Филмите на Кристофър Нолан, които промениха представите ни за киното
От "Преследване" до "Опенхаймер" – пътят на един творец
Кристофър Нолан отпразнува своя 54-и рожден ден, а вече е създал неизмерима част от историята, която ще остане в хрониките на кино индустрията много след нас. През последните три десетилетия британско-американският режисьор е известен със способността си да комбинира визуално зашеметяващи кадри със завладяващи истории, предефинирайки изцяло правенето на филми.
Още по темата
Нолан е майстор в изкривяването на времето и структурата, а доказателство за това са филмите "Мементо" и "Интерстелар". Той е известен със създаването на визуални шедьоври, без да използва компютърни ефекти, които остават в съзнанието на зрителите дълго след края на филма. В "Опенхаймер", той отново демонстрира именно този свой талант, като пресъздаде сцена с атомна бомба, която бе сама по себе си впечатляваща, но и дълбоко въздействаща на емоционално ниво.
Затова феновете се шегуват, че ако Кристофър се заеме с филм на ужасите, ще призове истински свръхестествени сили, за да избегне CGI. Човек с въображение. Неизмеримо и неудържимо въображение.
Негов верен партньор, не само в личния живот, но и професионалното му приключение, е съпругата му Ема Томас. Тя е известен филмов продуцент и играе ключова роля в кариерното развитие на Нолан. Женят се през 1997 година и са родители на четири прекрасни деца. Тя е съпродуцент на много от филмите на Кристофър Нолан, като с течение на времето затвърждават факта, че са страхотен тандем - отвсякъде, като тази година, те бяха удостоени със званията "Рицар" и "Дама" на Великобритания, заради заслугите им към киното.
Но с какво си заслужи тази чест? Кои са най-добрите филми в наследството на Кристофър Нолан, което ще продължи да вдъхновява бъдещите поколение творци?
"Преследване" (1998 година)
Кристофър Нолан започва да създава късометражни филми, още докато изучава английска литература в университета. А те определено предвещават неговия уникален стил.
Една от тези ранни творби е "Преследване" - криминален трилър, който се оказа неговият дебют в игралното кино през 1998 година. Филмът разказва историята на писател в Лондон, който дебне хората, за да черпи вдъхновение за творчеството си, но скоро се оказва въвлечен в криминален свят и е манипулиран от тези, които следва и имитира.
Независимо от оскъдния бюджет, тъй като начинаещият режисьор финансира продукцията от собствения си джоб, "Преследване" успява да изпъкне с изобретателността на създателя си.
Липсата на професионално осветление се съчетава перфектно с грубия реализъм и загадъчността на "подземния свят" на Лондон. Сюжетът е изпълнен с неочаквани обрати и остроумие, които разкриват ранния потенциал на Нолан, а тези качества по-късно стават характерни за неговите по-мащабни проекти.
"Мементо" (2000 година)
Една от ранните творби на Кристофър Нолан, която затвърждава репутацията му на "обещаващ начинаещ" е психологическият трилър "Мементо" от 2000 г. Филмът разказва историята на Леонард Шелби, следовател, който страда от загуба на краткотрайната памет, докато отчаяно се опитва да открие убиеца на съпругата си — последното нещо, което ясно помни. Във филма участва звездата от "Матрицата" - Кери-Ан Мос.
Сценарият е изцяло на Нолан и е базиран на разказ на брат му, Джонатан. При адаптацията на екрана, той умело отразява обърканите спомени на главния герой и кара зрителите да поставят под въпрос собственото си възприятие на реалността.
Брилянтното му изпълнение на режисьорския стол не остана незабелязано и той си заслужи първите номинации за престижни награди като "Оскар", "Златен глобус", "Сателит", "Емпайър", като дори си "прибира" и една статуетка "Сатурн".
