Ивет Горанова пред Life за уроците, успеха и шоуто: Винаги трябва да откриваш нова цел, боря се за световна титла
На 14 декември олимпийската ни шампионка ще отбележи още една постигната победа - финалът на шоуто "Бягство към победата", на което тя бе водеща, за да продължи напред с нова цел и в очакване на пореден триумф
Тя е родена да побеждава, да се изправя пред предизвикателства и да се справя с тях. Ивет Горанова е боец, покорява връх след връх - сякаш с лекота, но зад триумфа й стоят изключителна дисциплина и труд. На 21 години печели олимпийската титла в каратето до категория до 55 кг на Игрите в Токио 2020 - най -младата сред 9-те състезателки в категорията. От онзи вълнуващ миг Ивет не е спирала да се бори и да настоява бойното изкуство отново да бъде включено в олимпийската програма. Първият възможен шанс е в Бризбън през 2032 година. Ивет вярва, че това ще се случи.
На 21 години печели олимпийската титла в категория до 55 кг по карате на Игрите в Токио 2020
Влиза в залата на 8 години, докато междувременно тренира лека атлетика и танцува в любимите си фолклорни ритми. Преди месец Ивет отбеляза още един голям успех - спечели златен медал на престижния турнир по карате Universe International 2024 в Москва. 24-годишната българка триумфира в категория до 55 килограма в дисциплината "кумите", след като постигна шест успеха до титлата. В категорията й участваха 29 състезателки от 10 държави, а общо в надпреварата 329 спортисти от 31 страни. За българката това е четвърти златен медал в последните няколко седмици, след като през септември стана шампионка на международния турнир по карате в хърватския град Риека и на "Karate1 Series A" в Залцбург (Австрия), а на 20 октомври триумфира и на "Белградски победник" в сръбската столица.
Ивет спечели още един медал - дипломира се с отличие в Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов.
А само преди броени дни се окичи с още един медал. Ивет взе дипломата си за висше образование и щастливо позира с тога и "академична" шапка. И на студентската скамейка постигна шампионски резултат - средният й успех е 5,83 за 4-годишния период на обучение за бакалавър в Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов. На държавния изпит има отличен 6. Сега Ивет продължава обучението си в магистърска програма "Мениджмънт на търговската дейност".
А онова предизвикателство, което през последните месеци я извади от зоната й на комфорт и й даде нов стимул за победа, е да бъде водеща на "Бягство към победата" . Финалът на голямата надпревара е на 14 декември, а за Ивет и нас е повод да открием в откровен разговор смисълът, усилията, вярата и бъдещето, в което Ивет ще се окичи с поредния медал.
Беше страхотно, не съжалявам за нищо, дори бих искала отново да имам възможност да участвам, казва Ивет за шоуто "Бягство към победата"
Ивет, какво означава за теб участието ти в "Бягство към победата"? Съществува ли провокация за човек, който непрестанно тества себе си по пътя към победата и всъщност знае "вкуса й"?
За мен участието ми в "Бягство към победата" беше един голям урок и опит. Благодаря на екипа, че избраха мен, въпреки, че нямам никакъв опит като водещ. За мен беше едно голямо предизвикателство, пред което исках да се изправя с отворени обятия и да грабна всички вълнуващи моменти, а те бяха много. Имах притеснения, разбира се, дали се справям добре, дали ще стоя добре на екрана, дали говоря добре. Беше страхотно, не съжалявам за нищо, дори бих искала отново да имам възможност да участвам. Всяка победа е най-сладка, когато си я заслужиш и се раздадеш ма макс за нея.
Какво те накара да се включиш в предаването и какво е различното в този формат за теб като спортист? Как приемаш адаптацията на спортния дух и подготовката в други форми на предизвикателства извън спорта?
