От "сирийската Даяна" до "Първата дама от ада": Историята на Асма Асад
Как изгрява и угасва звездата на тази ярка жена?
Възможно ли е да поддържаш репутация на миролюбива и прогресивна Първа дама, когато гражданската война в страната ти разделя целия свят?
Асма ал-Асад се опитва да се справи с тази трудна мисия, въпреки че е тормозена от западната преса. Как обаче изгрява и угасва звездата на тази ярка Първа дама?
Асма ал-Асад е красива, но и може би по-нестандартна от Първите дами на 21 в., защото нейният стил отхвърля всички претециозности, присъщи на Близкия изток, провъзгласявайки триумфа на минимализма. Наричана още "лъч светлина в сенчеста страна" и "Пустинна роза", тя е Първата дама на Сирия, въпреки че и до ден днешен мнозина са срещу легитимността на властта на президента Башар Асад.
Но как някога демократичният и миролюбив лидер се превръща в тиранин, а съпругата му от "Розата на Дамаск" в "Първата дама от ада"?
След сериозна серия от скандали, сред които и платен хвалебствен материал в американското списание "Вог", Асма влиза в тотална медийна сянка, като едва преди 4 години решава да даде първото си телевизионно интервю на чуждестранна медия. "Мога да кажа, че чувствам болка и тъга. Но много други биха могли да кажат същото. Мисля, че е много по-важно как се справяме с тези чувства, как ги насочваме към създаване на инициативи, които могат да помогнат на тези войници или жертви да възстановят живота си. Затова за мен е по-важно какво правя, а не какво чувствам", казва тогава Първата дама на Сирия за гражданската война в интервю за руския телевизионен канал "Россия-24".
Повече за Асма...
Първата дама на Сирия има и британско гражданство и неслучайно Обединеното кралство приветства президентското семейство, за разлика от други страни, които са им забранили да влизат на тяхна територия. Мнозина наричат жената на президента "сирийската принцеса Даяна", тъй като когато любимият й Башар идва на власт, целият свят остава очарован от скромната й елегантност, топла усмивка и аристократично държание.
Асма, или както тя сама предпочита да се нарича Ема, е родена в Лондон през 1975 г. в богато семейство сунитски мюсюлмани от сирийски произход. Баща й е кардиолог, а майка й първи секретар на сирийското посолство. Смята се, че бащата на Асма, макар живял и извън страната, винаги се е възприемал за патриот.
Иначе бъдещата Първа дама прекарва цялото си детство на британска земя, завършвайки в английско училище. След това следва в "Роял Колидж" в Лондон, където получава бакалавърска степен по компютърни науки и френска литература.
Съдбата обаче на Асма е непредсказуема, точно толкова, колкото и тази на съпруга й.
След като завършва колеж, тя работи като анализатор в "Дойче банк" и "Джей Пи Морган". Подготвя се да вземе магистърска степен в Харвард, но изведнъж се влюбва в сина на сирийския тогавашен президент Хафез ал-Асад, Башар, който не е имал намерения да влиза в политиката.
За да замени баща си, който е държавен глава на Сирия в периода 1971-2000 г., се подготвя най-големият син - Базел, докато брат му Башар получава медицинското си образование, присъства на конференции и предпочита да бъде в интелектуалните среди, отколкото в политическите кръгове.
И така до 1994, когато Базел умира в автомобилна катастрофа и Башар е принуден да оглави военните дела на страната си и на по-късен етап - основите на сирийската държавност. Тогавашният офталмолог изненадва мнозина с решението си да влезе в политиката след смъртта на баща си.
Къде се пресича пътят му с Асма ще попитате...Двамата вече са се познавали благодарение на любимия й от детството, който ги среща по време на вечеря между влиятелни сирийски семейства.
За романтична връзка между тях започва да се говори чак през 2000 година, когато двамата отново се срещат на събитие в Дамаск. По същото време Башар губи и баща си и така автоматично той бива избран за следващия президент на Сирия.
Няколко месеца по-късно двамата с Асма вдигат сватба, а тя напуска работа, зарязва обучението си в Харвард и се отдава изцяло на задълженията си на Първа дама. "Планирах да получа магистърска степен по бизнес администрация от Харвард. Позицията на Първа дама въобще не бе част от кариерните ми планове", споделя след време тя.
Сватбата им обаче се пази в тайна до последно, а през първите няколко месеца Асма е принудена да пътува из страната съвсем сама, за да се доближи до хората и гражданската позиция, и да определи какво трябва да се промени в сирийското общество.
Когато съюзът им с Башар става публичен, страната и светът са изключително развълнувани. На пръв поглед изглежда, че президентската двойка демонстрира "новата Сирия" - свободна и демократична. В зората на новото хилядолетие реформи в много области наистина се заформят в Сирия. Дълго време страната се счита и за най-безопасното място в Близкия изток.
Младият президент и Първата дама незабавно печелят сърцата на западните страни. Освен това се смята, че бракът на двамата влюбени е положителен откъм религия: любовта на сунит и алауит се превръща в символ на надежда за постигане на толерантност и прогресивност. Все пак семействотото е от алавитска вяра, една от шиитските религиозни малцинства в Сирия, и това е важен фактор за политическата им стабилност, тъй като държавата е предимно сунитска.
А и Башар и Асма не са много по-различни от европейските или американските президенти и половинките им. Той е политически лидер и главнокомандващ, а тя борец за социална промяна, занимаваща се с правата на жените и децата, отдаден ценител на изкуството. Заедно те отглеждат три деца, като Асма неведнъж подчертава колко отявлена роля на баща има съпругът й.
И макар на Запад хората да се възхищават на семейство Асад, в САЩ не намират общ език с наследника на Хафез. Защото това, което се случва през пролетта на 2011 г., а именно гражданската война, обръща всичко с главата надолу. Сирия бързо се превръща в бойно поле.
Башар, който все още е олицетворение на авторитарното управление в страната, успява да запази властта си благодарение на подкрепата от Русия и Иран, въпреки международната изолация и тежките санкции. Той възстановява значителна част от контролираната от бунтовниците територия, но страната остава в руини след десетилетия на война. Икономическата ситуация е критична, а животът на гражданите продължава да бъде подложен на тежки изпитания. Въпреки това през 2021 г. Асад е преизбран за четвърти мандат, макар че изборите са критикувани за липса на свобода и честност.
Къде е Асма в цялото нещо?
С настъпването на така наречената "Арабска пролет", резултат на дългогодишни религиозни и политически противоречия и битка за ресурси, Първата дама на Сирия изчезва от полезрението и светлините на прожекторите - дори се смята, че тя и децата й бягат в Русия.
Година след избухването на гражданската война съпругите на германските и британските посланици в ООН публично се обръщат към Първата дама на Сирия, призовавайки я да "се застъпи за мира в името на своя народ" и "да не се крие зад гърба на съпруга си". Любимата на сирийския президент обаче изразява позиция, която я превръща от "сирийската Даяна в сирийската Мария-Антоанета", заявявайки: "Башар Асад е президент на цяла Сирия, а не на група сирийци."
Асма бързо придобива репутацията и на Ева Браун, опиянена от властта.
И така стигаме до момента, в който е почти невъзможно да се намери дори един положителен материал или коментар за Първата дама на Сирия и нейния съпруг. Въпреки това двойката Асад не потъва в забрава - те продължават да поддържат правителствени страници в Инстаграм.