Нощта, в която целият свят ще бъде кино: Остават часове до 94-те награди "Оскар"
Ще успее ли тазгодишната церемония да върне загубения блясък на иначе престижните отличия?
Ето че отново идва единствената вечер в годината, когато ярките звезди на небето ще слязат на земята, за да присъстват на най-престижното кино събитие, което през последното десетилетие сякаш стана жертва на зловещо проклятие, накарало го постепенно да загуби своя легендарен блясък. Днес предстои да се проведе деветдесет и четвъртата по ред церемония на авторитетните награди "Оскар", превърнали се в най-значимия символ за успех в Холивуд, но тъй като рейтингът на последната проява удари земята, отчитайки рекордни спадове, сега организаторите са поставени под сериозен натиск, мислейки как да направят мероприятието отново актуално, особено за младата публика.
Някога човек имаше около сто причини да седне пред малкия екран и да наблюдава в захлас раздаването на емблематичните позлатени статуетки в стил ар деко, изработени като рицар, държащ в ръцете си меч. В ерата преди появата на социалните мрежи това бе една от малкото възможности за любителите на седмото изкуство да се докоснат по своеобразен начин до най-големите величия на индустрията, събрани на едно място, да видят дефилето им по червения килим с тоалети, определящи последните модни тенденции, и ако са достатъчно големи мазохисти, да изслушат прочувствените им, но тривиални речи от начало до край...
Освен това, церемонията бе мястото, на което киноманиаците можеха да станат свидетели на клиповете, представящи едни от най-известните ленти за изминалите дванайсет месеца, естествено, много преди YouTube да направи трейлърите на продукциите напълно достъпни за всеки, разполагащ със свободен достъп до интернет. И не на последно място, честно казано, тогава просто нямаше какво друго да се прави. Все пак визираме време, в което връчването на призовете на Американската филмова академия се излъчваше по линейната телевизия, когато нямаше толкова богато изобилие от канали за гледане.
Само че в епохата на TikTok, YouTube и стрийминг платформите нещата стоят по малко по-различен начин и най-голямата вечер на шоубизнеса стремглаво губи зрители, наред с позициите и силата си. В интерес на истината изобщо не ясно колко от хората по света ще проследят на живо битката за отличията, в чиито три водещи категории сили ще премерят общо 10 филма, сред фаворитите между които попадат "Силата на кучето", "Дюн", "CODA: Дете на глухи родители", "Лакрицова пица" и "Уестсайдска история", 5 актьора в лицата на Хавиер Бардем, Уил Смит, Бенедикт Къмбърбач, Дензъл Уошингтън и Андрю Гарфийлд, както и още толкова актриси, в случая Джесика Частейн, Оливия Колман, Пенелопе Крус, Никол Кидман и Кристен Стюарт.
"Най-голямото предизвикателство е да накараш хората да гледат", каза продуцентът на церемонията Уил Пакър пред "Little Gold Men". "Това означава, че трябва да има нещо различно в шоуто тази година, което да привлече хора извън Холивуд, приковавайки вниманието на обикновения почитател на филмите."
Това обаче изисква да се намери деликатен баланс, който от една страна да засили интереса към Оскарите, завръщащи се в своя дом - "Doly Theatre", а от друга да запази всичко онова, което ги прави свещени и престижни. В тази връзка сега ще ви изброим пет начина, по които Академията се надява да привлече публика тази неделя:
Легендарни знаменитости
За голямо облекчение на Академията има някои подходящи филмови звезди, които се борят за големите призове тази година.
Уил Смит, който никога досега не е печелил "Оскар", е твърдият фаворит за най-добър актьор за ролята си в "Методът: Уилямс", в който се превъплъщава в решителния баща на младите сестри Винъс и Серина Уилямс.
Още през септември 2021 г. Ричард Лоусън от сп. "Vanity Fair" каза: "Не виждам кой би успял да го надвие. Усеща се, че времето е подходящо, филмът е правилен, темата е страхотна, а изпълнението е впечатляващо. Лентата е лека, но достатъчно сериозна, а и знаем, че Академията винаги гледа с добро око актьорите, които се превъплъщават в личности от реалния живот."
