и видео само засили усещането за интимност и посвещение - една вечер, която ще остане завинаги в сърцата на всички, които обичат истинския хеви метъл.

Днес на сцената на Midalidare Rock ще излязат гръцката епик метъл банда Triumpher, италианските фолк-пауър магьосници Elvenking, шведските хард рок любимци H.E.A.T и китарният герой Michael Schenker. Хедлайнъри на вечерта ще бъдат американските метъл легенди W.A.S.P.

 

ИЗБРАНО