"Ние сме на първо място по брой загинали млади хора в ПТП"
Цялото интервю с доц. д-р Зорница Тоткова гледайте в “ЗаВръзки” по WNESSTV и онлайн на Dir.bg
"Ние сме една от малкото държави в Европа, в която има обучение по безопасност на движението по пътищата още от детската градина до 12 клас. Такива държави са малко. В същото време обаче, ние сме на първо място по брой загинали млади хора в ПТП". Това заяви доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българската академия на науките в студиото на "ЗаВръзки".
Според нея, това означава, че децата и младите хора не разбират смисъла и до тях не достига есенцията - това, което е важно по темата пътна безопасност. Обучението трябва да се промени, за да е работещо и ефективно.
Ролята на семейството и близкото обкръжение също е важна за подрастващите. Ако едно дете системно вижда баща си да пие и да кара, да шофира с превишена скорост, да говори по телефона - нормално е да следва този модел на поведение, като порасне. Ако една майка пресича с детето си на червено или на място без пешеходна пътека "само сега, само веднъж" - как детето да разбере, че трябва да спазва правила, но понякога може и да ги нарушава. Подобни примери разказа в студиото на "ЗаВръзки" доц. д-р Тоткова и сподели, че примерът на родителите също е от ключово значение за поведението на децата - първо като пешеходци, а после и като водачи.
Според експерта по транспортна психология, у нас има програми за превенция и посланията достигат до определени групи, но не и до групата на опасните и рискови водачи. За тях няма изградена стратегия и е наложително разработването на такава.
"В момента у нас не съществува практика за работа с човешкия фактор... Трябва да се опитаме да коригираме поведението на опасните водачи на пътя. Това се случва през програми за интервенция и рехабилитация", казва доц. д-р Зорница Тоткова.
Според нея, е наложително да се въведат задължителни практики и водачите да могат да си върнат правото за управление на МПС, едва след като са преминали успешно конкретните курсове. Такива програми могат да помогнат за повлияване на някои личностни черти и характеристики, които имат пряко отношение към поведението ни като водачи.
За да има цялостна промяна в поведението на водачите, е необходима промяна първо в нагласите на хората. Те могат да се променят чрез прилагането на добри практики, които са съобразени с нашите ценности и култура, според доц. д-р Зорница Тоткова. Този процес обаче се случва бавно и може да се забележи ефект след много години.
На финала на интервюто експертът по транспортна психология отправи послание, над което си струва да се замислим: "Да не тръгваме с идеята да стигнем донякъде бързо, а по-скоро да тръгваме с идеята да стигнем донякъде безопасно", казва доц. д-р Тоткова.
Цялото интервю с доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българската академия на науките гледайте в "ЗаВръзки" с Надя Павлова по WNESSTV и онлайн на Dir.bg.
НАЙ
Белослава: Изключително качество е човек да може да гледа прямо и право в очите
Трагичен инцидент в планината отне живота на основателя на модната марка "Манго"
Травматичният живот на Джуди Гарланд – глад и експлоатация
15 касети с неиздавани песни на Майкъл Джексън открити случайно в склад в Калифорния
Колко готино всъщност е движението Cool Britannia?
Белослава: Изключително качество е човек да може да гледа прямо и право в очите
Трагичен инцидент в планината отне живота на основателя на модната марка "Манго"
15 касети с неиздавани песни на Майкъл Джексън открити случайно в склад в Калифорния
"Фармацевтите" намериха съкровището и грабнаха голямата награда в "Бягство към победата"
Колко готино всъщност е движението Cool Britannia?