С по-силен имунитет на училище
Пробиотик и витамин Д – най-оптималната защита
Съвсем на прага на първия учебен час сме. Децата ни се връщат в училище, за да добият знания, да осмислят интересите си и да се насочат напред към онази професионална сфера, която ще ги кара да се чувстват достойни и смислени. Само да са здрави, повтаряме си като мантра ние, родителите!
Едни други бивши ученици и студенти от години развиват нова наука в медицината, свързана с човешкия микробиом и по-специално - с генома на чревната флора. По-любознателните помнят едни странно звучащи думи на великия Хипократ, че болестта започва от червата. Как точно си е давал сметка за това авторът на докторската клетва, остава загадка, но съвременните изследователи на тези микроорганизми вече отговарят на част от въпросите. Това, което вече е известно, е повече от любопитно...
Светът в нас
За бактериите, които ни обитават, ние сме цяла галактика, както е Млечният път за нас. И не само: бактериалните клетки само в червата ни са 10 пъти повече от човешките. Заедно с бактериите, телата ни (лигавици и кожа) са дом и за различни видове вируси, спори, гъбички, протози и археи. Всички те образуват човешкия микробиом. Различни източници цитират между 3 и 20 милиона гени на микробиомните организми, докато човешките са едва малко над 20 хиляди.
При хората микробиомът се придобива при раждането. Във възрастта до юношеството той е нестабилен. Нови изследвания сочат и ролята на домашните животни за микробиомното разнообразие. Друг интересен факт е, че семействата, които живеят заедно споделят в огромна степен сходен микробиом.
Ролята на бактериите е разнообразна и жизненоважна за всеки организъм. Чревните бактерии спомагат за разграждането на хранителните вещества, правят естествен щит срещу навлизането на чужди патогени в клетките и в кръвта и чрез тях става възможно синтезирането на важни витамини. Но може би най-важното им свойство е изграждане и поддържане на мукозната имунна система.
Бактерии и имунна система
Здравето на всеки от нас е въпрос на фин баланс. Нарича се хомеостаза. Всяко нарушение на тази система води след себе си болестни състояния и дискомфорт. Първото оръжие на организма ни срещу външни патогени и променени при деленето клетки, е имунната система. Каква е връзката обаче на имунитета с чревния микробиом?
Доброто чревно здраве означава накратко нормобиоза - правилно количествено, качествено и топографско разпределение на полезни и вредни бактерии. Вредните бактерии стават истински вредни тогава, когато полезните количествено намалеят. В състояние на баланс всички процеси, зависещи от микроорганизмите, протичат безпрепятствено. Как обаче промененото съотношение на бактериите повлиява имунната система?
80% от нашата имунна система се развива в червата ни. Всеки патоген, всяко лекарство и всяко вещество, проникнало през стомашно-чревния тракт, което е неблагоприятно за организма ни, създава имунен отговор - задейства имунната защита. Благодарение на бактериите в червата ни, голямата част от тях преминават през допълнителна преработка и излизат от тялото ни, без да са нанесли сериозни щети и без да са се просмукали през чревната лигавица в кръвта.
Има случаи, при които попадналите в червата ни неблагоприятни агенти нарушават баланса на чревната ни микрофлора. Тоест, унищожават огромни колонии от бактерии и по този начин водят организма до състояние на дисбиоза. В такива случаи тялото ни е подложено на изпитание и до момента на възстановяване на естествената бактериална защита можем да получим симптоми като подуване, газове, болки, диария, запек, Синдром на пропускливите черва - порталната врата за множество автоимунни заболявания.
Антибиотиците, чиято цел е да унищожава болестотворните бактерии, попаднали в организма ни отвън, имат свойството да влияят върху цялостния микробиом. "Покрай сухото гори и мокрото"! Чували сте го. Точно такъв е случаят с този спасителен медикамент. Щетите обаче трябва да се компенсират, защото нарушеният чревен микробен баланс започва да работи не дотам ефективно и имунната система, вместо да се занимава с възстановяването си от една бактериална инфекция, се напряга допълнително от пропуснатите вещества, попаднали в кръвта. Това може да се превърне в порочен кръг, който да повлече след себе си серия от инфекции, симптоми и дори заболявания.
