Непрестанното очакване и изискване да направим най-доброто, да дадем най-доброто, да "бъдем най-добрата си версия", да бъдем продуктивни задоволявайки корпоративното изискване, но дори и политически активни и ангажирани, изцежда менталната и психическа енергия, превръщайки ни в "бутончета" за удовлетворяване на системата. 

По повод Световния ден на добротата, който отбелязахме на 13 ноември, и отминалите избори в САЩ, психологът Андерсън Купър прави любопитен анализ за CNN на случващото се не само в обществото ни, но и с психиката ни, когато сме притиснати да правим избори в зона, която реално функционира без нас. 

Последно изследване сочи, че мнозина се чувстват изтощени и безполезни след президентските избори в САЩ, натоварени с мисията "нов световен ред". Дали са направили добър избор, дали от тях наистина зависи някаква промяна? Независимо как се отнасяте към резултатите от изборите (същата ситуация може да бъде съотнесена и от спиралата от избори у нас, която анализират социолози и политолози), непрестанното отразяване на събитията и потокът от политически реклами и новини, категорично ни поставят в стресова ситуация - избрани или избиращи сме.

Благосъстоянието ни зависи от много фактори, но ако сами не успеем да заявим любов, границите си и състрадание към себе си, едва ли някой друг би могъл да ни осигури комфортна зона, в която да развием потенциала си. 

Снимка: iStock by Getty Images

Да бъдеш мил към себе си е по-сложно, отколкото хората си мислят

Преди повече от 20 години д-р Кристин Неф, доцент по педагогическа психология в Тексаския университет, разработва рамка за измерване на състраданието към себе си, предназначена да направи този жизненоважен процес по-достъпен.

Трите основни компонента на състраданието към себе си - осъзнатост, човечност и доброта - са от съществено значение, за да предложите на себе си същото разбиране и подкрепа, които с готовност бихте дали на другите.

Осъзнатостта е основен компонент на състраданието към себе си

Осъзнатостта има за цел да ни помогне да признаем трудностите, с които се сблъскваме. Лесно е да не обръщаме внимание на собствената си болка, но също така е важно да спрем и да признаем тревогата.

"Да се ядосаш и развълнуваш не е укоримо, тази емоция може да е мимолетна", казва психологът д-р Кимбърли Хорн и добавя: "Но тя може да се превърне в разочарование, гняв, обида, както и в цял куп други неприятни, нездравословни чувства, които да задържим", добавя Хорн. "Да помислим как да се отнасяме с доброта към себе си през този период е мощен инструмент - не се обвинявайте за всяка емоция с негативен знак - изразете я."

Разпознаването на тези емоции е само първата стъпка в процеса на изцеление. Вместо да позволите на тези негативни чувства да ви погълнат, Неф препоръчва да си напомняте, че има още какво да се направи, независимо от това как се чувствате в момента.

"Трябва да бъдем с тази тъга, безнадеждност или отчаяние, да оставим всичко това в себе си, да го почувстваме, да го признаем, да съчувстваме на невероятната болка и след това да започнем да се движим отново", казва Неф.

Снимка: iStock by Getty Images

Да приемем различията си

Въпреки че може да ни се струва, че хората от противоположните страни на политическия спектър да речем живеят в две различни реалности, това е заблуда, която ни поставя в ситуация на липса на диалог и дори последваща агресия. Като хора сме свързани не само с политическите си убеждения, но и със споделени емоции, преживявания и идентичност.

Според проучване от 2023 г., публикувано в списание Self and Identity, ключът към по-доброто разбиране на тези, които не са съгласни с вас, трябва да започне от... вас.

"Когато изпитвате състрадание към себе си, вероятно ще изпитвате по-голямо състрадание и към другите", казва д-р Хан Ани Ву, водещ автор на изследването и сътрудник по психология в Харвардския университет. "Състраданието към себе си е свързано с общата човечност, така че възприемането на себе си и на своите недостатъци като нормална част от човешкото съществуване е свързано с по-малко предразсъдъци към различните групи."

Намирането на общи позиции, дори и в малки стъпки - като например признанието, че всеки е подложен на стрес, спомага за разбирането. Когато добротата изглежда ограничена, е важно да полагаме съзнателни усилия да търсим доброто в хората около нас.

