Късметлийски наръчник за Лунната нова година: Как да привлечем успех и пари в Годината на дървената змия
От бутиците до градските улици - червеният цвят и огнените нюанси ще се появяват често през следващите дни. Какво означават символите, легендите и как да бъдем щастливи?
Всичко това е част от голямото забавление - светът се подготвя за празнуването на Лунната нова година, която се смята за най-важното събитие през годината не само в Китай и китайските общности.
Отбелязвайки първото новолуние от лунния календар, тя се пада на 29 януари през 2025 г., с което започва 15-дневният Пролетен фестивал. Празненствата варират в зависимост от страната или региона, но има няколко общи традиции.
Независимо дали сте запознати с този празник или имате нужда от освежаване, наръчникът на CNN за посрещане на Годината на змията може да помогне и дори да донесе късмет.
Годината на змията
Невероятно сложен, китайският зодиакален календар се описва най-добре като 12-годишен цикъл, представен от 12 животни в този ред: Плъх, Вол, Тигър, Заек, Дракон, Змия, Кон, Коза, Маймуна, Петел, Куче и Свиня.
Вашият личен зодиакален животински знак се определя от годината ви на раждане, което означава, че 2025 г. ще посрещне много бебета Змии. Децата, родени през последната лунна календарна година, са Дракони, а родените на или след Лунната нова година през 2026 г. ще бъдат Коне и т.н.
Последователите вярват, че за всеки китайски зодиакален знак късметът ще зависи до голяма степен от позициите на Tai Sui - събирателно име за звездните божества, за които се смята, че се въртят успоредно и в обратна посока на Юпитер.
Майсторите на геомантията могат да тълкуват данните по различен начин, но обикновено има консенсус за това какво означава годината за всяко зодиакално животно въз основа на позициите на звездите.
За много последователи Лунната нова година е идеалното време да посетят храм, за да получат благословия в зависимост от това какво казват звездите за техния зодиакален знак за следващите месеци.
Защо се палят петарди и да се носи червено? Запознайте се с Ниан
Има безброй легенди свързани с Лунната нова година, но митът за Ниан се откроява като един от най-забавните. Според легендата всяка лунна новогодишна нощ този свиреп звяр с остри зъби и рога изпълзявал на сушата и нападал близкото село.
В един такъв случай, когато селяните се втурнали да се крият, се появил мистериозен старец, който настоявал да остане наоколо въпреки предупрежденията за предстояща гибел. За изненада на селяните старецът и селото оцеляват напълно невредими. Човекът твърдял, че е изплашил Ниан, като окачил червени знамена на вратата си, запалил петарди и облякъл червени дрехи.
Ето защо носенето на огнения цвят, заедно с окачването на знамена и запалването на петарди или фойерверки, са традициите на Лунната нова година, които се спазват и днес.
Подготовката
Като оставим настрана забавлението, подготовката за Лунната нова година всъщност може да бъде трудоемко занимание . Празненствата често продължават 15 дни, а понякога и повече, като през този период се изпълняват различни задачи и дейности.
Всичко започва около седмица преди новата година.
Празничните сладкиши и пудинги се приготвят на 24-ия ден от последния лунен месец (23 януари 2025 г.). Защо? Думата за торти и пудинги е gao на мандарин и gou на кантонски, които звучат по същия начин като думата за "висок".
Това означава, че се смята, че яденето на тези лакомства води до късмет и успех през следващата година.
И не забравяйте за нашия приятел Ниан. Подготовката за Лунната нова година не би била пълна без гореспоменатото окачване на червени знамена с благоприятни фрази и идиоми (наричани fai chun на кантонски и chunlian на мандарин) в дома - като се започне от входната врата.
Те изпълняват двойна функция - ще държат Ниан настрана и ще привличат късмета.
Някои от подготвителните дейности не са толкова приятни. Мнозина вярват, че на 28-ия ден от последния лунен месец, който тази година се пада днес, на 27 януари, трябва да се извърши голямо почистване на дома.
Целта е да освободите дома си от лошия късмет, който се е натрупал през изминалата година. Някои вярващи дори не метат и не изнасят боклука през първите пет дни на новата година, страхувайки се, че ще отмият целия свеж късмет.
