Първа номинация за Оскар за транссексуална актриса; Анджелина "съкрушена", че е пропусната
Много изненади имаше при обявяването на имената на звездите, които ще се борят за престижната статуетка на Академията
Звездата от филма "Емилия Перес" Карла София Гаскон влезе в историята на наградите "Оскар" като стана първата транссексуална актриса, получила номинация в 97-годишната им история.
Името на 52-годишната испанка се нареди сред претендентките в категорията за "най-добра актриса" за филма на Netflix.
Тя е изправена пред сериозна конкуренция, тъй като ще се бори за Оскара срещу Синтия Ериво, Майки Мадисън, Деми Мур и Фернанда Торес.
Номинацията на Карла е една от 13-те, които филмът и екипът на "Емилия Перес" получи от членовете на Академията. Сред тях са тези за "най-добър филм", "най-добър режисьор" за Жак Одиар, "най-добра поддържаща женска роля" за Зоуи Салдана, "най-добър адаптиран сценарий" и "най-добър международен филм".
Звездата завърши по-голямата част от промяната на пола си през 2018 г. и обяви новата си самоличност, след като години наред се снима в мексикански теленовели.
Актрисата със сигурност си проправя път през този сезон на наградите, тъй като тя беше първата транс актриса, която спечели номинация и на наградите "Златен глобус" през 2025 г.
Тя също така прие голямата награда на вечерта, тази за "най-добър филм - мюзикъл или комедия", от името на екипа на "Емилия Перес" и произнесе силна реч на гала събитието.
Междувременно близки до Анджелина Джоли разкриха, че тя е "съкрушена", че е била пренебрегната от Академията и не е получила номинация за играта си в "Мария". Според информацията тя смята, че Холивуд е застанал на страната на бившия й съпруг Брад Пит и поради тази причина тя е лишена от възможността да се бори за втория си Оскар.
Джоли не крие, че заради ролята си в "Мария" се е научила да пее опера и се подложи на изтощителен прес цикъл, за да рекламира филма на Netflix.
Новината за пренебрегването й на Оскарите идва малко след като тя не получи номинация и за наградите на "Гилдията на актьорите"" за драматичното си изпълнение.
Въпреки че получи номинация за най-добра актриса на Златните глобуси, статуетката в крайна сметка отиде при бразилката Фернанда Торес за "Все още съм тук".
Анонимен експерт по наградите в Холивуд каза пред Page Six, че липсата на признание от страна на Академията към Анджелина и Netflix, които продуцираха Мария "несъмнено ще разстрои актрисата".
Друг източник спекулира, че пренебрежението на Джоли е свързано с горчивия й развод с колегата й, носител на Оскар, Брад Пит.
Той твърди още, че Анджелина е предпочитана от чуждестранната преса, докато Брад си остава златното момче на Холивуд.
"Това просто показва, че Холивуд е в отбора на Брад", твърди източникът. "Глобусите показаха, че чуждестранната преса я обича, но това не е Холивуд. Никой нямаше да се противопостави на Брад и да даде глас за Анджелина... хората просто обичат Брад."
"Мария" отбеляза дългоочакваното завръщане на Джоли на големия екран след дълга пауза, прекарана в усъвършенстване на режисьорските й умения и прекарване на времето с шестте й деца.
Филмът, който имаше ограничена премиера по кината преди премиерата си в Netflix през декември, проследява последните дни на оперната прима Мария Калас.
По-рано този месец Джоли каза пред Times Radio, че ролята на покойната оперна певица я е провокирала да погледне навътре в себе си.