Лятото идва, а с него и времето за забавления навън и вкусна храна, споделена със семейство и приятели. Едва ли има човек, който да устои на изкушението на апетитния аромат, разнасящ се от грила сред природата, в планината, в двора на къщата или на терасата.

Готвенето на открито е най-старият начин за приготвяне на храна. Печенето на грил добавя чудесен опушен вкус на храната и ни връща към предците ни, които са разполагали само с огън и сол, а днес всеки един от нас може да усъвършенства тази техника.

Няма продукт, който да не може да се приготви на грил - от всякакъв вид месо - телешко, пилешко, свинско, но също така наденички, шишчета, кюфтета, кебапчета, риба, морски дарове, зеленчуци и дори плодове.

Независимо дали използвате грил на газ или въглища, за да приготвите перфектната вечеря, трябва да знаете как точно се приготвят различните продукти и колко дълго да ги обработвате термично.

Водени от страстта към качествената храна, Hellmann's и съюзниците им от Meat Revolution застават заедно на страната на вкуса и ви отправят предизвикателство - първите 500 от вас, които направят поръчка, получават бонус - Hellmann"s майонеза от 100 мл.

Снимка: Hellmann's

 

Пилешко

Няма нищо по-неприятно от пилешко месо, което е толкова сухо, че не може да се преглътне, нали? Затова винаги мариновайте пилешкото преди да го сложите на грила. Независимо дали използвате филе, бутчета или крилца предварително си пригответе любимата марината, в която сложете свежи подправки и оставете месото поне за няколко часа. А когато го слагате на грила, отцедете излишната марината, за да не капе върху огъня. Тогава ще избухнат пламъци, които ще овъглят храната и резултатът ще е плачевен.

Снимка: iStock by Getty Images

Когато печете пилешко с кости - бутчета или крилца - започнете готвеното им на непряка топлина за около 12 минути, а след това преместете на пряк огън за 5-7 минути, за да стане кожата хрупкава. Ако предпочитате пилешкото филе - то не трябва да го оставяте на грила за повече от 10 минути.

Телешко

Телешкият стек на грил е класика. За да постигнете чудесна коричка и сочна вътрешност обаче трябва да го сложите първо за кратко на силен огън. След това стекът трябва да се премести в края на грила на по-ниска температура, докато се постигне желаната готовност. Ако телешкият стек е по-тънък, обработката му на силен огън трябва да е за не повече от 2 минути, при по-дебелите парчета месо - 4 минути.

Снимка: iStock by Getty Images

Телешкото месо няма нужда от марината, достатъчно е преди да го сложите на грила да го намажете с мазнина и да го поръсите със сол и черен пипер. За да е добре изпечен стекът трябва да остане върху грила за около 15-18 минути.

Свинско

По-мазните меса - от врата и гърдите, са перфектни за печене на грил. Всички парчета месо трябва да имат дебелина от около два сантиметра - така няма опасност да изсъхнат прекалено бързо при печене. Ако пък разполагате със свински вратни пържоли, може да направите марината, като смесите подправки с малко олио и ябълков оцет под формата на паста. Оцетът окрехкотява месото, а маринатата под формата на паста предпазва пържолите от изсушаване, когато ги печете на грила.

Снимка: iStock by Getty Images

Шишчетата пък са подходящ начин да употребите останало в хладилника месо, нарязано на хапки. Подходящи продукти за мариноване в различни комбинации са - бяло или червено вино, лук, накълцан чесън, лимонов сок, черен пипер. Поставете самите шишове върху огъня за пет минути, преди да нанижете на тях продуктите. Така нагрети, те няма да позволят на соковете от побитите парчета месо да изтекат в огъня и ще се запазят в месото. При шишове и шашлици е добре парчетата да са близо едно до друго, за да се запазят сочни. Добре да редувате късовете месо с люспи лук, разрязан на едро и нарязани парчета зелена чушка.

 Риба

Най-подходящи за печене на грил са по-мазните риби като сьомга, сом, пъстърва, риба тон или лаврак, като за приготвянето им са необходими между 10 и 35 минути в зависимост от това дали ще изпечете рибата цяла или нарязана.

Не отстранявайте кожата предварително. Така има риск филето да се разпадне. Пък и след като е изпечена, кожата се маха съвсем лесно. Хитър трик ще ви спаси от това кожата на рибата да не залепне - нарежете един лимон, подредете няколко кръгчета от него върху скарата и поставете рибата върху тях.

Снимка: iStock by Getty Images

Ако рибата като цяло е твърде голяма, тя може да бъде увита в алуминиево фолио. Така при по-дългата топлинна обработка месото й ще остане сочно.

Вегетариански грил

Вегетарианските ястия на грила могат да бъдат също толкова вкусни, колкото и изпечените там пържоли или бургери. Зеленчуците на скара имат отличен вкус и аромат, но е важно да се помни, че те не трябва да се осоляват преди готвене. Това, което трябва да направите, е да ги подсушите малко, след като сте ги измили и нарязали. Идеални за приготвяне на грил са чушки, картофи, патладжани, тиквички, лук, домати, авокадо, моркови.

Снимка: iStock by Getty Images

Не се страхувайте да импровизирате - зеленчуците може да приготвите и в "тиган" от алуминиево фолио или пък обвити в него - например картофите. А зеленчуковите шишчета са невероятна гарнитура към вкусните месца. Единственото, което трябва да направите преди да нанижете късчетата на шишчетата е да ги овкусите - може да го направите с лимонов сок, зехтин и подправки.

В крайна сметка, каквото и да сложите върху грила - забавлявайте се на открито и създавайте спомени заедно!

*Материалът е с продуктово позициониране