Уличният тормоз е проблем номер 1 в градската среда. Имаш ли 10 минути, за да станеш част от решението?
L’Oréal Paris с глобална програма и безплатно обучение срещу уличния тормоз
Подсвиркване, подмятания на висок глас на улицата, непристойни нападки или опипване в претъпкания градски транспорт... Колко от нас са ставали обект или свидетел на подобни действия?
Как ни кара да се чувстваме това? Изпитваме неудобство, срам, понякога дори страх. Но как реагираме? Най-често никак. Независимо дали сме жертва или просто свидетел, предпочитаме да подминем, да не провокираме - с мисълта, че това не е нищо или че пренебрежението е по-безопасно. Дали наистина това работи? Или поведението ни напротив - окуражава и нормализира тормоза на улицата?
Според световно проучване на L'Oréal Paris 4 от всеки 5 жените са били подложени на сексуален тормоз в обществени пространства поне веднъж в живота си, което превръща темата в социален проблем номер 1 в градската среда. Едва 25% от анкетираните са получили помощ от някого в такава ситуация. Голяма част от хората - над 86% - споделят, че не знаят как да подходят, ако се окажат обект или неволен зрител на подобно поведение.
L'Oréal Paris, брандът, който вече повече от половин век неуморно руши бариерите, които пречат на жените да реализират пълния си потенциал, казва НЕ на тормоза на улицата и стартира световната програма Stand Up. Глобалната инициатива се реализира в над 45 държави и има за цел да фокусира общественото внимание върху този неглижиран проблем, да образова, но също и да даде в ръцете на потърпевшите и неволните свидетели инструменти за "самозащита".
Stand Up се реализира в партньорство с международната неправителствена организация Right To Be, а местен партньор за България е сдружение Деметра, което над 25 години работи в помощ на жени и деца, пострадали от насилие. Програмата предлага безплатно обучение и подкрепа по методологията 5D. Това е набор от ефикасни действия, разработени от Right To Be, които помагат да разпознаем насилието и дават конкретен и лесно приложим модел на безопасно поведение, когато станем свидетели или когато самите ние сме обект на уличен тормоз.
Програмата е насочена както към мъже, така и към жени, защото L'Oréal Paris вярва, че всеки може да бъде част от решението. Усилията за борба с уличния тормоз трябва да бъдат многостранни, смятат организаторите. С обученията онлайн и на живо, със срещите и събитията, които кампанията включва, L'Oréal Paris търси да постигне по-висока обществена информираност и нетолерантност към проблема, промяна на нагласите и стереотипите, но и най-вече овластяване на потърпевши и наблюдатели с техники за безопасна намеса.
Всеки би могъл да отдели само 10 минути, за да премине онлайн обучението в сайта на Stand Up, както и да се абонира за тренировъчна сесия на живо с обучителите от Right To Be и Деметра. За да достигне до повече хора и най-вече до онези, които имат нужда от това решение, програмата организира обучения в училища, на фестивали, на обществени места - навсякъде, където е необходимо и където тормозът се случва.
"В L'Oréal Paris ние подкрепяме жените и се застъпваме за тях. С програмата Stand Up срещу уличния тормоз нашата цел е да премахнем бариерите, които пречат на жените да вървят уверено към своето бъдеще и да бъдат това, което са.", подчертава Делфин Вигие-Овас, глобален президент на марката.
От старта на програмата на 8 март 2020 г. досега над 3 милиона души в 45 държави са преминали обучението, превръщайки се в част от промяната и решението. Амбицията е до края на 2025 г. да бъдат достигнати 4 милиона обучени.
Можеш да се включиш и ти в сайта на кампанията тук:
https://www.standup-international.com/bg/bg/
НАЙ
Измамница или жертва: Коя е истинската Анна Никол Смит?
"Да обичаш Пабло, да мразиш Ескобар": Убийствената любов на журналистка и наркобос
Японската принцеса Аико навърши 23 години
Стокхолмският синдром и историята на оцеляването: Единственото, от което се страхуваме, е да не полудеем
Измамница или жертва: Коя е истинската Анна Никол Смит?
"Да обичаш Пабло, да мразиш Ескобар": Убийствената любов на журналистка и наркобос
Японската принцеса Аико навърши 23 години
Стокхолмският синдром и историята на оцеляването: Единственото, от което се страхуваме, е да не полудеем