Ходенето на концерти е по-полезно за здравето от йогата
Британски учени установиха че концерт на Бионсе или Палома Фейт подобрява по-ефикасно физическото състояние от йогата или разхождането на куче.
Предишни изследвания показаха, че музиката повишава нивата на химикали за добро настроение в мозъка, и че щастливите хора живеят по-дълго.
За изследването си учените от колежа "Голдмитс" към Лондонския университет са правили психометрични тестове, с които се измерват умствените способности и стила на поведение, на 60 души, които или слушали концерт на Палома Фейт, или отишли на йога, или разхождали кучето си. С тези тестове специалистите оценили физическото състояние на доброволците, нивото на стрес, дали са щастливи и как се разбират с околните. На участниците в изследването били поставени и апарати за наблюдаване на сърдечната дейност.
Това не е първото изследване, което свързва музиката с щастието. През 2011 г. учени установиха, че слушането на музика увеличава нивата на допамина в мозъка поне с девет процента. Този невротрансмитер е ключов за психичното здраве, но недостигът му може да предизвика и двигателни проблеми.
Мета-анализ от 2013 г. разкри, че музиката е свързана с имуноглобулин А, който помага в борбата с бактерии и вируси.
Друго изследване от 2011 г. установи, че хората с по-добро настроение са по-малко застрашени от смърт през следващите пет години. Учените не са сигурни защо, но мислят, че лошото настроение и хроничният стрес могат да предизвикат възпаление, което е в основата на много здравословни проблеми, включително и сърдечносъдови заболявания. Липсата на хроничен стрес може да намали този риск.
Учените от колежа "Голдсмит" комбинират изводите си с установеното от анкета в лондонската арена О2 . Резултатите показват, че хората, които ходят на концерти два пъти в месеца, са много по-щастливи и доволни от живота. Нараства продуктивността и самооценката им и всичко това може да осигури почти десет години по-дълъг живот.