"Онова, което е толкова трагично в (политическото разделение например), е, че хората дехуманизират другите", казва Неф. "Може да не съм съгласен с техните възгледи и да ги смятам за опасни, но те все пак са човешки същества, които обичат децата си и се опитват да направят най-доброто, на което са способни, в една непредсказуема ситуация."

Добротата е да дадете приоритет на спокойствието си

Практикуването на доброта включва възприемане на подкрепящ и окуражаващ начин на мислене, особено по отношение на начина, по който говорите със себе си и вземате решения.

"Независимо какво ще се случи, ще се справя. Ден след ден ще бъда там, за да подкрепям себе си, за да мога да подкрепям и другите." - ако често си повтаряте тези думи, ще дадете начало на промяната. 

Проявата на доброта към себе си може да приеме много форми, като например поставяне на граници с хората около вас, за да защитите вътрешния си мир. А тя е една от най-важните - не се разтваряйте в другите.

Снимка: iStock by Getty Images

                                                Как да практикувате състрадание към себе си

Нека разгледаме шест неща, които можем да направим, за да развием любовта към себе си и да я въведем във всекидневието си.

Празнувайте победите си

Точно както можете да поздравите колега за това, че е направил наистина страхотна презентация, или да приветствате детето си в училищната му пиеса, трябва да празнувате собствените си победи! Независимо дали извършвате осемчасова операция на отворено сърце, или просто ставате от леглото сутрин и си обещавате един по-добър ден, никоя победа не е твърде малка, за да я отпразнувате. Бъдете нежни към себе си. Гордейте се, че правите всичко възможно. Ако най-доброто от вас е да отидете на работа и просто да изкарате до края на деня, това е фантастично. Вземете си дълъг горещ душ или прочетете следващата глава от любимата си книга. Празнувайте!

Не казвайте "може би", когато искате да кажете "не"

Всеки път, когато правите компромис със собственото си щастие и психично здраве заради някого другиго, си казвате, че цените благополучието на другите над своето. Не го правете! Например, ако някой в работата ви помоли да го замествате, а вие сте в напрегнат и уморителен период - не казвайте "може би", а "не". Няма да можете да помогнете на другите, ако първо не помогнете на себе си!

Не се извинявайте за чувствата си

Чувствата ви са си ваши и са валидни. Никой няма право да ви казва какво трябва или не трябва да чувствате (дори вие самите). В практиката на осъзнатост един от първите научени уроци е изкуството да признавате и забелязвате чувствата си, без да ги осъждате. Например, вместо да се ядосвате на себе си, защото смятате, че сте реагирали прекалено остро на безчувствена шега, кажете си: "Признавам, че се чувствам ядосан" или "Забелязвам, че се чувствам разстроен". Признаването на чувствата ви не само ги потвърждава, но и ограничава негативната емоция, която може да имате по отношение на това, което чувствате. А ако някой друг се опита да ви каже, че чувствата ви са "грешни" въпреки това? Е, това говори повече за него, отколкото за вас.

Представете си колко ясен би бил пътят ви, ако се откажете от мнението на другите

Мнението на другите не трябва да ви засяга. Изживейте живота си по най-щастливият, най-пълноценният и най-добрият начин - каквото и да означава това за вас. Ако това означава сутрин да отделяте 20 минути по-малко за работа и да се разхождате с кучето си, то това е перфектното и абсолютно правилно нещо за вас! "Перфектното" за всеки е различно.

Започвайте всеки ден, като откривате нещо положително в себе си

Когато имате настина добър ден не трябва да се чувствате гузни за това, да търсите "черната котка", която ей сега ще пресече пътя ви. Чувствате се чудесно и за това не трябва да се оправдавате. Дори и да ви се струва много трудно, постарайте се всяка сутрин да намирате по едно нещо, което да ви радва. Може би това е дори нещо от миналото, момент, в който сте избрали състраданието, когато е можело да изберете гнева. Или момент, в който сте били истински щастливи в собствената си компания. След това започнете деня си, водени от тази любов към себе си.

Не вярвайте на всяка мисъл, която се "върти" в ума ми

Можем да станем толкова самокритични, че да ни е трудно да успокоим осъдителните гласове в главата си. Важно е обаче да помним, че вътрешният критик просто се опитва да ни държи малки и в безопасност - а не щастливи. Не е нужно да го слушаме.