Дори "Never Enough" от "Най-великият шоумен" не беше достатъчна, за да я направи звезда
За притежателката на прекрасния глас от филма и историята зад продукцията
През 2017 г. излезе мюзикълът "Най-великият шоумен", който още с премиерата си отбеляза такъв успех, какъвто продукция, конкретно в този жанр, отдавна не бе достигала... И по-точно - в световен мащаб приходите от посещенията на зрителите в киносалоните му наброиха 434 млн. долара, нареждайки го в челната петица в историята на мюзикълите.
Една от причините за високите му постижения безспорно е актьорският състав - начело с Хю Джакман, Мишел Уилямс, Зак Ефрон, Зендая и др., но онова, което спечели публиката, бяха красивите песни, които звучаха в лентата, карайки 105-те минути да минат неусетно, като един миг.
Точно музиката донесе на "Най-великият шоумен" редица признания, включително награда "Грами" в категорията "Best Compilation Soundtrack", както и отличие на "Classical Brit Awards". Но наред с всички саундтраци, един категорично се открои от останалите...
"Never Enough" се оказа печелившата мелодия, покорила сърцата на милиони хора. Нещо повече - освен че бе сертифицирана като платинена, тя не слезе от върха на британската класация - "Official Albums Chart", в продължение на 19 поредни седмици. Така филмовият сингъл стана първият от 50 г. насам, който се задържа толкова дълго на челната позиция - рекордьорът преди него e "Sound Of Music", който в края на 60-те години на миналия век "окупира" заветното място за цели 70 седмици.
Гласът, който не влезе в кадър...
Без съмнение "Never Enough" влиза в съзнанието на всеки, който дори веднъж е чул парчето, като дълго време отказва да излезе от него. Но зад песента се крие един интересен и малко известен факт... За разлика от всички останали изпълнения в мюзикъла, изпети от самите актьори, гласът в "Never Enough" не принадлежи на актрисата Ребека Фъргюсън, която стои пред камера в образа на оперната прима Джени Линд.
Всъщност той е на Лорън Олред - 30-годишна певица и пианистка, която именно с този сингъл покорява класацията на "Billboard", но остава непозната за широката аудитория.
Лорън е родена през 1989 г. в Питсбърг, щата Пенсилвания, и е най-голямата дъщеря (от общо 4) на семейство Олред. Родителите ѝ са музиканти - майка ѝ Карол е вокален педагог, а баща ѝ Брейди е бивш директор на хора "Pittsburgh Bach Choir", като понастоящем е художествен директор и диригент на "Salt Lake Choral Artists".
Благодарение на творческата атмосфера у дома, Лорън бива запленена от музиката още в ранна детска възраст, което предопределя живота ѝ завинаги. Неспособна да си представи дни изпълнени с тишина, тя тръгва по дългия път към мечтите, преследвайки кариера.
Учи в щатския университет "Weber" в град Огдън, Юта, със специалност Музикален театър, но само след 1 година разбира, че това не е подходящото място за нея и се прехвърля в Музикалния колеж Бъркли в град Бостън, щата Масачузетс.
Докато следва там, тя започва да прави аматьорски записи на свои изпълнения, които качва в YouTube. Именно по този начин Джеси Джей и Джъстин Бийбър се превърнаха в звезди, имаха късмета да бъдат забелязани от правилните хора, посредством видео клипове в домашна обстановка, в които пеят кавъри на известни песни.
Един ден, при това съвсем случайно, на канала на Лорън се натъква певецът Ne-Yo, който остава поразен от таланта ѝ. Той ѝ урежда среща в звукозаписната компания "Def Jam Recordings", където, след като чуват възможностите на гласа ѝ, веднага ѝ предлагат договор.
За жалост обаче Олред не става популярна и това я кара през 2012 г. се яви на прослушване за музикалното риалити "Гласът на Америка". В този момент късметът ѝ се усмихва и тя успява да "обърне столовете", като за свой треньор избира певеца Адам Лавин.
Но след щастието, понякога, идва и разочарованието... Тя отпада след първата седмица на концертите на живо и заема 13-то място. Участието ѝ, обаче, отваря пред нея друга врата, само 2 години по-късно.
През 2014 г. е поканена от най-доброто дуо сред текстописците в Бродуей - Джъстин Пол и Бендж Пасек, да изпее песента "Never Enough" за филма "Най-великият шоумен".
Това е необходимо, защото актрисата Ребека Фъргюсън заявява, че няма нужния опит, за да изпълни песента като оперната легенда Джени Линд, в чийто образ се превъплъщава.
"Лорън е най-невероятната певица, която съм чувала. Аз съм актриса, това работя, но е съвсем различно да изиграеш най-великата оперна прима и ако бях сгрешила някъде, щях много да се срамувам. Затова си помислих: "Лорън, давай, момиче!", казва в свое интервю Фъргюсън.
Но въпреки успеха на филма, песента, както и факта, че Олред работи с композитора и продуцент Дейвид Фостър, тя все още не е достигнала своя звезден миг... И до днес продължава да се бори за славата, която заслужава.
