След необичайно топлия октомври, все повече започваме да чувстваме настъпването на есента. И не само заради понижените температури, дъждовното време, появата на мъгли, ранното стъмване и промените в цветовете на дърветата, но и заради зачестяващите оплаквания от вируси и простуди, при малки и големи.

Защо през есента и зимата боледуваме по-често?

Учените посочват, че редица вируси, като грипният, например, имат сезонни модели. Те са склонни да бъдат по-активни и лесно преносими в по-хладни и сухи условия. Но не е само това.

Със захлаждането и лошото време навън, прекарваме повече време на закрито, в по-голяма близост един до друг. И така търговските центрове, заведенията за обществено хранене, фитнес центровете, училищата и университетите се превръщат в естествена среда за разпространението на въздушно-капкови инфекции. Да не пропускаме и засилващият се интензитет на бизнес и културни събития с началото на сезона. По-сухият въздух през есента също така спомага за изсушаване на лигавиците на дихателните пътища, което улеснява навлизането на вируси в тялото.

Някои изследвания предполагат, че имунният отговор на тялото е по-слаб през есента и заради по-ниските нива на витамин D, свързани с ограничаването на излагането на слънчева светлина и намалената му активация. В комбинация с традиционната зимна диета, в която естествените източници на витамини за организма - пресните плодове и зеленчуците - са по-ограничени.

Как да подобрим имунитета си за сезона на вирусите?

Добри хигиенни навици, повече свеж въздух и добър сън, са сред първите простички правила, които ще ни помогнат да се чувстваме здрави, активни и пълноценни. Специалистите препоръчват и някои природни "трикове" за по-добър имунитет:

Балансирана диета.

"Ние сме това, което ядем". Добрата комбинация от витамини и минерали са изключително ценни за силна имунна система. Сред най-препоръчваните елементи през есенно-зимния сезон, са витамините C и D, както, цинк, и селен.

Включете в диетата си есенни храни като тиква, сладки картофи и ябълки, богати на имуностимулиращи хранителни вещества.

Но фокусирани върху това темата витамини и минерали, често пропускаме и други важни елементи от здравословното хранене. Качественият протеин е от решаващо значение за производството на антитела за борба с инфекциите. Фибрите подкрепят здравословния чревен микробиом, а здравословните мазнини, например от авокадо и ядки, регулират възпалението на тялото, от което често страдаме, дори без да осъзнаваме.

Хидратация.

Поддържането на добра хидратация (водно-електролитен баланс) помага за баланса на телесните течности и правилното урегулиране на различни физиологични процеси, включително имунната функция.

Снимка: iStock by Getty Images

Достатъчен и качествен сън.

Експертите съветват осигуряване на 7-9 часа качествен сън всяка нощ. По време на етапите на дълбок сън тялото произвежда и освобождава цитокини - белтъчни молекули, които се явяват имуномодулиращи агенти и играят ключова роля в клетъчното сигнализиране и имунния отговор. Сънят е от съществено значение и за правилното функциониране на Т-клетките, вид бели кръвни клетки, които помагат за идентифицирането и унищожаването на вирусни агенти.

Добрият сън е необходим и за формирането на имунна памет, която позволява на тялото да разпознава и запомня патогените, с които се е сблъсквало преди.

Хроничното лишаване от сън може да доведе до повишено възпаление в тялото, както и до повишаване на хормоните на стреса, което да ни направи по-податливи на инфекции.

Спорт.

Редовната физическа активност помага за поддържането на здрава имунна система. Всички сме чували за препоръките за минимум 10 000 крачки на ден за поддържане на здраве и добра форма. Експертите препоръчват също така поне два часа и половина упражнения с умерена интензивност седмично.

Управление на стреса.

Високите нива на стрес могат да отслабят имунната система и да доведат до хронични възпаления на тялото и автоимунни дисфункции. Практикувайте техники за намаляване на стреса като медитация, дълбоко дишане или йога. Обърнете внимание също на нивата витамин D в организма и доколко чрез диетата си успявате да набавите "витамина на щастието". Витамин D доказано регулира настроението, като засяга производството и освобождаването на серотонин, а обратно - хроничният стрес може да повлияе на състоянието на витамин D в тялото.

Ограничете вредните навици.

Пушенето и прекомерната консумация на алкохол отслабват имунната система.

А когато се разболеем?

Източник: Вируксан

Всички тези практики няма да ни предпазят от това да се срещаме с вирусите през есента, но биха спомогнали за по-бързия и адаптивен имунен отговор и справяне с неприятните симптоми. Всъщност именно към това са насочени всички усилия за преодоляването на вируси и настинки - как най-леко и адекватно организмът ни да се пребори с тях, като в същото време остане достатъчно силен за следващите "битки" в през сезона.

Често в тази си задача тялото има нужда от добри помощници. Затова фармацевтичната компания Ewopharma се насочва към това да предложи на пазара решение, което едновременно атакува вируса и подкрепя активирането на собствената имунна реакция.

Вируксан Форте 1000 mg прах за перорален разтвор. Едно саше съдържа 1000 mg инозин ацедобен димепранол (inosine acedoben dimepranol).

Вируксан Форте е показан за лечение на пациенти с вирусни респираторни инфекции.

Това е лекарство, което може да се включи при имунокомпетентни юноши и възрастни, като неспецифично имуномодулиращо средство към стандартно лечение на вирусни респираторни инфекции на горните дихателни пътища (напр. остър ринофарингит, остър фарингит, остър ларингит, остър ларингофарингит).

Вируксан® Форте е вече на българския пазар и представлява противовирусно и имуноактивиращо средство, което намалява продължителността и тежестта на острите респираторни вирусни инфекции. Активната съставка е оригиналната IAD молекула с добре установен профил на безопасност и повече от 50 години опит в реалния живот.

Продуктът доказано спомага за ускоряване на възстановяването на организма, като се бори с причините, а не само със симптомите на грип и настинка. Тайната на ефективността е именно в двойното действие. Предлага се под формата на разтворимо прахче, като за най-ефективно действие се препоръчва прием още при появата на първите симптоми.

Източник: Вируксан

Лекарствен продукт без лекарско предписание.Преди употреба прочетете листовката.

Ако получите някакви нежелани лекарствени реакции, уведомете Вашия лекар, фармацевт или медицинска сестра. Това включва всички възможни неописани в листовката нежелани реакции. Можете също да съобщите нежелани реакции директно чрез e-mail: [email protected] или чрез:

Изпълнителна агенция по лекарствата, тeл.: +359 2 8903417, уебсайт: www.bda.bg

 А0192/02.08.2021

 


VXN-artcle-viral-season-protection-EWO-BG-01300

 

С подкрепата на: Ewopharma