Екстремното приключение "Островът на 100-те гривни" по bTV е новата, приятна изненада в тв ефира. Със старта си предаването даде заявка за мащаб като изпрати 30 участници на Филипините и вдигна нивото на риалити жанра с отличен ритъм, операторско майсторство и сложна сюжетна линия.

снимка: btv

Освен жестоко изпитание за физиката на участниците, играта на гривни е предизвикателство за техния ум, адаптивност и социални умения. В състезанието богатството може да кацне на нечия ръка днес, но да отлети безвъзвратно утре. Дали претендентите ще успеят да го задържат е въпрос на комплексни качества и малко късмет в правилния момент.

Предаването е ново не само за нашите географски ширини, но и за целия свят. Създадено е в Нидерландия през 2022 годна от продуцентската компания Talpa. Първият му сезон бързо набира популярност. Вторият надгражда успеха като се превръща в ко-продукция между страната на лалетата и Белгия, а на екрана в битка за оцеляване влизат участници от двете държави. Най-голям фурор обаче предизвиква австралийската версия. В нея 100 авантюристи се впускат в безмилостна игра на гривни в джунглите на Малайзия.

снимка: btv

В България bTV купува лиценза на популярния формат, но това е само началото на приключението. Продуцентът Ники Николов и режисьорът Цветомир Матев, които имат богат и дългогодишен опит в риалити жанра, преценяват, че стандартните правила на оригинала не са достатъчно атрактивни за родната публика. Двамата се заемат да ги обогатят, за да може играта да придобие нов облик, по-голяма динамика и повече възможности за неочаквани обрати.

Какво е общото и различното между австралийската и българската версия?

Общото е единствено дискът, който символизира късмета. Оригиналните правила са много прости и праволинейни - дискът се завърта, а участникът, избран от него, определя 4-ма играчи, които да се изправят в битка един срещу друг. Преди сблъсъка те залагат единствената си гривна. Победителят прибира всички гривни. Опонентите му имат няколко часа, за да убедят някой от останалите участници, че заслужават да останат в играта повече от тях. Ако това не се случи - напускат.

снимка: btv

Златната гривна. Основното въведение в българската версия. Благодарение на нея стратегиите и динамиката са още по-изразени, а играчите разполагат с допълнителен механизъм да застанат на по-висока позиция от конкурентите си.

Участниците. В оригиналната версия на предаването 100 човека имат по една гривна, която могат да загубят изключително лесно. По-голямата част тях остават непознати за зрителите, заради бързината, с която излизат от предаването. В българския вариант играчите стартират с три гривни. Дори да загубят една от тях в Играта на богатите, могат да си я върнат в Играта на предизвиканите.

Игрите и епизодите. Както в повечето западни риалити предавания, така и в играта на гривни, са планирани сравнително малко епизоди - максимум 15. Въпреки скромния им брой, продължителността на снимачния процес е цели два месеца. За същото време българският екип трябва да произведе внушителните 52 епизода със средна продължителност два часа и половина, което, от своя страна, налага да бъдат измислени и осъществени двойно и дори тройно повече игри.

снимка: btv

Без съмнение, "Островът на 100-те гривни" е мащабен и сложен проект. Предаването изисква внимателна предварителна подготовка, виртуозно заснемане и прецизен монтаж. В ръцете на най-големите имена в риалити индустрията в България тази авантюра се превръща в качествена продукция, с която всяка телевизия по света би се гордяла.

"Островът на 100-те гривни", от понеделник до четвъртък, 20.00 часа, bTV