Да поправим щетите
Освен антибиотици и други медикаменти, които дразнят чревната лигавица, постоянното излагане на патогени също компрометира имунната система, както най-често се случва през лятото: по рядко миене на ръце, по-често хранене навън, пътуване в чужбина, плуване в различни водоеми и басейни, по-късно лягане, големи компании... С две думи, лятото е тренировъчен лагер за имунитета: чрез попадане на малки количества патогени се изграждат антитела, но тези патогени повлияват микробиома, респективно изтощавайки имунната ни система.
Есента и зимата са сезоните за изпитните тестове на имунитета ни. Само когато е силен, той може да се пребори с лекота с инвазията на всякакви вируси, които сезоните предполагат. В детската и подрастващата възраст имунната система създава преобладаващото количество антитела срещу различните вируси. И голяма част от тези антитела ще продължат да ни пазят и като възрастни. Това прави малкия човек особено рисков за дисбиоза. Особено, когато след дни ще споделя общо затворено помещение с много свои връстници. И рискува да боледува от всеки вирус, с който се срещне.
Пробиотикът не е панацея. Но е решение. И не е без значение какъв е. Има щамове бактерии, които не живеят в симбиоза с нас и трудно се колонизират. Смисълът да се добавят полезни микроорганизми е те да могат да живеят в добър съюз с вече наличните в нас и да възстановят нарушения баланс.
Такъв благоприятен щам е Lactobacillus reuteri Protectis, от който е съставен продукта BioGaiа® Protectis. Бактериалният вид се е развивал едновременно с нас в продължение на милиони години, което го е направил лесно адаптируем към чревната ни микрофлора. Още повече, че той е от първите бактерии, които се появяват естествено в микробиома на новороденото.
Много малко пробиотици имат клинични изпитвания, но Lactobacillus reuteri Protectis в BioGaiа® е с научно доказан ефект срещу антибиотично асоциирана диария, при поддържане и укрепване на имунната система и e 100% безопасен за деца и възрастни. Още повече: под формата на дъвчащи таблетки (или капки за най-малките) в добавен витамин D, този пробиотик е идеален спътник в детската раница и с портокаловият му вкус може идеално да замести различни детски изкушения от сладкарската индустрия. Подходящ за цялото семейство, BioGaiа® Protectis ще даде максимална сигурност, че фамилната микрофлора ще бъде адекватно оптимизирана сред всички членове на семейството.
Естествено, най-интересното винаги остава накрая. Витамин D3! Този мастноразстворим витамин е незаменим в укрепването на имунната система, а от там и в протекцията срещу всякакви заболявания от автоимунен и онкологичен характер. Колкото и слънце да сме събрали през лятото, съвременният начин на живот обрича всеки средностатистически градски човек на недостиг на Вит. D3. Тук добавяме и стреса и началото на учебната година. Контакт с повече хора и деца, забързано ежедневие и болестите се подават зад ъгъла. Няма по-подходящ сезон от есенно-зимния за набавяне на този имунен бустер, още повече, когато е съчетан в една таблетка с пробиотика. А дозата му в BioGaiа® Protectis с витамин Д3 капки и таблетки е напълно достатъчна за набавяне на дневния прием, за да можем да посрещнем студените месеци даже и на изкуствено осветление.
И никак не е случайно, че най-новият продукт на BioGaiа® - BioGaiа® Protectis капсули беше отличен на годишните награди на Фармацевтични дни като най-добрата хранителна добавка. Макар съвсем убедено да твърдя, че нещо, което създава алтернатива и компенсира определени загуби, не е добавка. А необходимост.
* Материалът е подготвен със съдействието на Ewopharma
НАЙ
Принц Уилям е притеснен за съпругата на баща си. Камила не спирала да пие
Голямото завръщане на диско ерата: Първият ринк за ролкови кънки отвори врати в сърцето на София
Защо Сидни Суини се появи на сватбата на Безос, без да го познава, а "приятелката" им Ева Лонгория - не?
Вера Уанг отпразнува 76-ия си рожден ден в Париж
Пи Диди е невинен по най-тежките обвинения, но виновен за организиране на проституция
Принц Уилям е притеснен за съпругата на баща си. Камила не спирала да пие
Пи Диди е невинен по най-тежките обвинения, но виновен за организиране на проституция
Кейти Пери едва не падна от гигантска метална сфера по време на концерт
Защо Сидни Суини се появи на сватбата на Безос, без да го познава, а "приятелката" им Ева Лонгория - не?
Папараци уловиха Хари Стайлс да целува мистериозна жена