Освен това той сподели мнението си, че удостояването на Смит с отличието ще бъде прието като изявление, гласящо, че две години, след като кината за първи път затвориха вратите си заради пандемията, филмите и техните звезди правят ударно завръщане.
Сами по себе си номинациите на Никол Кидман, Оливия Колман, Джесика Частейн, Пенелопе Крус и Кристен Стюарт правят битката за най-добра актриса също толкова епична. Очертава се съревнованието между дамите да бъде толкова оспорвано, че засега никой не се осмелява категорично да заяви своите прогнози коя от тях ще победи, макар към момента Джесика Частейн да води пред останалите заради двата приза от започналия вече тазгодишен награден сезон, с които не отдавна се прибра у дома, а именно по един от "Гилдията на актьорите" и "Изборът на критиците".
Академията също така се спря на множество големи имена, които да връчат статуетките на победителите, включително Лейди Гага, Симу Лю от "Шан-Чи и легендата за десетте пръстена", Зоуи Кравиц от "Батман" и родената в Украйна Мила Кунис.
Водещи, които ще "подпалят залата"
Оскарите не са имали водещ от 2018 г., пропускайки възможността някои от шегите, монолозите и скечовете му да се озоват както в социалните мрежи, така и сред заглавията в пресата, превръщайки се в хит - стратегия, която работеше доста добре за "Златните глобуси", преди да бъдат бойкотирани, което доведе до свалянето им от малкия екран.
За съжаление, примамването на знаменитости, представители на така наречената А-лига, се оказа трудно задача, отчасти поради преизпълнения график на артистите, отчасти защото много от тях вероятно биха предпочели да пробягат няколко километра, вместо да се озоват редом до неподходящия човек на сцената, повтаряйки фиаското с Ан Хатауей и Джеймс Франко на церемонията през 2011 г., когато двамата бяха домакини. Тогава след шоуто редица медии предадоха, че малко оставало на иначе миловидната брюнетка да хване колегата си за гушата от ярост, забравяйки, че погледите на цял свят са насочени към тях, тъй като той нехаел за задълженията си към мероприятието, оставяйки я да го износи сама на крехките си плещи.
Сега Академията се спря на комедиантката Ейми Шумър, която нашумя през 2015 г., заедно с актрисите Реджина Хол и Уанда Сайкс, които са уважавани, но не изключително популярни извън щатите имена. Въпреки това Шумер наскоро намекна, че вероятно ще вземе пример от "Глобусите", възползвайки се максимално от случая, за да се пошегува със звездите в залата - подход, който доказано се харесва на публиката.
"Ще си навлечем неприятности", каза тя пред Extra по-рано този месец. "Уанда и Реджина са много забавни, пасваме си перфектно. Не знам на кого му е хрумнала идеята да бъда домакин, но това е грешка... защото ще подпаля залата", увери блондинката.
Наградата "Любимец на феновете"
Може би най-интересното ново попълнение тази година ще бъде категорията "Любимец на феновете", която е опит да се приобщят по-масовите продукции в този панаир на суетата и снобизма.
Без нея Академията щеше да остане без титаните на 2021 г., включително "Спайдърмен: Няма път към дома" и "Смъртта може да почака", пожънали небивал касов успех, какъвто никое друго заглавие, появило се през пандемията, не можа да постигне.
Мерил Джонсън - вицепрезидент по дигитален маркетинг на Академията, каза, че появата на това отличие ще "спомогне за сформирането на една по-млада дигитална публика", изтъквайки още, че гласуването бе отворено за обществеността за две седмици.
Хората обаче можеха да гласуват до цели 20 пъти на ден, което означава, че процесът можеше да бъде компрометиран от организирани и мобилизирани фен-бази, както и се случи.
Въпреки че "Спайдърмен" все още има добра възможност да спечели, въпреки че не е изключено мюзикълът "Пепеляшка" с участието на Камила Кабело и артхаус филмът на Джони Деп "Минамата" да го надвият по пътя за приза, което би било... ами, най-меко казано - странно.
