Поведението на котките може да е отражение на характера на техните стопани, твърди британско изследване, публикувано в списание "PLOS One".

Известно е, че маймуните са добри имитатори, но съдейки по резултатите от настоящото проучване, е възможно същото да се отнася и за котките, пише списание People, цитирано от БТА.

Изследването на специалисти от университета "Нотингам Трент" и университета на Линкълн е обхванало над 3000 собственици на котки във Великобритания. Участниците е трябвало да отговарят на въпроси за собствените си характери, както и за тези на питомките си.

Стопаните са оценявани по Петфакторния модел за личността (Голямата петорка) - екстроверсия (extroversion), невротизъм (neuroticism), насоченост към другите (agreeableness), отвореност към опита (openness) и съзнателност (conscientiousness).

Авторите на изследването са установили, че различните черти на стопаните са свързани с различно поведение при котките. Например, собствениците, които са съобщили за поведенчески проблеми при питомките си, са имали по-високи резултати по показателя невротизъм.

Оказало се също, че котките на по-невротичните стопани по-често страдат от болести в резултат на стрес и наднормено тегло, и имат по-агресивни, тревожни или боязливи характери.

От друга страна питомките на насочени към другите собственици по-често са с нормално тегло и по-рядко са агресивни, сдържани и отбягващи.

По подобен начин родителите влияят върху децата си. В предишни изследвания тенденцията е наблюдавана и при собственици на кучета.

"Много стопани гледат на питомците си като на членове на семейството и формират близки социални връзки с тях. Следователно е напълно възможно домашните любимци да се повлияват от начина, по който хората взаимодействат с тях, и съответно различните им характери да са отражение на тези на собствениците им", казва Лорън Финка от изследователския екип от университета "Нотингам Трент".