Във връзка с това мнозина казват, че не бива да миете или подстригвате косата си и през първия ден на новата година.
Защо? Защото китайският йероглиф за думата "коса" е първият йероглиф в думата за просперитет. Затова миенето или подстригването й се смята за отмиване на късмета.
Лунната новогодишна нощ: Големият празник
В навечерието на Лунната нова година, която тази година се пада на 28 януари, обикновено се организира голяма семейна вечеря.
Менюто е внимателно подбрано, за да включва ястия, свързани с късмета, включително риба (китайската дума за нея също звучи като "излишък"), пудинги (символизиращи напредъка) и храни, които приличат на златни слитъци (като кнедли).
В Китай ястията, които се сервират по време на тези класически вечери, се различават от север до юг. Например на север китайците обикновено ядат кнедли и юфка, докато на юг предпочитат ориз на пара.
Празненствата за Лунната нова година могат да изглеждат много различно извън Китай. В Малайзия и Сингапур събиранията не са пълни без шумно и хаотично "хвърляне на благоденствие" или yusheng, когато преди хранене посетителите разбъркват и хвърлят тънко нарязани зеленчуци и сурова риба с пръчици.
Лунна Нова година: Семейни посещения и червени пакети
Първите няколко дни от Лунната нова година, особено първите два дни, често са изпитание за издръжливостта, апетита и социалните умения, тъй като мнозина трябва да пътуват и да посещават близките си роднини, други роднини и приятели.
Чантите се пълнят с подаръци и плодове, които се раздават по домовете на други хора. Посетителите на свой ред са обсипани с подаръци.
В много семейства от женените се очаква да раздават червени пакети с пари на онези, които все още не са предприели тази крачка, включително децата.
Вярва се, че тези пликове - известни като hongbao/lai see - могат да предпазят децата, като отблъснат от злите духове, наречени sui.
Други страни имат свои собствени традиции. В Южна Корея например фестивалът на Лунната нова година се нарича Seollal. Първите три дни са изпълнени с почит към предците, празнични игри и храни като оризови питки (tteokguk) и палачинки (jeon).
Ден 3: Посещение на храм
Третият ден от Лунната нова година (който през 2025 г. се пада на 31 януари) е наречен chi kou/cek hau, или червена уста.
Смята се, че на този ден е по-вероятно да се случат спорове, затова някои хора избягват социални контакти и вместо това посещават храмове, за да направят дарения, които да компенсират евентуален лош късмет.
Както беше отбелязано по-рано, за мнозина Лунната нова година е време да се консултират със звездите, за да разберат какво ги очаква през следващите месеци.
Всяка година някои китайски зодиакални знаци влизат в негативен конфликт със звездите, така че посещенията в храмове се смятат за добър начин да се разрешат тези конфликти и да се постигне мир през следващите месеци.
Ден 7: Рожден ден на народа
Смята се, че на седмия ден от Лунната нова година (4 февруари 2025 г.) китайската богиня майка Нува е създала човечеството. Затова той се нарича ренри/джан ят (рожденият ден на народа).
Различните общности в Азия ще сервират различни храни за "рождения ден" на този ден.
Например кантонците ядат ястия, приготвени от седем вида зеленчуци. В Малайзия и Сингапур на масите може да се появи "хвърляне на благоденствие".
Ден 15: Фестивал на фенерите
Кулминацията на целия Пролетен фестивал е Фестивалът на фенерите, който се провежда на 15-ия и последен ден (12 февруари 2025 г.).
Наричан Yuan Xiao Jie на мандарински китайски език, той се счита за перфектния завършек на продължилите седмици наред приготовления и празненства за Лунната нова година.
Фестивалът на фенерите отбелязва първото пълнолуние за годината - оттук и името (Yuan означава начало, Xiao - нощ).
Той отбелязва края на зимата и началото на пролетния сезон. На този ден хората запалват фенери, които символизират прогонването на тъмнината и носят надежда за следващата година.
В древното китайско общество това е бил единственият ден, в който на младите момичета е било позволено да излизат, за да се любуват на фенерите и да се срещат с момчета. В резултат на това той е наречен и китайският ден на влюбените.
В днешно време градовете по света все още организират масови изложби на фенери и панаири в последния ден на фестивала.