Ши лакът е хибрид между лак и гел, обяснява американският дерматолог д-р Уенди Робъртс. 
 
В сравнение с обикновения лак, съвременният продукт съдържа по-малко разтворители, които да увреждат ноктите. Модерният лак се представя като продукт, който е хипоалергичен и не съдържа вредни съставки като формалдехид или толуол. В състава му влизат керамични елементи, коприна и Nano Silver частици. Смята се, че те помагат за предотвратяване износването на лака, придават допълнителен блясък и предпазват от бактериални и гъбични инфекции.
 
Ши лакът се третира под специална UV-лампа. Под нея лакът буквално се пече. Според някои изследвания обаче технологията може да е свързана с развитието на немеланомен рак на кожата на ръцете, казва д-р Уенди Робъртс. Специалистът цитира научен доклад от 2009 г., публикуван в Archives of Dermatology, в който учени описват два случая на жени с рак на кожата на ръката, прилагали модерната технология, пишат от puls.bg.
 
Изследователите заключават, че излагането на UV-лампите, които се използват във все повече салоните за красота, може да бъде рисков фактор за рак на кожата и отчитат необходимостта от провеждането на повече и задълбочени изследвания по темата.
 
Без съмнение обикновеният лак е по-здравословен и безопасен вариант от ши лакът, смята д-р Уенди Робъртс.
 
Производителите на ши лак обаче оспорват връзката между ултравиолетовите лъчи и рака на кожата. Трима експерти тестват UV-лампи, използвани за съвременния маникюр, за да определят техните ултравиолетови емисии.
 
Според резултатите, публикувани в сп. Nails Magazine през 2010 г., лампите излъчват сравнително ниски нива на UV светлина, които се определят като безопасни.