През есенно-зимния сезон най-честите причини за консултация с лекар са вирусните инфекции. Студеното време и по-дългото пребиваване в затворени пространства увеличават риска от заразяване. Любопитен факт е, че техни причинители могат да бъдат над 200 вируса.

Основните симптоми, с които се сблъскваме са хрема, кашлица, болки в гърлото, главоболие, мускулни болки и висока температура. Статистическите данни показват, че възрастните боледуват средно 2-4 пъти годишно, докато при учениците честотата е 4-5 пъти на година. Освен хората в пенсионна възраст и хронично болните, сред най-рисковите групи са децата, посещаващи ясла или детска градина, които боледуват мужду 2 и 12 пъти годишно. Самолечението на вирусните инфекции е опасно, а честата и ненужна употреба на антибиотици повишава риска от антибиотична резистентност.

"Антибиотиците не унищожават вируси - нито грипни, нито вируси на простудни заболявания, също така те не са температуропонижаващо средство. Това трябва да стане ясно на всички пациенти, които предприемат самолечение. Прекомерната употреба на антибиотици е изключително опасна, като в дългосрочен план може да доведе до липсата на медикаменти, с които да бъде лекуван един човек, заради развитието на резистентност.", коментира д-р Петко Загорчев, специалист по анестезиология и интензивно лечение, клинична токсикология и спешна медицина. Той е председател на Българската медицинска хомеопатична организация.

Снимка: iStock by Getty Images

Д-р Загорчев напомни, че клиничните хомеопати стоят твърдо за спазването на имунизационния календар и не са против антибиотиците. Има редица заболявания, чието лечение налага включване на прецизно избрани антибиотици, но призова те да бъдат приемани само, ако са предписани от лекар.

"Хомеопатията е неразделна част от интегративната медицина. Познаването и приложението на този метод на лечение намалява ненужната употреба на антибиотици. При приемане на хомеопатичните медикаменти няма токсични ефекти върху организма, както и странични реакции. Тя стимулира имунната система на пациента и съзряването на незрелия имунитет при децата 1.", добави той.

Д-р Загорчев представи редица фармакоепидемиологични, клинични и фундаментални проучвания, които показват ефективността на хомеопатията при лечението на сезонните вирусни заболявания.

Той изтъкна, че водещият експерт в сферата на фармакоепидемиологията в Канада проф. Йола Морайд, е направила повторно обстойно разглеждане на най-всеобхватното до момента медицинско проучване в сферата на хомеопатията - EPI3 (проведено сред 825 общопрактикуващи лекари и техните над 8 500 пациенти във Франция) и е потвърдила неговите резултати. Според изследването пациентите с инфекции на горните дихателни пътища, лекувани с хомеопатия приемат 57% по-малко антибиотици и 46% по-малко температуропонижаващи и противовъзпалителни средства. 

Д-р Загочев даде примери през медицински проучвания, които доказват ефективностт на Oscillococcinum при профилактика и лечение на инфекции на горните дихателни пътища. Едното проучване се провежда сред студенти по медицина, които са били в контакт с болни от вирусни заболявания. В групата, приемала превантивно медикамента, броят на заразилите се е по-малък, в сравнение с тези с плацебо таблетка. 4 Същият факт се потвърждава от друго проучване, в което се изследват Oscillococcinum при профилактика на инфекции на ГДП и обостряне на ХОББ. В групата приемала хомеопатичният медикамент броят на инфекциите е двойно по-нисък.

Двойно сляпо плацебо контролирано клинично проучване показва, че при температура над 38 градуса и поне 2 грипни симптоми - главоболие, мускулни болки, ставни болки, лумбалгии или втрисане, 66% от пациентите, приемали Oscillococcinum са излекувани в рамките на първите 48 часа. 

Най-новото фундаментално in vitro проучване доказва ефекта на същия медикамент върху активността на имунните клетки. То показва, че имунните клетки работят много по-добре в среда с Oscillococcinum в сравнение с неутрална среда.

ИЗБРАНО