Международно проучване показва: Не познаваме и не следим основни индикатори за здравето ни
Здравето ни зависи от ежедневните ни навици
87% от българите изпитват поне един симптом на нарушено физическо или психично здраве. Това показва Smartwatch Health Survey 2023 - изследване, проведено по поръчка на Хуауей и обхващащо над 8000 души от 8 държави. Най-честите оплаквания сред нашенци са проблемите със съня, нездравословно хранене, намалена жизненост и енергия, влошаване на подвижността.
Освен България, проучването включва още Великобритания, Германия, Полша, Испания, Италия, Румъния и Турция, а целта е да се изследва разбирането и отношението на европейците към тяхното здраве и благосъстояние и да се измери здравната култура и осведоменост на възрастните. Като цяло, резултатите показват недостатъчна информация и познания за това какво означава добро здраве, какви показатели е важно да следим и как можем да ги подобрим.
Само 53% от българите са доволни от физическата си форма, а 58% оценяват положително психическото си състояние, показват още резултатите. Най-голяма неудовлетвореност българите изпитват по отношение на теглото и телесните мазнини, консумираните и изгорените калории, както и по отношение на представянето и активността им в спортни и фитнес дейности.
Здравето ни зависи от ежедневните ни навици
Изследването показва ясната осъзнатост у възрастните, че начинът на живот има директен ефект върху здравословното ни състояние. 94% от анкетираните у нас искат да подобрят поне един аспект от начина си на живот, свързан със здравето. Хората от всички участващи в изследването страни имат сходни цели да подобрят съня си, да намалят нивата на стрес, да поддържат здравословно тегло, да се хранят по-здравословно.
Като цяло хората днес обръщат повече внимание на своето здраве и повечето (всеки 3 от 5 анкетирани) успешно включват по-простичките здравословни навици в ежедневието си като поддържане на добър хранителен режим, хидратация и ограничаване на консумацията на алкохол. В същото време обаче други полезни дейности като редовна физическа активност и спорт се оказват предизвикателство.
Smartwatch Health Survey разглежда също как теглото и индексът на телесни мазнини (ИТМ) кореспондира с останалите показатели за здраве. Оценката на този показател не е себеусещане, а изчисление на база посочени височина и тегло. 20% от участниците в проучването от България са класифицирани със затлъстяване, а други 31% са с наднормено тегло. Това поставя страната ни на първо място, наравно с Германия, с най-висок дял хора с проблеми с теглото. За сравнение, в Италия процентът на затлъстяване е 9. Наднорменото тегло е по-чест проблем при респондентите над 50 години, където двама от всеки трима българи надвишава нормата за телесни мазнини.
Не познаваме и не следим някои основни показатели за здраве
Един от най-тревожните резултати от проучването е, че България е сред страните с най-нисък процент респонденти, посочващи, че редовно провеждат медицински прегледи (39%) - след нас е само Румъния по този показател.
Изследването показва, че като цяло хората не са запознати със значението и измерването на някои основни показатели за здравето. По-малко от половината от анкетираните познават даден показател и знаят точната му стойност - ако изключим кръвно налягане и температура, които са добре разбирани и често следени от българите.
Сред най-непознатите показатели у нас са честота на дишане, ниво на мускулна маса, водно съдържание в организма, нива на кислород в кръвта. Интересна е корелацията на това, че същите показатели са посочвани от респондентите и като най-рядко срещани проблеми. От тези резултати може да се предположи, че подобни симптоми са по-редки, но всъщност по-голямата причина е, че хората като цяло не са добре запознати със значението на тези специфични измервания и по-рядко знаят как да ги следят и анализират.
Умният начин да подобрим здравето си
В проведеното проучване Huawei изследва доколко смарт часовниците и техните функционалности, свързани със следене и превенция на здравето, подпомагат по-добрата осведоменост, изграждането на здравословни навици и подобряването на общото благосъстояние. Изследването прави съпоставка между хората, които използват смарт часовници в своето ежедневие и такива, които нямат тази технология. Резултатите във всички изследвани страни недвусмислено показват, че редовните потребители на смарт часовници имат по-голям интерес и удовлетворение от цялостното си физическо и психично състояние, склонни са да се чувстват по-добре и по-здрави, като 87% от потребителите са възприели ново по-здравословно поведение.
