Как да посилим имунитета на детето при връщане на училище
Лято... Слънце... Свобода... Игри на воля, на открито.. Приятели... Море... Планина... Прекрасен период е лятната ваканция, но идва месец септември и малки и големи започват подготовка за училище или градина. И това е времето, в което родителите трябва да направят всичко възможно, за да протече адаптацията на детския организъм към новата среда по-възможно най-добрия начин. Днес ви срещаме с д-р Ива Иванова, педиатър от Болница ВИТА, която ще преглежда в новия детски център ВИТА KIDS.
Той отваря врати на 17.09 - вторник на ул. Драговица №9, а ден по-късно, на 18.09 - сряда, на същото място ще се извършват безплатни очни прегледи за деца. За тях може да запишете час само на телефон: /02/ 4522 000
Д-р Иванова, какво се случва с детския организъм, когато постъпи в новата среда?
След първоначалния шок за организма от преход спокойствие и лежерност към ред, дисциплина и коренно различна рутина, нещата поемат по отъпкания есенно-зимен период и си идват на познатото място. И докато основното вълнение за децата в детско-градинска, предучилищна и училищна възраст е скорошната среща с приятели и съученици или запознанство с нови, то родителите искрено се притесняват и за новия болестен сезон и как есенната вълна патогени ще се отрази на детското боледуване.
От какво зависи дали адаптацията на организма ще протече по-трудно или по-лесно и кое е най-важното, което трябва да знаят родителите за детския имунитет?
Темата за детския имунитет е надълго и нашироко дискутирана и от изключителна важност за родителите - все пак всеки търси онзи велик инструмент, който да направи имунната защита непробиваема. "Дайте нещо за имунитет" или "А няма ли нещо за имунитет?" са изказвания, които винаги ме карат да се усмихна , след като съм обяснявала дъъъълго и обстоятелствено по време на консултация колко е важно приема на достатъчно количество течности, и то физиологични течности, богата на плодове, зеленчуци, супи, меса, млечни произведения храна, повече време на открито - дали по повод на остро страдание или в общопрофилактичен аспект. Търсим вълшебното хапче, което веднагически да сътвори чудеса, които физиологично се случват с години. Е, няма такова... И не е редно да има! Характерно за детския имунитет е, че се гради бавно и постепенно, достига ниво като при възрастните някъде към 6-7-8-9 годишна възраст, става все по-силен и по-силен след всяко боледуване и много лесно се влошава след прием на различни по тежест медикаменти. На пазара има изобилие от препарати, дали на растителна основа, дали хомеопатични, витамини и минерали, или по-сериозни. Но е и факт, че имунната система е от най-непроучените в човека. И давайки й насоки да върви по един или друг начин, "подсилвайки я", ние нямаме абсолютно никаква представа дали няма да я насочим по грешен път. Затова винаги предпочитаме това да става по естествен механизъм, а макар и бавно - всичко е начин на живот и начин на хранене.
Кои са начините да подготвим организма и да подсилим имунитета?
Нека свикнем децата си да консумират това, което прави организма им една добре сработена машинка, нека ги влюбим в природата, нека заедно работим за едно по-здраво и любознателно поколение. Бих посъветвала родителите да бъдат светъл пример за своите деца и в това направление - нека заедно приготвят храната за деня, заедно я избират в магазина, а защо не и заедно да я отглеждат, нека заедно изкачват върхове, опознават растения, птици, бозайници,насекоми в дивия свят. Няма как родителят да преглъща бургер, вафла или чипс и да очаква от детето да изяде приготвената салата, или пък да лежи през целия ден и в същото време да дава ценни наставления колко важно е движението. Заразете го със своя светъл пример, нека това, което искаме от децата си, се превърне и в наш модел на поведение. Нека бъдем по-често заедно с децата си, на открито, на слънце, на въздух.
Нужен ли е допълнителен прием на имуностимуланти?
Да, изключително необходими са ни витамин слънце, вода, въздух, планина, храна и ако все пак сме решили така или иначе да даваме нещо артифициално на децата си, нека това бъде консултирано с личния педиатър - все пак той познава начина на боледуване на детето, слабите му места, нуждите му - от медицинска гледна точка.
НАЙ
Трагичен инцидент в планината отне живота на основателя на модната марка "Манго"
Белослава: Изключително качество е човек да може да гледа прямо и право в очите
"Фармацевтите" намериха съкровището и грабнаха голямата награда в "Бягство към победата"
Травматичният живот на Джуди Гарланд – глад и експлоатация
15 касети с неиздавани песни на Майкъл Джексън открити случайно в склад в Калифорния
Белослава: Изключително качество е човек да може да гледа прямо и право в очите
Трагичен инцидент в планината отне живота на основателя на модната марка "Манго"
15 касети с неиздавани песни на Майкъл Джексън открити случайно в склад в Калифорния
"Фармацевтите" намериха съкровището и грабнаха голямата награда в "Бягство към победата"
Травматичният живот на Джуди Гарланд – глад и експлоатация