Как да защитим децата в интернет, но едновременно с това да не сме твърде обсесивни и параноични спрямо живота им във виртуалния свят? В епизода на подкаста "Гласът на Мама" Криси Димитрова и Юлия Владимирова разговарят по темата с Яна Алексиева - психолог и изпълнителен директор на Асоциация "Родители". Интервюто е част от кампанията на Yettel "Дигитално родителство", с която телекомът обръща внимание на родителския контрол онлайн и важните уроци, които трябва като възрастни да предадем на подрастващите, за да се справят сами с рисковете и презвикателствата в интернет. Партньор на инициативата е Националният център по безопасен интернет.

Ако сте родители на ученици, независимо в кой клас, вероятно имате притеснения за това какво се случва с децата ви из чатове и канали онлайн, също така и защо гледат постоянно телефона или таблета си и изглежда, че нищо друго не може да привлече така вниманието и концентрацията им.

Живеем в дигитален свят, но е добре да знаем и на какво са изложени децата в свободното интернет пространство и какви са начините да им въздействаме положително. 

В разговора ще чуете повече за това как да знаем какво гледат децата ни, как им влияе съдържанието и какви рискове се крият зад привидното забавление. 

"Нека помислим заедно как да въведем децата в интернет. Има много класификации кога едно дете трябва да има досег в интернет. Трябва да започнем много рано да възпитаваме модела и да даваме малките примери, на първо време, как самият родител служи с устройството си. Добре е детето до 3-годишна възраст да няма достъп до устройство" споделя Яна Алексиева.

Според психолога родителите не бива да бъдат обвинявани, че дават телефони на децата, защото всеки родител може да попадне в подобна ситуация.

"Добре е да сме сме по-щадящи, ненаказващи и изслушващи към децата, както и да им помагаме, ако изпитват трудности, защото онлайн светът е безграничен и няма как да разберем всичко, което вълнува децата там", казва още Яна Алексиева.

Изграждането на доверие, добрата комуникация и разговора между родители и деца са ключови. Ако детето е видяло нещо смущаващо и то сподели, е хубаво да се говори по темата, за да разберем какво то е преживяло, особено ако става въпрос за насилие. Децата от много ранна възраст могат да назовават емоциите си, ако не - ние винаги може да им помогнем. 

"Трябва да повярваме, че срещу нас стоят интелигентни малки личности и да им кажем, че в интернет има предизвикателства, които могат да бъдат абсурдни. Децата може би нямат умения и социални знания за някои неща, но трябва да преценим като родители кои са темите, които ги вълнуват най-вече като ги слушаме. За мен огромният проблем, който стои пред всички нас като родители е, че за съжаление реагираме много късно, обикновено, когато вече някой си е изсипал леда върху главата." 

Повече за предизвикателството да се погрижим за децата ни в безкрайното и непредвидимо онлайн пространство, вижте във видеото. 

*Материалът е част от дългогодишната програма на Yettel "Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения", с която телекомът подкрепя повишаването на дигиталната грамотност на хора от различни възрасти и помага на родителите да предпазват децата си от онлайн заплахите.