"Генезис" (2010 година)
"Генезис" е умопомрачителен психологически трилър, който се разгръща малко по малко, през множество слоеве на съновидения. Филмът последява историята на Дом Коб, изигран от Леонардо ди Каприо - изкусен шпионин, който извлича тайни от подсъзнанието на жертвите си по време на съня им. Обвинен в убийството на жена си, Коб е принуден да емигрира и е лишен от възможността да вижда децата си.
В своята последна мисия, Коб се опитва да засади идея в нечие подсъзнание, за да изкупи миналото си, но това го изправя пред границата между реалността и фантазията, принуждавайки го да преосмисли всичко, което знае за себе си.
Четиринадесет години след премиерата си, "Генезис" остава забележително кинематографично постижение на Нолан, пропито с емоции, които не всеки може да пресъздаде в двучасов филм. Лео не е единствената звезда, която участва. Той застава рамо до рамо с Елън Пейдж, Том Харди и Килиън Мърфи.
"Черният рицар" (2008 година)
"Черният рицар" е вторият филм от трилогията за Батман, създадена от Кристофър Нолан и не ни изненадва, че няма нищо повърхностно в него. Напротив, характеризира се със задълбоченото развитие на своите герои, което преосмисля жанра на супергероите.
Филмът е запомнен с изключителното въплъщение на Хийт Леджър като Жокера, чийто остроумие и дълбоко разбиране на човешката природа принуждават Батман, изигран от краля на трансформациите, Крисчън Бейл, да се изправи пред собствените си несигурности и морални дилеми в стремежа си към справедливост.
Визията на Нолан за хуманизиране на антагониста, съчетана с подобаващо оцененото и убедително изпълнение на Леджър, допринася за търговския успех и одобрението на критиците. Така че тук успехът не е само в боксофиса, но и за цялостната същност на супергеройското кино.
"Интерстелар" (2014 година)
Визуализация на една огромна космическа загадка. Това направи Кристофър Нолан в своя междугалактически научно-фантастичен шедьовър "Интерстелар". Във филма участват Матю Макконъхи, Ан Хатауей, Мат Деймън, Джесика Частейн и обещаващият и все още доста млад Тимъти Шаламе, които заедно се впускат в търсене на бъдеще за човечеството, изправено пред екологична катастрофа.
В една от най-емоционалните сцени, героят на Макконъхи, Купър, наблюдава видео съобщения от децата си, натрупани през 23-годишния период, докато той е в космоса - моменти, които разкриват как те стават на същата възраст, на която е бил Купър, когато ги е напуснал.
Филмът преминава от космическо изследване в трогателно олицетворение на любовта, саможертвата и оцеляването на човешкия вид, карайки ни да се замислим за собственото си съществуване. Наред с режисурата на Нолан, безупречната актьорска игра, се открояват и страхотните визуални ефекти, които спечелиха на продукцията награда на Академията и "БАФТА".
"Опенхаймер" (2023 година)
Две думи - олицетворение на шедьовър. Станаха три. Неслучайно "Опенхаймер" бе част от "розовата бомба", която взриви салоните през лятото на 2023 г. - кино феноменът "Барбенхаймер" - заедно с "Барби" на Грета Гъруиг и Марго Роби.
Филмът разказва историята на бащата на атомната бомба Робърт Опенхаймер, неговата любовна история, обучението му, идеите, осъществяването им и последствията от тях, които са хиляди загинали и чувство за вина до края на живота му. А никой не бе по-добър за ролята от Килиън Мърфи, като бе и подобаващо оценен.
Звездният екип на продукцията, който включваше Робърт Дауни-Джуниър, Мат Деймън, Емили Блънт, Флорънс Пю и още много други, се радваха на истински триумф на последните "Оскари". Прибраха се с цели 7 статуетки, които си спечелиха включително за "Най-добър актьор в главна роля", "Най-добър актьор в поддържаща роля" (Робърт Дауни-Джуниър) и "Най-добър режисьор" и "Най-добър филм".
Въздействието му върху киното е безспорно, а репутацията му на един от най-значимите режисьори на нашето време е утвърдена. Времето е пред нас и него и се надяваме, че има с какво още да ни изненада Кристофър Нолан.