Юлиан Костов пусна нова песен с важно послание
"Groundhog Day" разказва за психичното здраве - тема, която заслужава повече внимание
Юлиан Костов е един от най-успешните български актьори в чужбина. Той е и режисьор, продуцент, сценарист и музикален изпълнител. Костов участва в предстоящия трети сезон на хитовия сериал на HBO - "Белият лотос", както и е познат с ролята си в рекордно популярния фентъзи сериал на Netflix "Сянка и кост". Също така изигра емблематичния злодей Владимир Макаров в римейка на най-популярната шуутър видеоигра в света - Call Of Duty: Modern Warfare 3.
Първите три сингъла на Костов събраха 70 000 стрийма в Spotify и почти 6000 месечни слушатели. Неговият най-нов трак "Groundhog Day" ("Омагьосан Ден") получи своето музикално видео на петък 13-ти.
Централната тема на "Groundhog Day" е психичното здраве - важна тема, която заслужава повече внимание, особено в контекста на мъжете, които статистически по-често се сблъскват с подобни трудности, но по-трудно и рядко споделят чувствата си. Поради тази причина остават масово недиагностицирани и неслучайно са 75% от всички жертви на самоубийство.
Концепцията и сценарият са написани от Юлиан, а видеото е режисирано от режисьора Бойко Щонов, който е дългосрочен сътрудник на Костов. Той също така създаде и визуализатора за първия трак на Юлиан - "Rain" с участието на Мария Драгнева, продуцирано от Бат Венци.
"С Бойко нарочно избрахме изоставения плувен комплекс "Червено знаме" за локацията на клипа, защото там през 2007 година станах републикански шампион по плуване на България на 50 и 200 кроул. Не мога да ви опиша колко сюрреалистично е да съм плувал и състезавал в коридора, в който 17 години по-късно лежа. Това място прекрасно се вписа в значението на песента и многобройните ѝ метафори. Актовете на разруха и изоставяне, на които подлагаме душите си в тъмните периоди в животите си. Гневът и безсилието, които изпитваме, когато външни сили, далеч извън нашия контрол, влияят върху живота ни и на милиони други. Лъжите и пристрастяващите поведения към моменталното удоволствие, които създаваме, за да оцелеем психически и емоционално в този свят, не служат на нашето по-висше Аз. Краткосрочните удоволствия ни нараняват в дългосрочен план. Но ние можем да прекъснем цикъла, можем да се събудим от този "Омагьосан ден" (Groundhog day). Можем да си върнем силата чрез осъзнатост, откритост, уязвимост и споделяне. Ако преживявате нещо подобно, ако имате мрачни мисли, зависимости към хазарт, алкохол, трева, наркотици, токсични връзки, ако имате хранително разстройство, моля ви, говорете с някого - близък или специалист и вземете мерки днес. Осъзнаването, че имате проблем, е първата стъпка към свободата", казва Юлиан.
Той получава и сериозно международно медийно признание за музиката си. Берлинското списание Kaltblut го включи в топ 10 музикални артисти, които да следим през 2025 година, а Digital Journal написа възторжена рецензия за "Groundhog Day". В деня на премиерата на клипа пък Юлиан пя за пръв път на живо в клуб Sugar с Мария Драгнева.
В допълнение към това пусна сет сторис, в които с детайли обяснява колко много го боли за българския спорт и българското плуване, разказвайки шокиращи истории около състоянието на базите за спорт и предупреждава, че е напът да се случи нещо такова отново.
"Боли ме сърцето за спорта в България. Къса ми се сърцето за плуването в България. Знаете ли колко е странно да съм плувал на мястото, където след 17 години лежа? Писна ми от разрухата в нашата страна. Но трябва да я признаем, за да можем да продължим напред. И да търсим отговорност. Без да гласуваме нямаме право да се оплакваме. Когато бях състезател, басейн Приморски във Варна също не работеше близо 10 години. Всъщност в началото работеше 5 дни и 5 не, защото водата ставаше зелена и имаше попови лъжички и водни паяци. Не виждахме пръстите на ръцете си - водата беше толкова зелена още на втория ден. Трябваше да го празнят и пълнят постоянно. После го затвориха. Ходехме да плуваме извън града, на 25-метров басейн, на открито, зимата, няколко години без съблекални, без топли душове. Имахме един, два коридора за целия отбор. Случвало се е да ни молят да не плискаме много с крака, защото дразним туристите. Така част от нас се готвехме за Балканиада за Младежи през 2007-ма. Другата опция беше кръгъл 33-метров басейн, където ходеха другите варненски отбори. И някак си, ставахме шампиони, но няма как да си конкурентоспособен по този начин. Особено не и навън", обяснява Костов.
"В края на моята състезателна кариера басейн Приморски бе ремонтиран и заработи. Беше супер, не за мен, но за следващите. Резултатите?! Благодарение на старши треньор Никола Петров ,който дава сърце и душа за състезателите си и за плуването, успя да вдигне ПСК Черно Море - Варна до номер едно отбор в България за последното десетилетие", заключи актьорът и певец.