Връчване на призове на предварителен запис
Осем от 23-те награди тази година ще бъдат предварително записани, за да се спести време от телевизионното предаване. Докато големите отличия ще бъдат излъчени на живо, така наречените категории "под линията", като тези за най-добър монтаж, звук и дизайн на продукциите ще бъдат представени по-рано.
Това означава, че номинираните в тях ще бъдат настанени цял час преди началото на основната церемония, а призовете им ще бъдат връчени извън ефир, като акцентите ще бъдат редактирани в телевизионното предаване.
"Трябва да дадем приоритет на телевизионната аудитория, за да увеличим ангажираността на зрителите и да запазим шоуто жизнено, кинетично и уместно", написа президентът на академията Дейвид Рубин в писмо до членовете миналия месец.
Срещу идеята обаче имаше известна съпротива от големи фигури в индустрията, като например режисьорът на "Уестсайдска история" Стивън Спилбърг, който каза пред Deadline: "Всички ние правим филми заедно, ставаме едно семейство."
"Считам, че няма отличия над и под чертата. Всички ние сме на една линия, давайки най-доброто от себе си, за да разкажем най-хубавите истории, които можем", заяви той.
През 2019 г. Оскарите отмениха решението си да връчват награди по време на рекламите, тъй като се изправиха срещу сериозна вълна на обвинение от страна на индустрията. Този път обаче те са категорични.
Бруно на живо
Не можете да държите Оскарите, без да признаете, че един от най-големите световни хитове в музикалните класациите за изминалата година е именно от саундтрак на филм, пък било то и анимационен.
И така, Академията реши да се възползва от този факт, обявявайки, че актьорският състав на "Енканто" ще изпълни за първи път на живо песента "We Don't Talk About Bruno" на нейната сцена.
Ще пренебрегнем незначителната подробност, че всъщност различна песен от въпросната лента е номинирана за статуетка, тъй като мнозина изгарят от търпение да видят колко сложни, припокриващи се салса мелодии от заглавието могат да бъдат представени. Във филма парчето се изпълнява от повече от 10 героя, така че със сигурност представянето му няма да бъде лесна задача.
Ще бъде ли обаче всичко това достатъчно?
Разговорът за това как да се стопира спада в гледаемостта се върти като по часовник всяка година, малко преди старта на проявата. Колкото по-нисък става рейтинга, толкова по-силни стават виковете за промени.
Миналогодишните награди "Оскар" привлякоха най-малко хора пред телевизора, наброяващи едва 10,4 милиона зрители. Церемонията през 2021 г. обаче бе много по-необичайна от всички свои предшественици, защото се състоя по време на пандемията, от началото на която бяха излезли само няколко големи филмови издания, така че това бе прецедент.
Тази година ограниченията свързани Covid-19 са облекчени и шоуто ще се върне към обичайната си програма, така че Академията се надява да възвърне високите си позиции - изравнявайки или подобрявайки цифрата от 23,6 милиона от 2020 г.
Някои хора обаче подлагат на съмнение дали тя изобщо е необходимо да остане релевантна за масовата аудитория.
"Не разбирам защо хората от моята индустрия се интересуват толкова много от това дали останалите се вълнуват какви отличия получаваме", каза актьорът Сет Роугън пред "Insider". "Мен лично ме интересува кой печели автомобилните награди".
"Нито една друга индустрия не очаква всеки да се интересува какви награди си раздава. Може би на хората просто им е безинтересно. Вероятно са за известно време не е било така, но после е спряло да им пука. И защо трябва?"
Някои бивши носители на "Оскар" дори не се притесняват да заявят, че няма да присъстват. "Няма да отида тази година. Честно казано, наистина ми е скучно там", каза звездата от "Не поглеждай нагоре" сър Марк Райленс пред "Radio Times" по-рано този месец.
"Не мисля, че наградите са сериозен маркер, показващ кои са най-великите или най-вдъхновяващите неща, но е хубаво да се отпразнуват", отбеляза той.