Как се става дигитален родител?
Кампания на Yettel в партньорство с Центъра за безопасен интернет помага на родителите да защитават децата си в онлайн пространството
Дигиталната среда предлага на децата нови начини да учат и да се свързват помежду си, но в същото време има и друга страна - излага ги на многобройни рискове. Интернет може да предостави на подрастващите достъп до неподходящо съдържание и може да ги направи уязвими за онлайн тормоз. Така родителите се оказват в трудни ситуации, в които трябва да мислят как да реагират и да защитят детето си - вече не само от външния свят, но и от виртуалния.
Затова в партньорство с Yettel и Центъра за безопасен интернет и кампанията "Дигитално родителство" представяме полезно съдържание за родителите относно защитата на подрастващите в интернет. Целта на инициативата е да бъде в помощ на възрастните с проверени ресурси и информация, за да общуват по-лесно с децата относно виртуалния свят и да бъдат най-добрите им ментори за изграждане на добри дигитални навици.
Въпросите, които родителите си задават, са безброй. "Какво въздействие оказват екраните върху децата?", "Трябва ли да ограничавам детето и как?", "Какво е необходимо да направя, за да споделя детето ми с мен?" и още куп подобни неразрешими на пръв поглед загадки.
От родителите се очаква да направят най-правилното нещо - да намерят начин да реагират адекватно, така че да превърнат всеки появил се казус във възможност за връзка с детето, вместо в проблем.
Но как се случва това?
На първо място е важно родителите да са до децата си - да разговарят с тях, да знаят с кого си пишат онлайн, какво си разменят онлайн, с какви приложения работят, как се държат в дигиталното пространство с връстниците си, съветват от Центъра за безопасен интернет. В този материал експертите дават ценни насоки как възрастните да разговарят с детето за неговия онлайн живот, интереси и безопасност.
Границите
Очертайте границите отрано. Още докато децата са малки, между 5 и 8 години, дори и преди тази възраст, им обяснете, че вашият телефон може да се използва с ограничено време и то, само след като са поискали разрешение. Направете така, че да минимизирате риска да попаднат в интернет и да гледат неподходящо съдържание. Когато пораснат до възраст, в която да ви разбират по тази тема, показвайте любопитство и интерес към техния дигитален живот. Например, ако искате да разберете повече за социалните мрежи, в които влизат, поинтересувайте се от тях. Започнете разговор, така че те да ви разкажат своята гледна точка. "Какво е TikTok, покажи ми", е възможна реплика, която е хубаво да отправите не с назидателен и контролиращ тон, а с интерес на начинаещ, който иска да знае. Така детето ще ви покаже, ще можете и да разберете повече и по други въпроси - чувства ли се комфортно в мрежата или не, а вероятно ще ви сподели и други неща, които е важно да знаете.
Попитайте тийнейджъра какво правят в мрежата другите
Може да попитате тийнейджъра какво правят другите деца в онлайн пространството - какви мрежи използват, често ли ги използват, как ги използват, с кого контактуват. Това е възможност да насърчите детето да сподели опита си в дигиталния свят чрез примера на други деца. Тези подробности също могат да ви разкрият детайли, които иначе няма откъде да научите. Подобен разговор е и стъпка към изграждане на доверие, което е ключово за дигиталната безопасност.
Неподходящото съдържание
Интернет е необятен и рискове дебнат отвсякъде. Попитайте детето дали е попадало на нещо в мрежата, което го е притеснило. Споделете му за свой случай, в който сте видели нещо обезпокоително. Така ще скъсите дистанцията, ще покажете, че това е нещо нормално и ще улесните разговора и споделянето.
В случай на проблем или определена ситуация онлайн, която искате да обсъдите, можете да потърсите помощ и съвет от Консултативната линия към Центъра за безопасен интернет на телефон 124 123 за цялата страна.
Говорете с други родители
Вие не сте единственият родител, който иска да общува с детето си и се интересува от неговия дигитален живот. Допитайте се до други родители, за да разберете как те общуват по темата, как говорят за рисковете в онлайн пространството и как налагат контрол. Така може да получите ценни и най-различни съвети, от които да подберете най-подходящите за вас и вашите отношения.
Създайте време и пространство, свободно от екрани
Създайте традиция на време и пространство без устройства у дома. За целта е добре вие първи да дадете пример и да мотивирате всички в семейството да оставят известно време телефона и компютъра. Това ще ви даде възможност да разговаряте помежду си, да споделите как е минал денят ви и да разкажете за преживяванията си както в реалния живот, така и в интернет вселената.
*Материалът е част от дългогодишната програма на Yettel "Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения", с която телекомът подкрепя повишаването на дигиталната грамотност на хора от различни възрасти и помага на родителите да предпазват децата си от онлайн заплахите.
НАЙ
Кейт Мос плаче, когато гледа голите си фотосесии от 15-годишна
Защо смъртта на Британи Мърфи остава неизяснена и медици избягват разкритията?
Скандалът с Джей Зи и връзката му с Бионсе - разликата в годините и срещата им, когато тя е на 16 г.
Михаела Маринова се преоткрива с "Герой"
Нови имена доминираха в класациите на "Билборд" през изминаващата година
Кейт Мос плаче, когато гледа голите си фотосесии от 15-годишна
Защо смъртта на Британи Мърфи остава неизяснена и медици избягват разкритията?
Скандалът с Джей Зи и връзката му с Бионсе - разликата в годините и срещата им, когато тя е на 16 г.
Михаела Маринова се преоткрива с "Герой"
Нови имена доминираха в класациите на "Билборд" през изминаващата година