Съгласих се да се включа, защото ми звучеше интересно. Някои възможности ни се предоставят един път през целия живот и не искам да изпускам нищо. Този път не бях състезател и адреналина за мен беше по-малък. Но пък виждах отстрани как изглеждаха състезателите, какво преживяваха и как реагираха. За първи път съм от тази страна, по принцип винаги аз съм в екшъна. Имах нужда от по-пасивно предизвикателство, така го наричам, защото не натоварвах физически тялото си, което правя всеки ден в моето ежедневие. Стресът за мен беше по-малък от обикновено и също така много разтоварващо и разнообразно.
Твоят опит и дисциплина със сигурност са мощни мотиватори за участниците в "Бягство към победата", но ти какво научи от тях?
Научих, че няма значение на каква възраст си, каква професия имаш, как изглеждаш, трябва да имаш в себе си мотивация и желание да стигнеш до крайната цел. Също така отново се убедих, че човешките възможности нямат граници.
Какви са основните качества, които трябва да притежава един спортист, за да постигне успех на такова високо ниво като теб и да продължи напред въпреки предизвикателствата?
99% упорит труд и 1% талант. Съвършенството е продукт на ежедневни усилия. Постоянство, всекидневен труд, вяра и отново вяра!!! Ако можеш да си го представиш в главата, значи е възможно!!! А след това, за да продължиш напред винаги трябва да си намираш нова цел, целите ни карат да вървим напред.
Кой е най-ценният урок, който научи по време на тренировките и състезанията?
Нищо не се дава даром. В този живот всичко трябва да го изстрадаш, да го изгладуваш. И най-важното, винаги трябва да правим нещата от сърце и да се раздаваме на 1000%, след това дори и да не се получат, ти знаеш, че си дал всичко от себе си и няма да има за какво да съжаляваш.
Какво ти помага да поддържаш мотивация и концентрация и да продължаваш да се състезаваш на толкова високо ниво, след като вече си постигнала толкова големи успехи?
Трудно е в момента с мотивацията ми, опитвам се да си намирам нова цел, която да ме кара да ставам всяка сутрин и да работя за нея. Тогава нашия живот има смисъл. Знам , че спортът е до време и искам да се насладя колкото мога повече. Няма значение, че съм олимпийски шампион, победите се забравят бързо от хората и трябва да се доказваш постоянно.
Как възприемаш ролята на жените в бойните спортове и изкуства? Смяташ ли, че все още има бариери и предразсъдъци, които трябва да бъдат премахнати?
Мисля, че жените в бойните спортове не отстъпват по нищо на мъжете откъм успехи. Но винаги ще се приемат по-сериозно мъжките успехи в бойните спортове, защото жената се свързва с това, да е нежна, да бъде майка, да закриля.
Още снимки на Ивет Горанова можете да видите тук
Коя е най-голямата трудност, която си срещала? Как успяваш да преодолееш страховете и съмненията си?
Когато моите страхове и съмнения надделяват над мен, стъпвам върху вярата на моите треньори, моя екип. Увеличавам комуникацията с хората, които ме подкрепят и вярват в мен. Също така правя различни упражнения,за да не се фокусирам върху съмненията ми. Работя върху това , всички ги имаме и трябва да намерим начин да не ни победят. В професионален план всеки път се сещам как с контузия свалих за 20 дни 8 килограма и успях да стана европейски шампион, въпреки, че всички ме бяха отписали.
Всяка победа е най-сладка, когато си я заслужиш и се раздадеш ма макс за нея
Снимка: bTV Media GroupКогато не си в залата за тренировки или на състезание, какво обичаш да правиш?
Обичам да шофирам, да прекарвам време с приятели, да се разхождам на места с красиви гледки.
Какво би посъветвала младите хора, които тепърва започват своя път в спорта и мечтаят да постигнат големи успехи?
Да мечтаят смело, да вярват, че всичко е възможно, да бъдат постоянни в процеса и да бъдат подготвени, че ще срещнат много трудности, но те са част от пътя към големите неща!
Какво предстои за теб след "Бягство към победата"?
Продължавам подготовката си за състезанията. Пътуване по лагери. "Гоня" световна титла през 2025г.