Истинската история, върху която стъпва "Най-великият шоумен"
Сценарият на мюзикъла не е съвсем измислен, понеже голяма част от него се базира на реални факти и личности. Например - персонажите на Хю Джакман и Ребека Фъргюсън са действителни, а не плод на нечие въображение.
Всъщност, Финиъс Тейлър Барнъм (чийто образ в лентата се играе от Джакман) е живял през периода 1810-1891 г. и наистина се счита за баща на шоубизнеса. "Основоположникът на зрелищата" е и първият милионер в тази сфера.
Той със сигурност е бил ненадминат бизнесмен, но именно въображението му е това, което му донася огромен успех. Барнъм не е роден за обикновен живот и още от малък се отдавал на фантазии и живеел предимно в мечтите си. След като до 24-годишна възраст се опитва да следва правилата и коловозите на простото ежедневие, на което са отдадени всички останали, той решава, че е назрял моментът да направи нещо по-значимо, нещо далеч по-забележително.
Така започва да продава на хората онова, което искат - невъзможното, превръщайки невероятното в реалност... разбира се, с помощта на заблуда. Купува западнал музей на Бродуей в Ню Йорк и след като изпразва напълно помещението, представя в него собствени мистични и куриозни експонати, които запленяват посетителите. Гвоздеят на изложението е "Русалката от Фиджи", за която той твърди, че била уловена в Тихия океан през 1817 г.
Реално публиката давала по 10 цента за вход, за да види не друго, а добре съшита измама, илюзия - продукт на неговата креативност, осъществена от ръцете на препаратор. "Русалката" се състояла от две сглобени части - горната била на маймуна, а долната на риба.
Но когато човек иска да повярва в нещо, нищо не е в състояние да го разубеди, а всеки желае да стане свидетел на чудеса - точно това носи на Финиъс 400 хил. посетители годишно.
И макар след време лъжите му да излизат наяве, което води със себе си съдебни дела и финансови загуби за бизнесмена, Барнъм не се отказва и продължава да развива музея си, включвайки "живи чудаци" в него. Така представя Брадатата лейди, сиамските близнаци Чанг и Енг, Четирикраката жена, Мъжа с лъвско лице, Джуджето генерал - Том Тъмб, и др. Именно обаче заради мъжа с нисък ръст, шоуменът е поканен в Бъкингмския дворец от самата кралица Виктория, която се снима с "Генерала".
Финиъс добива неистова популярност най-вече покрай цирковия бизнес, с който се захваща на 61 години, заедно с Джеймс Бейли. Той създава първия цирк, пътуващ с влак, като същевременно се превръща в първия купувач на собствен влак. Програмата, с която обикаля Америка, носи името "Най-великото шоу на Земята"... Ето от къде Холивуд заимства заглавието на продукцията с Хю Джакмън.
Шведският славей - Джени Линд
Във филма "Най-великият шоумен" Барнъм се запознава с оперната прима Джени Линд на посещението си в Англия, като я кани да изнесе редица концерти в Америка без дори да е чул как пее, разчитайки единствено на голямата слава на сопраното, носеща се из цяла Европа, както и на репутацията ѝ.
Точно така става и в реалността.
По времето, когато среща Финиъс, Джени има зад гърба си 10-годишна звездна кариера в Европа, през която е изпълнявала водещи роли на най-големите оперни сцени на континента. Интересен факт е, че в нея е бил влюбен майсторът на детски приказки - Ханс Кристиан Андерсен, но любовта му остава несподелена. Твърди се, че той е посветил "Снежната кралица", "Славей" и "Грозното патенце" именно на нея.
Когато се запознава с Барнъм, Линд вече е на 57 и се е пенсионирала 2 години по-рано - през 1848 г. Но шоуменът съумява да я убеди да предприеме турне в Америка, където никой не е чувал за нея, и дори успява да я направи известна в страната още преди да е пристигнала. Именно той я обявява за Шведския славей, а билетите за първия ѝ концерт са мигновено разпродадени.
2-годишното им турне из Щатите предизвиква истински фурор - във всеки град я посрещат тълпи от хора, а тя се превръща в безспорна любимка на пресата, която не спира да я възхвалява през целия ѝ гастрол.
Но Линд не е печели сърца само с гласа си, през първите 8 месеца, в които обикаля Страната на неограничените възможности, тя дарява над 10 хил. долара на различни благотворителни организации, включително на Фонда на пожарната служба на Ню Йорк и няколко приюта за сираци.
Америка говори за нея десетилетия, след като тя се връща обратно в Европа, като и до днес пази спомена за турнето на Джени Линд жив. В различни музеи, исторически дружества и дори Станфордския университет се пазят и излагат колекции от предмети - медали, фигурки, чаши, кутии за пури и др., чиято направа през 50-те години на 19 в. е била вдъхновена от нея.
Любопитен факт е, че актрисата Ребека Фъргюсън, изиграла Джени Линд в "Най-великият шоумен", подобно на оперната певица е родена в Стокхолм, Швеция. Дали е съвпадение? Казват, че няма случайни неща...