Близо половината от българите посочват, че в резултат от използването на смарт часовник са започнали да правят упражнения по-регулярно, а близо 40% са започнали са обръщат повече внимание на съня си. Над ⅓ са обърнали повече внимание на хранителните си навици и диета. 80% от българите имат пълно доверие на показателите на своя смарт часовник. Като положително явление за превенция можем да отчетем и данните, че информацията и нотификациите, които смарт часовникът дава, са накарали 76% от българските потребителите да потърсят повече информация за здравословното си състояние, а над половината са посочили, че в резултат на индикация от часовника си са се обърнали към лекар за консултация.
Неизползвания потенциал на интелигентните здравни технологии
Смарт часовниците са сред най-популярните смарт устройства за носене, като 30% от респондентите у нас са посочили, че притежават такова устройство, а Huawei е най-популярният бранд за смарт часовници в България.
Изследването разкрива обаче редица нереализирани потенциални ползи от употребата на смарт часовници под формата на превантивна грижа и профилактика и по-добра осведоменост и достъпност на здравна информация. Редица важни и ценни функционалности, които смарт часовниците притежават, остават непознати и неизползвани, сочи проучването. 37% от българите не знаят нищо или не са напълно запознати с възможностите на умните устройства да следят определени здравни показатели.
С помощта на модерни функционалности за събиране и обработка на данни смарт часовниците използват непрекъснатия поток от информация от потребителя, за да следят и отчитат разнообразни показатели и да дават персонализирани съвети, мотивационни нотификации, напомняния и индикации за превенция.
Последният модел на Huawei - Watch GT 4 - надгражда още повече, включвайки усъръвшенствани сензори и AI алгоритми за анализ в революционната технология TruSeen 5.5+. Най-новата серия дава още по-сериозен акцент върху здравето, проследявайки и анализирайки едновременно 7 физиологични индикатора.
Наред с добре познатите сензори, приложението за управление на здравето Stay Fit използва здравни данни в реално време, за да подпомага потребителите да следят калорийния си прием и калорийния разход, както и да следят по-добре резултатите от своята физическа активност. Calorie Tracker функционалността дава възможност много по-прецизно от масовите приложения да проследяваме ежедневната консумация на калории и да наблюдаваме изгарянето на енергия в пасивен и активен режим. А нововъведението Sleep Breathing Awareness (SBA) следи сърдечния ритъм и сатурацията по време на сън, като оценява качеството на дишане и възможността на организма да се възстановява и да получава необходимите нива кислород в кръвта по време на покой.
Всички тези технологии работят като неинвазивен, но в същото време активен подход на ранно известяване, позволявайки на потребителите да са по-информирани и по-внимателни към здравето си. А нерядко спомагат и за превенция и ранно индикиране на потенциални сърдечно-съдови проблеми и други здравни проблеми.
НАЙ
Бен Афлек проговори за бившата си Дженифър Лопес
Димитър Маринов е главният герой в коледната реклама на Amazon (видео)
"Гунди - Легенда за любовта" събори 14-годишен рекорд само за първите си 17 дни на екран
Бритни Спиърс обяви, че започва ново начинание
Тялото на Лиъм Пейн ще бъде транспортирано от Аржентина в Обединеното кралство през следващите дни
Графа получи "Кристална лира" за върхови постижения в поп музиката
Димитър Маринов е главният герой в коледната реклама на Amazon (видео)
"Гунди - Легенда за любовта" събори 14-годишен рекорд само за първите си 17 дни на екран
300 калории на закуска и нито трохичка повече: Опасен ли е спартанският режим на Виктория Бекъм
Бен Афлек проговори за бившата си Дженифър Лопес